REKLAMA

Studenci rozpoczęli nowy rok akademicki [ZDJĘCIA]

REKLAMA

Mazowiecka Uczelnia Publiczna uroczyście rozpoczęła nowy rok akademicki. Poza dotychczasowymi i nowymi planami była mowa między innymi o organizacji Wydziału Lekarskiego.

Tydzień temu odbyły się uroczyste inauguracje roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej i w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku, a 8 października na XXIII Inaugurację zaprosiła Mazowiecka Uczelnia Publiczna. Po rocznej przerwie, uroczystość została zorganizowana w formie tradycyjnej, ale można ją było też śledzić online. W wydarzeniu wzięli udział m.in. posłowie na Sejm RP: Anna Cicholska, Elżbieta Gapińska i Arkadiusz Iwaniak.

Wśród gości byli także Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski oraz Biskup Płocki ks. dr Piotr Libera. Starostwo Płockie reprezentowali: Przewodniczący Rady Powiatu Lech Dąbrowski oraz Wicestarosta Płocki Iwona Sierocka.

fot. Wiktor Pleczyński

W auli Uczelni licznie pojawili się rektorzy i prorektorzy innych Publicznych Uczelni Zawodowych oraz płockich szkół wyższych. Tradycyjnie na uroczystość przybyli reprezentanci szkół, instytucji oświatowych, kulturalnych, społecznych, służb mundurowych oraz stowarzyszeń i organizacji pozarządowych.

Po rocznej przerwie w auli pojawiła się kilkunastoosobowa grupa zagranicznych studentów z programu Erasmus+. Oczywiście nie zabrakło też studentów Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku.

fot. Wiktor Pleczyński

Swoje wystąpienie prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki – Rektor Uczelni rozpoczął od podkreślenia faktu, że w związku z pandemią poprzedni rok akademicki był dla wszystkich uczelni w Polsce dużym wyzwaniem. Pomimo trudności rok akademicki zakończono obroną 539 prac dyplomowych, wszystkich w tradycyjnej formie.

– Pomimo niżu demograficznego sprzed kilkunastu lat, który dotknął wszystkie szkoły wyższe w Polsce, w Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku udało się utrzymać wysoką liczbę studentów, co poczytuję sobie za sukces. Zwiększyliśmy także liczbę oferowanych kierunków – mówił rektor Maciej Słodki.

Centralnym punktem wystąpienia było przedstawienie planów utworzenia Wydziału Lekarskiego. Rektor zaznaczył, że baza, którą posiada Wydział Nauk o Zdrowiu oraz baza kształcenia klinicznego w regionie płockim pozwalają na to, aby starać się o uruchomienie Wydziału kształcącego przyszłych lekarzy.

fot. Wiktor Pleczyński

– Jestem po rozmowach z Ministrem Przemysławem Czarnkiem i dążymy w tym kierunku, aby, wzorem Lublina, podpisać porozumienie o współpracy pomiędzy Uczelnią a Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym, które pozwoli na uruchomienie Wydziału Lekarskiego – powiedział prof. dr hab. n. med. Maciej  Słodki. – Przed dwoma kolejnymi wydziałami też stoją ważne wyzwania, mianowicie ewaluacja działalności naukowej. Jeżeli uda się nam uzyskać ocenę B+, wtedy będziemy mieli prawo do nadawania stopnia doktora – dodał Rektor Uczelni.Wiele ciepłych słów skierowali do Rektora i całej społeczności Uczelni zaproszeni goście.

– Uczelnia na stałe wpisała się w Płock i Mazowsze – zaznaczyła Elżbieta Gapińska, posłanka na Sejm RP.

fot. Wiktor Pleczyński

Dr Anna Nowacka, prorektor ds. rozwoju i nauki, odczytała także list od Przemysława Czarnka – Ministra Edukacji i Nauki.

– Cieszę się, że ambicje przeradzają się w czyny – powiedział Lech Dąbrowski, Przewodniczący Rady Powiatu Płockiego.

Rektor nagrodził autorów najlepszych prac dyplomowych w roku akademickim 2020/21 oraz ich promotorów.

Symboliczną chwilą było także „przekazanie władzy” w Samorządzie Studentów. Po raz pierwszy w roli Przewodniczącego Rady Samorządu Studentów wystąpił Przemysław Wolski, który podziękował ustępującemu Dawidowi Pilewskiemu.

fot. Wiktor Pleczyński

Tradycyjnym elementem uroczystości był wykład inauguracyjny „Pontificale Plocense I – odzyskany skarb z czasów, gdy katedry były białe, a filozofowie jaśni”, który wygłosił ks. prof. dr hab. Henryk Seweryniak, nauczyciel akademicki Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. W porywającym wykładzie ks. profesor przedstawił losy Pontyfikału Płockiego, zrabowanego przez Niemców podczas II wojny światowej, a odzyskanego przez władze Diecezji Płockiej w 1995 roku.

Rok akademicki 2021/2022 w Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku rozpoczęło 1795 studentów.

fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Komentarze 5

 1. nick says:

  Niech przewodniczącemu rady powiatu” ambicje przerodza się w czyn”, a pierwszym krokiem bedzie intensywny kurs nauki j.polskiego.

 2. Edzio says:

  W tym Włodkowicu to tam jeszcze za kasę się przechodzi czy już nie??

  • Tego nie wiadomo. says:

   Kiedyś, za PRL, wystarczyło zapisać się do jedynej słusznej partii.

  • Mnie zastanawia says:

   komu sie chce marnować czas na takie „studia”.
   Bo zdaje się , że mediana wieku tych „studentów” oscyluje około 40-ki. Myślę, że wielu peeselowców osiągnęło tu dyplomy żeby móc sprawować stanowiska w urzedach.
   Bo ja jak juz miałbym tracic czas na studia to chociaż w jakiejś renomowanej uczelni.

   • Wyższa średnia wieku, says:

    jest na uniwersytecie III wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU