REKLAMA

Trwa realizacja nowej inwestycji ORLENU. Powstaje też miasteczko dla pracowników [FILM, ZDJĘCIA]

ORLEN Bez Tajemnic

REKLAMA

W gminie Stara Biała realizowana jest ogromna inwestycja, o wielkości 140 boisk piłkarskich. PKN ORLEN buduje tam nowoczesny Kompleks Olefin III, którego budowa ma potrwać do 2025 roku. Przy jej powstaniu pracować będzie kilka tysięcy osób, dlatego w pobliżu powstaje też miasteczko pracownicze.

W nowym Kompleksie Olefin III, jaki powstaje na terenie gminy Stara Biała, będą wytwarzane produkty petrochemiczne, które staną się bazą do produkowania wszelkich przedmiotów codziennego użytku, m.in. środków czystości i artykułów higienicznych oraz medycznych, a także włókien syntetycznych do produkcji odzieży czy masek ochronnych. Powstawać z nich będą również m.in. części samochodowe, elementy sprzętów AGD i urządzeń elektronicznych. Będzie to jeden z najnowocześniejszych, a jednocześnie największy kompleks petrochemiczny w Europie.

Największa inwestycja powstaje pod Płockiem

Na jakim etapie jest obecnie budowa instalacji Olefiny III?

– Obecnie wykonawca główny naszego projektu, Hyundai Engineering oraz Técnicas Reunidas wykonują prace w gruncie. Są na etapie skuwania pali i wylewania fundamentów – mówi Damian Olewnik, Dyrektor projektu Olefiny III PKN ORLEN. – Prace realizowane są zgodnie z planem, choć pojawiają się pewne problemy ze względu na kryzys ukraiński. Staramy się jednak wykonywać prace zgodnie z założeniami – wyjaśnia.

Wykonawca w najbliższym czasie będzie kontynuował prace gruntowe.

– Największe wyzwanie czeka nas wiosną, kiedy zaczną do nas spływać z Gdańska wszystkie wielkogabarytowe elementy instalacji oraz duże urządzenia. Wówczas nastąpi kumulacja działań, przy szerokiej współpracy zarówno z przedstawicielami miasta i gminy, jak i ze wszystkimi służbami, aby płynnie zarządzać inwestycją pod kątem wszystkich jej aspektów – wyjaśnia Damian Olewnik.

Zakończenie inwestycji planowane jest w 2025 roku, jednak ze względu na stopień skomplikowania projektu oraz kryzys ukraiński, termin ten będzie trudny do utrzymania.

O tym, jak ogromna jest to inwestycja, świadczy ilość zatrudnionych pracowników.

– Obecnie na placu budowy pracuje 457 osób, natomiast w nadzorze inwestycji ze strony generalnego wykonawcy jest 245 pracowników – mówi Jakub Zgorzelski, Dyrektor operacyjny Hyundai Engineering Tecnicas Reunidas. – Przewidujemy, że w szczycie prac będzie to nawet kilka tysięcy pracowników – wyjaśnia.

Ze względu na skalę projektu oraz jego międzynarodowy charakter, przy budowie Kompleksu Olefin III pracować będą osoby narodowości nie tylko polskiej, ale i obywatele na przykład Malezji, Turcji, Pakistanu oraz Indii.

Dla pracowników specjalne miasteczko

W jaki sposób rozwiązano kwestię zakwaterowania pracowników?

– Jest to faktycznie jedna z największych inwestycji w Europie, która będzie realizowana w najbliższych latach. Jako doświadczeni kontraktorzy, zdawaliśmy sobie sprawę z wyzwania, jakim będzie zakwaterowanie pracowników w rejonie Płocka. Dlatego też budujemy przy udziale partnerów osiedle pracownicze – tłumaczy Jakub Zgorzelski.

Bliżej o projekcie miasteczka pracowniczego opowiedział nam Sebastian Margalski, specjalista ds. rozwoju biznesu Zurad Sp. z o.o.

– Wspólnie z partnerem, firmą Modular System, realizujemy niesamowity, ze względu na skalę, projekt. Jest to chyba pierwszy od 20 lat tak duży projekt przemysłowy w tej części Europy. Budujemy miasteczko dla pracowników, w którym po pracy będą mogli spędzić czas w komfortowych i bezpiecznych warunkach – wyjaśnia.

W miasteczku będzie mogło przebywać kilka tysięcy osób. Pokoje będą kilkuosobowe.

– Budownictwo modułowe, takie jak realizowane jest na tym miasteczku pracowniczym, to przyszłość, ze względu na elastyczność i możliwość szybkiego reagowania. W przypadku zwiększenia liczby pracowników, zawsze można dostawić kolejne moduły – podkreśla Sebastian Margalski.Gmina i policja gotowe na wyzwania

Miasteczko pracownicze ma zacząć funkcjonować w okolicach lutego br. Jak przygotowuje się do tego gmina Stara Biała?

– Realizacja tak dużej inwestycji będzie miała istotny wpływ na rozwój i funkcjonowanie gminy w najbliższych latach – przyznaje Sławomir Wawrzyński, wójt gminy Stara Biała. – Już obserwujemy bardzo dużą ilość cudzoziemców, którzy zamieszkują na terenie gminy. Praktycznie już dzisiaj większość mieszkań i domów , które mogą być wynajęte, są zamieszkane przez pracowników firm pracujących przy realizacji inwestycji. A jesteśmy przecież dopiero na bardzo początkowym etapie budowy Olefin. Wiąże się to również ze zwiększonym ruchem w sąsiadujących z inwestycją sklepach. Pojawiło się również zapotrzebowanie na dzierżawę gruntów w pobliżu inwestycji pod organizację tymczasowych placów budowy, prefabrykacji lub kontenerów socjalnych dla pracowników firm wykonawczych – tłumaczy wójt.

Podkreśla również, że Gmina Stara Biała od wielu lat rozwija się bardzo dynamicznie, natomiast budowa Olefin z pewnością ten proces zdecydowanie przyspieszy, co przełoży się na zwiększone wpływy do budżetu gminy. Jednak realizacja inwestycji o takich rozmiarach będzie również pewnym utrudnieniem w codziennym życiu mieszkańców gminy.

– Pierwszy problem, z jakim już się musimy zmierzyć, to wzrastający ruch pojazdów, szczególnie ciężkich, co powoduje niszczenie już i tak nienajlepszych dróg powiatowych, ale też i gminnych. Ten ruch ma się zmniejszyć wiosną, ale zwiększy się wtedy ilość pracowników na budowie, co spowoduje zwiększony ruch samochodów osobowych i autobusów. Biorąc pod uwagę przebudowę ulicy Łukasiewicza w Płocku i budowę ronda na drogach powiatowych w Białej, utrudnienia w ruchu będą bardzo duże – wyjaśnia Sławomir Wawrzyński.

Dodaje, że innym, bardzo istotnym problemem, który się z pewnością pojawi, to zamieszkiwanie na terenie gminy, w budowanym obecnie miasteczku kontenerowym w Białej, kilku tysięcy pracowników z Azji Środkowej.

– Jest to duże wyzwanie zarówno dla policji, jak i dla innych służb mundurowych. Dla zobrazowania tego problemu proszę sobie wyobrazić, że przez co najmniej dwa lata gmina będzie miała stan ludności na poziomie takich miast, jak Gostynin czy Sierpc, z tą różnicą, że u nas będzie zamieszkiwać kilka tysięcy obcokrajowców. Myślę, że na obecnym etapie nikt nie jest w stanie przewidzieć wszystkich problemów, jakie powstaną podczas realizacji tej inwestycji, ponieważ przedsięwzięcie o takich rozmiarach nie było realizowane w regionie płockim w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Rozumiemy jednak, że Orlen musi się rozwijać i inwestować, dlatego musimy sprostać tym wyzwaniom i we współpracy ze wszystkimi instytucjami i służbami na bieżąco rozwiązywać powstające problemy – podsumowuje wójt gminy Stara Biała.

O zapewnienie bezpieczeństwa w związku z budową Olefin III dba także policja.

– Policjanci na bieżąco współpracują z głównym wykonawcą Hyundai Engineering oraz Orlen Ochroną. Odbywają się cykliczne spotkania, w trakcie których omawiany jest stan przygotowania inwestycji, a także stan gotowości służb, które odpowiadają za bezpieczeństwo – przekazała nam podinsp. Katarzyna Kucharska z Zespołu Prasowego KWP zs. w Radomiu.

Funkcjonariusze analizują skalę oraz rodzaje zagrożeń, które mogą pojawić się w związku z tysiącami osób spoza Polski, a które zatrudnione będą do budowy Olefin III.

– Przygotowujemy całe spektrum działań ukierunkowanych na przeciwdziałanie zagrożeniom oraz przestępczości, a także działań na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowych. Zagrożenia związane z dużym napływem osób obcojęzycznych, odmiennych kulturowo i obyczajowo wymagają podjęcia działań informacyjno-edukacyjnych, zarówno wobec tej grupy osób, jak też wobec mieszkańców Płocka, powiatu płockiego i powiatów sąsiednich – tłumaczy podinsp. Katarzyna Kucharska.

Działania prewencyjne podejmowane przez policjantów będą miały za zadanie podniesienie świadomości, zwłaszcza prawnej, oraz związanej z uprawnieniami i zadaniami poszczególnych służb mundurowych. W tym celu policja opracowuje anglojęzyczny poradnik, który będzie dystrybuowany wśród pracowników Olefin, w miejscu ich pracy oraz zamieszkania. Będzie on zawierał zdjęcia policjantów w różnym umundurowaniu oraz informacje o ich uprawnieniach, informacje o instytucjach pomocowych, a także podstawowych przepisach prawnych, m.in. z zakresu ruchu drogowego.

– Natomiast wśród mieszkańców Płocka i okolic prowadzone będą działania, które będą miały na celu przede wszystkim podniesienie świadomości kulturowej i obyczajowej. Policjanci będą prowadzić w szkołach spotkania z uczniami na przykład na temat tolerancji. Zaplanowano szeroko zakrojoną kampanię informacyjną z wykorzystaniem billboardów oraz lokalnych rozgłośni radiowych i telewizyjnych – informuje podinsp. Katarzyna Kucharska.

Poza działaniami informacyjno-edukacyjnymi, działania policjantów mają również charakter logistyczno-kadrowy. Jak podkreśla podinsp. Katarzyna Kucharska, nowa sytuacja w Płocku zobliguje policję do dysponowania większych sił patrolowo-interwencyjnych oraz ruchu drogowego. Wynika to z nasilonego ruchu osób i pojazdów, w tym transportów ponadgabarytowych, których przejazdy wymagają szczególnego zabezpieczenia.

Największa w Europie inwestycja petrochemiczna powstanie pod Płockiem [FILM, ZDJĘCIA]REKLAMA
Kolejny Artykuł

Komentarze 23

 1. Ateista says:

  Ładnie tam się dzieje. A w Płocku cisza ale na orlenie nawet jak ludzie giną to w Płocku wyciszone na maxa truciciel orlen bezkarny.

  • Rabi says:

   Giną? Chyba w konfederackich memach jak wasze poparcie kłamcy. Won za don ruska onuco.

 2. Xyz says:

  Jakbym miał pole obok to otworzył bym hodowle kóz, i interes by się kręcił…🤣🤣🤣🤣🤣

 3. wiwa says:

  Ni mają ludzi do pracy na budowie to nie ma innej opcji.

  • Lupa says:

   Raczej nie chcą płacić to i ludzi zciagaja którzy za miskę ryżu który już płynie kontenerowcem

 4. Rafał says:

  No to w Płocku dzietność podskoczy i to nie będzie miało nic wspólnego z 500 plus. Niech Mamusie trzymają Córeczki przez najbliższe 2 lata pod kluczem w domu……..
  No chyba że Prezes do tego miasteczka dołączy gratis duży Bałagan.

 5. Wnuk Himlera says:

  Jakie miasteczko?To bedzie KL.

 6. Marian says:

  Koniec świata :-)

 7. Anonim says:

  Tak pracowałem tam w firmie Elbud, nie polecam,brak pieniędzy, umów,ubrań roboczych,dno totalne

 8. Ciapaty please don't break my heart says:

  Te ciapki chociaż pracują. Opozycja chce wpuścić takich sprowadzonych przez rusków cholera wie skąd, którzy siedzieliby na zasiłkach

 9. Mark says:

  To w Polsce już nie ma pracowników tylko trzeba z Azji ściągać?
  Przyjedzie azjata zarobi, potem obajtek będzie zarabiał a w Płocku zostanie smród i „wodna para”… Bardzo zabawne…
  Inna sprawa jak ktoś przyjeżdża to ma się podporządkować do obyczajów i zasad tu panujących, nie wyobrażam sobie żeby ktoś mnie uświadamiał jak mam się zachować „u mnie w domu” żeby może kogoś nie urazić…

  • Prorok Pinokio says:

   Prorok Pinokio zapowiadał robotę za miskę ryżu – słowo stało się ciałem, przepowiednia się sprawdza

  • Htp says:

   A polecisz robić w tym błocie i zimnie za najniższą krajową .

 10. Spożywczak says:

  Codziennie rano po godz. 7 schodzi mi około 100 małpek z lodówki

  • Z Płocka says:

   Te małpki piją na terenie budowy Olefin III pracownicy podwykonawców naprzemiennie z paleniem zioła. Trawę czuć przy każdym baraku.

 11. Ddd says:

  Masakra

 12. I miasto dostanie figę says:

  nie 160 milinów z podatków do swojego budżetu. Kasa pójdzie do gminy Nowa Czarna!🤣🧨🌴

 13. Anonim says:

  A pisowski rząd miał nie wpuszczać muzułmanów i co robi?

  • Uważaj says:

   żebyś nie biegał z odciętą głową pod pachą🏃‍♂️🐱‍👤🧛‍♂️🙏

  • Maks says:

   A gdzie ty masz muzłumanów? Jakoś panowie chodzą w grupkach do kościoła bo boja się takich typów jak ty

 14. On33 says:

  Zrobia srodki czystosci czy inne badziewie ktore bedzie 5razy drozsze od tych dostepnych na rynku porazka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU
 • %d bloggers like this: