Studenci organizują Dzień Dawcy Szpiku

REKLAMA

W sobotę i w niedzielę Akademickie Koło Studentów i Absolwentów SWPW w Płocku wspólnie z Fundacją DKMS Polska organizuje rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego.

W naszym kraju średnio co godzinę ktoś słyszy od swojego lekarza diagnozę: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego.

PowiązaneTematy

– Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi) – tłumaczą organizatorzy. – Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia – wyjaśniają.

Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Rejestracja będzie odbywała się 7 i 8 marca w godz. 10-16 w budynkach Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku.