Starostwo Powiatowe w Płocku przekazało aktualne informacje na temat pobytu uchodźców z Ukrainy w naszym regionie. Sprawdźcie, czego obecnie najbardziej potrzeba, gdzie przynosić rzeczy i czy można pomagać, wpłacając pieniądze.
Na terenie powiatu płockiego przebywa już blisko pół tysiąca osób z Ukrainy. Mowa tylko o uchodźcach, którzy zostali zakwaterowani w ośrodkach, a przecież są również ci, którzy przyjęci zostali przez osoby prywatne.
– Uchodźcy są rozlokowani w najróżniejszych zakątkach powiatu płockiego – nie tylko w Soczewce, o którą jest najwięcej pytań. Wszędzie są dzieci i młodzież, a także przepełnione strachem o swoich najbliższych kobiety – mówi Aleksandra Małachowska z Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji Starostwa Powiatowego w Płocku.
Kobiety i dzieci uciekały z niewielkim bagażem, dlatego potrzeb jest bardzo dużo. Cały czas trwa zbiórka darów, Starostwo Powiatowe w Płocku otworzyło też specjalne konto bankowe.
– Jest to rachunek dedykowany darowiznom na wydatki związane z kryzysem uchodźczym na terenie powiatu płockiego. Każdy, kto chciałby wesprzeć pobyt uchodźców z Ukrainy na Ziemi Płockiej, może wpłacać pieniądze na następujący numer konta: 75 9042 0003 0000 1586 2000 0790, w tytule przelewu wpisując: „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy” – wyjaśnia Aleksandra Małachowska.
Dary rzeczowe natomiast można przywozić do jednego, specjalnie w tym celu stworzonego punktu. Jest to magazyn w Nowym Boryszewie (Nowe Boryszewo 145A) w gminie Radzanowo. Magazyn jest czynny codziennie, również w weekendy, w godzinach 8.00 – 19.00 (w razie potrzeby należy zadzwonić pod numer telefonu podany przy wejściu do magazynu). Dary należy wstępnie posegregować.
Najbardziej potrzebne rzeczy
Niezmiennie na liście priorytetów jest tzw. chemia, czyli wszelkiego rodzaju środki do prania, mycia, czyszczenia. Potrzeba leków wydawanych bez recepty. A także warzyw, owoców, nabiału.
- Środki czystości, tzw. chemia i artykuły do sprzątania (proszki do prania, domestosy, mopy i wiadra do mopów, mleczka i płyny do czyszczenia, płyny do mycia podłóg, ściereczki, środki do usuwania kurzu itp.)
- Leki wydawane bez recepty (m.in. krople żołądkowe, tabletki i syropy przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, termometry, witaminy, syropy, pastylki na ból gardła, krople do nosa itp.)
- Suszarki do wieszania prania
- Koce
- Nowe skarpety damskie i męskie w różnych rozmiarach
- Nowe klapki pod prysznic w różnych rozmiarach
- Nowa bielizna dziecięca/damska/męska w różnych rozmiarach
- Podpaski
- Szampony, żele pod prysznic, balsamy, mydła, pasty i szczoteczki do zębów
- Ręczniki jednorazowe
- Papier toaletowy
- Worki na śmieci
- Żywność z długim terminem przydatności do spożycia
- Warzywa: ziemniaki, marchewka, pietruszka, selery, pory, cebula i inne
- Owoce: jabłka, gruszki, banany i inne
- Sery białe, żółte, topione, jogurty, serki, mleko w kartonach.
Wszelkich informacji, dotyczących koordynacji działań w zakresie kwaterowania uchodźców na terenie powiatu płockiego udziela Biuro Spraw Obronnych i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Płocku pod całodobowym numerem telefonu 24 267 67 13, kom. 608 598 069. Zbiórkę darów dla obywateli Ukrainy koordynuje Wydział Rozwoju Gospodarczego i Promocji w Starostwie Powiatowym w Płocku pod numerami tel.: 24 267 67 10, 24 267 67 82.




Starosta chyba ma parcie na szkło.
Popracował chwilę zdjęcia mu zrobili i pojechał sobie.