REKLAMA

Szpitale w Polsce przywracają odwiedziny pacjentów. Jak jest w Płocku?

REKLAMA

O to, czy w płockich szpitalach można już odwiedzać pacjentów, zapytała nas czytelniczka. Jak tłumaczyła, inne szpitale wprowadziły taką możliwość. Niestety, nie mamy dobrych wiadomości.

Ze względu na epidemię koronawirusa, w szpitalach od roku obowiązywał zakaz odwiedzin. Czy teraz, przy łagodzeniu obostrzeń, i ten zakaz zostanie zdjęty?

– Czy to prawda że w polskich szpitalach można już odwiedzać pacjentów? Podobno ministerstwo przesłało pismo do szpitali… Macie informacje jak wygląda sprawa w Płocku? – spytała nas czytelniczka.

Faktycznie, jak sprawdziliśmy, od 1 czerwca br. na taki krok, choć w ograniczonym zakresie, zdecydował się m.in. Szpital Powiatowy w Mińsku Mazowieckim, Szpital Uniwersytecki nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy czy Szpital w Strzelcach Opolskich. Wysłaliśmy więc pytania do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku (podlega pod urząd marszałkowski) oraz Szpitala Św. Trójcy (podlega pod Miasto Płock).

Odpowiedź, jak na razie, otrzymaliśmy tylko z pierwszej placówki.– Informuję, iż sytuacja epidemiologiczna w oddziałach szpitala analizowana jest na bieżąco. Na dzień dzisiejszy nie została podjęta decyzja o przywróceniu odwiedzin pacjentów w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku. W sytuacjach szczególnych, warunki wejścia na oddział można uzgodnić telefonicznie z ordynatorem, kierownikiem lub lekarzem dyżurnym oddziału – przekazała nam Lucyna Koper, kierownik Działu Organizacji i Nadzoru szpitala wojewódzkiego.

Zakaz odwiedzin w szpitalach wprowadzono zgodnie z ustawą o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. W par. 5 czytamy, że „Kierownik podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych lub upoważniony przez niego lekarz może ograniczyć korzystanie z praw pacjenta w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów”.

Na tej podstawie – w związku z epidemią – dyrektorzy szpitali podejmowali decyzję o ograniczeniu lub całkowitym zakazie odwiedzin. Decyzję o zakresie ograniczeń w realizacji prawa pacjenta zawsze podejmuje kierownik placówki medycznej, mając na względzie możliwości organizacyjne, w szczególności dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa i środków ochrony ograniczających ryzyko transmisji zakażenia.

Obecnie nie ma jednolitych wytycznych, które obowiązywałyby na poziomie krajowym, a podmioty lecznicze stosują różnorodną praktykę. Pozostaje więc czekać, aż dyrektorzy płockich placówek podejmą decyzję o przywróceniu możliwości odwiedzin.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

  1. Magda says:

    Po co mają się rodziny szwendać? Jeszcze będą wymagać opieki nad chorymi… 🤬

  2. Heh says:

    W Płocku tylko dla elit takich jak Marta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU