REKLAMA

Strajk nauczycieli zawieszony. Rząd ma nowe propozycje

REKLAMA

Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza strajk od najbliższej soboty, 27 kwietnia. Prezes ZNP uzasadnił to odpowiedzialnością za uczniów. Tymczasem rząd ma nowe propozycje dla nauczycieli, które mają zapobiec masowym zwolnieniom.

W czwartek, 25 kwietnia, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zaskoczył rodziców, uczniów i… niektórych nauczycieli ogłaszając zawieszenie strajku do września.

– Od soboty, 27 kwietnia ZNP zawiesza ogólnopolski strajk. Zawiesza, ale nie kończy! Powiem więcej: od dzisiaj wchodzimy w nowy, znacznie ważniejszy etap – napisał w swoim oświadczeniu Sławomir Broniarz. – Jesteśmy bowiem w połowie drogi. Dlatego dzisiaj nie podpisujemy tego, co podpisała Solidarność, torpedując negocjacje z rządem. Żądamy natomiast usystematyzowanej i osadzonej w krótkim czasie rozmowy o pakiecie odbudowy systemu edukacji na miarę XXI wieku i odpowiedniego rozwoju dzieci i młodzieży – dodał.

Jak stwierdził, decyzja ta jest wzięciem na nauczycieli odpowiedzialności za maturzystów, aby zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku.

– Panie Premierze Morawiecki, dajemy Panu czas do września. Czekamy na konkretne rozwiązania. My swoje przedstawiamy jako rozwiązanie całościowe – apelował do premiera.

Podkreślił, że ZNP niczego na dzisiaj nie podpisuje.

– Nie składamy broni. Nie przystąpimy też do fasadowych negocjacji organizowanych przez rząd. Zamykamy dziś pierwszy etap. Przez 17 dni posunęliśmy negocjacje do przodu – zapewniał, wymieniając rzeczy, które zaproponowano nauczycielom: 10 proc. podwyżki od września, skrócenie awansu zawodowego z 15 do 10 lat, uwolnienie dodatku stażowego (administracja i obsługa) – skutkuje wzrostem pensji, wprowadzenie do debaty publicznej sprawę zarobków nauczycieli i innych pracowników szkół i przedszkoli.

– To jednak nadal nie rozwiązuje najpoważniejszych problemów, przekładających się na dobro uczniów: czasu dla nich, podstawy programowej, utrzymania w zawodzie najlepszych – zaznaczył Sławomir Broniarz.

Jak stwierdził, ZNP zorganizuje w czerwcu „prawdziwy okrągły stół edukacji” (przypomnijmy, że związek nie weźmie udziału w okrągłym stole zorganizowanym przez rząd). Chce także rozpocząć budowę szerokiej koalicji na rzecz stworzenia tzw. pakietu wrześniowego, oraz rozpocząć promocję programu „Szkoła na szóstkę”, na którą składa się:

 • wzrost nakładów na edukację do 5 proc. PKB
 • odchudzenie podstaw programowych (w tym lekki tornister)
 • kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej
 • zmniejszenie biurokracji w szkołach
 • zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli
 • wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty

– Dziś zawieszamy strajk, ale walka trwa i będzie trwała do skutku. Panie Premierze Morawiecki, siadamy do pracy, radzę zrobić to samo! Proszę być gotowym na wrzesień! – podsumował Sławomir Broniarz.MEN: Mamy dobrą propozycję dla nauczycieli

Tymczasem rząd przygotowuje nową propozycję dla nauczycieli, która ma spowodować wzrost wynagrodzenia, przy jednoczesnym zachęceniu starszych nauczycieli do odejścia na emeryturę.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, rząd Prawa I Sprawiedliwości ma zaproponować nauczycielom zwiększenie czasu pracy, nawet do 24 godzin tygodniowo. Nauczycieli nadał ma obowiązywać tzw. baza, czyli  18-godzinowy etat tygodniowo, jednak dyrektor będzie mógł zaproponować nauczycielom wyższe pensum za wyższą pensję. Praca w wyższym wymiarze ma więc odbywać się na zasadzie dobrowolności. Celem takiego rozwiązanie jest całkowite zlikwidowanie 18-godzinnego pensum. To rozwiązanie mogłoby wejść w życie już w ciągu najbliższego roku czy dwóch lat.

Uzupełnieniem tej propozycji ma być przywrócenie w Karcie nauczyciela możliwości odejścia nauczycieli na wcześniejszą emeryturę po 30 latach pracy, w tym 20 lat w oświacie (z tzw. kredą), niezależnie od wieku (ten przywilej odebrano nauczycielom w 2008 roku). Według ekspertów, może z tego skorzystać ok. 100 tys. nauczycieli, co z kolei znacznie ograniczyłoby zwolnienia nauczycieli, spowodowane zwiększeniem pensum.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina natomiast, że suma propozycji dla nauczycieli na tę chwilę, to:

 • podwyżka pensji dla nauczycieli w tym roku o 15 proc.,
 • dodatek za wychowawstwo nie mniejszy niż 300 zł,
 • skrócenie ścieżki awansu zawodowego,
 • dodatkowe świadczenie „na start” 1000 zł dla nauczycieli zaczynających pracę
 • skrócenie ich stażu do 9 miesięcy.

– Przypominamy, że od 1 września br. nauczyciele otrzymają podwyżki wynagrodzeń o blisko 10 proc, w sumie od kwietnia 2018 r. pensja zwiększy się o ponad 21 proc. Oznacza to, że w latach 2017-2019 łączny wzrost wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli wyniesie od 515 zł do 706 zł – informuje MEN.

Według wyliczeń, po wprowadzeniu podwyżki od 1 września 2019 r. wynagrodzenie zasadnicze wyniesie:

 • nauczyciela stażysty – 2 782 zł,
 • nauczyciela kontraktowego – 2 862 zł,
 • nauczyciela mianowanego – 3 250 zł
 • nauczyciela dyplomowanego – 3 817 zł.

Wynagrodzenie średnie w tej grupie zawodowej ma wynieść: dla nauczyciela stażysty – 3 338 zł, nauczyciela kontraktowego – 3 705 zł, nauczyciela mianowanego – 4 806 zł, a nauczyciela dyplomowanego – 6 141 zł.

– Oprócz tych propozycji, będziemy pracować nad zmianą systemu wynagradzania nauczycieli, w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi. Ponadto w najbliższy piątek, 26 kwietnia br. odbędzie się „Okrągły stół” edukacyjny, do udziału w którym zaproszono m.in. rodziców, uczniów, nauczycieli, przedstawicieli związków zawodowych i reprezentantów środowiska oświatowego. Szeroka formuła tego wydarzenia umożliwi wypracowanie stanowiska dotyczącego poprawy jakości funkcjonowania systemu oświaty, w tym kwestii związanych z wynagrodzeniem nauczycieli – zapewnia Departament Informacji i Promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 9

 1. Ww. says:

  Kto oprócz psychola Korwina M.widzial Szkołę bez Nauczycieli…?
  ** Wakacje i Ferje są dla Dzieci i Młodzieży.
  Nauczyciele mają 6tyg.Urlopu.
  ***Apel do wszystkich IDIOTOW.
  Skrócić Dzieciom i Młodzieży WOLNE od Nauki.
  Niech Belfry nie mają tyle WOLNEGO…
  A co tam zdrowie MŁODYCH trzeba Belfra UDUPIC…!°

 2. Www says:

  Taki strajk to tylko szkoda dla dzieci. Ciekawe dlaczego nie strajkują w wakacje. Osmieszylliscie sie totalnie. Niech się nie dziwją że szacunek do nauczyciela spadł do poziomu zero. Jak oni wyglądają w oczach rodziców i dzieci. Niech zaczną rozmawiać o jakości nauczania bo jest słaba. Niby kształceni ludzie. Stwarzają tylko pozory. Nie pasuje im płacą za taką pracę gdzie połowa czasu to czas wolny. Niech się jeden z drugim przekwalifikuje i idzie do normalnej pracy na 8 albo 10 godzin to zobaczy jak to jest ciężko pracować.

  • ela says:

   Z pustego i SALOMON nie naleje?Ucz sama swoje dziecko, albo nie … Daj mu smartfona na 24 h.

 3. MA says:

  Weźcie się za robotę jak nie pasuje wam wynagrodzenie jakie dostajecie za swoje parę godzin pracy, a dodatkowo tyle dni tygodni wolnego (płatnego) w ciągu roku. Idźcie strajkować do prywatnej firmy to od razu wylecicie z pracy. Jak wam nie pasuje to po prostu zmieńcie pracę jest tylu młodych ludzi na wasze miejsce!

 4. Jola says:

  Nie popieralam strajkujących nauczycieli, ale jest mi ich żal po tym jak Broniarz ich wystawił. Zabawil się ich kosztem, bo to nauczyciele będą zbierać owoce tego strajku. Piosenki, wystepy i zachowanie niektórych nauczycieli spowodowało, ze szacunek do nauczycieli wisi na cieniutkie wlosku…

 5. bg says:

  Witam moich współbraci pisowców z komentarzy

 6. Anonim says:

  Dlaczego w wakacje nie strajkujecie ten strajk to jakaś kpina tylko dzieciaki cierpią na tym

 7. Loki says:

  Trzeba było przerwać strajk bo wolna majówka by przepadła. A po niej jeszcze parę dni „pościemnia ” się w szkole i wakacje ……

 8. KW says:

  Strajk rozpoczęty 1,5 miesiąca przed eurowyborami został przesunięty na nowy termin – 1,5 miesiąca przed wyborami parlamentarnymi. To absolutnie nie był polityczny protest ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU