Zamknij

Trójka Polaków wśród najlepszych studentów świata! Jest też Mazowszanka

Agnieszka StachurskaAgnieszka Stachurska 12:49, 18.07.2024 Aktualizacja: 13:26, 18.07.2024
Skomentuj Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

W środę, 17 lipca Varkey Foundation, która jest, wraz z Chegg.org, organizatorem nagrody Global Student Prize, ogłosiła listę 50 najlepszych studentów świata. Znalazła się na niej aż trójka studentów z Polski - wśród nich jest najmłodsza, 17-letnia Marcelina Maciąg, która właśnie dostała się na Harvard.

Nagroda Global Student Prize to doroczna, najbardziej znana na świecie nagroda, która ma na celu wyłonienie najlepszego studenta świata. Wśród 50 finalistów tylko 5 studentów pochodzi z Europy, a z tej piątki aż trójka to Polacy. To ogromne wyróżnienie, które zdarzyło się pierwszy raz w historii, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że pretendowało 11 tysięcy studentów z całego świata.

- Jest mi miło poinformować, że zostałam jedną z trzech Polaków wyróżnionych w tym prestiżowym konkursie, trafiając do grona TOP 50 finalistów świata (w tym 5 osób z Europy; jedyna osoba z Mazowsza, z Warszawy). Jako najmłodsza laureatka tej nagrody w historii Polski, jest to dla mnie wielkie wyróżnienie oraz motywacja do dalszego działania na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży - pisze zaledwie 17-letnia Marcelina Maciąg.

Jak wyjaśnia, konkurs Global Student Prize, organizowany przez Chegg.org we współpracy z Varkey Foundation, wyróżnia tych studentów, którzy mają znaczący wpływ na edukację, życie swoich rówieśników oraz społeczeństwo. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. dolarów - ma ona wesprzeć laureata w zmienianiu świata na lepsze.

- Znalezienie się w gronie TOP 50 finalistów jest dla mnie wielkim zaszczytem. Świat nie zmieni się sam. Potrzebni są do tego wszyscy. Dlatego Państwa pomoc w przekazywaniu tej informacji dalej pomoże nam dotrzeć z naszymi projektami do jeszcze szerszego grona, a także pomoże zainspirować innych młodych ludzi do działania lub pokazywania jak zmieniają świat - wyjaśnia Marcelina. 

Marcelina została wyróżniona w kategorii: Health and Wellbeing (zdrowie i dobre samopoczucie).

[WIDEO]6398[/WIDEO]

Dzisiaj aż trudno w to uwierzyć, ale Marcelina od dzieciństwa zmagała się z dysleksją. Jak wspomina, podczas ćwiczeń czytania w klasie strach ją paraliżował, co pogłębiało problem i sprawiało, że niechętnie odpowiadała na głos w szkole. Jej schronieniem były projekty społeczne, poprzez które poznawała fascynujących ludzi, słuchała ich historii, brała udział w warsztatach i festiwalach, co doprowadziło do powstania projektów Marcelina na Tropie.

Dziś Marcelina marzy o zostaniu pierwszą kobietą prezydent Polski i globalnym głosem młodzieży w kwestii zdrowia psychicznego i dobrostanu.

- Od najmłodszych lat wierzyłam, że "nikt nie może zrobić wszystkiego, ale każdy może zrobić coś". Podążając za swoimi ideałami, zaczęłam angażować się w działalność społeczną, wolontariat, aktywizację młodzieży oraz młodzieżową politykę. Moim marzeniem było nie tylko stać się twórcą zmian, ale także być przykładem i pokazać innym młodym ludziom, że „mogą zmieniać świat tam, gdzie są” niezależnie od wieku, religii, orientacji seksualnej lub politycznej czy jakichkolwiek trudności, które napotykają - mówi laureatka Global Student Prize.

Obecnie Marcelina działa na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, walczy z nienawiścią i cyberprzemocą, jest ambasadorką życzliwości oraz promuje zrównoważoną przyszłość poprzez projekty dotyczące ochrony środowiska, inkluzywności, gender gap i wolności słowa. Pełni też funkcję Przewodniczącej Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz Przewodniczącej Komisji Zdrowia Psychicznego przy Radzie Dialogu z Młodym Pokoleniem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W ramach Sejmiku, zarządza pracą 51 młodzieżowych radnych i 9 komisji, nadzoruje realizację 16 projektów na rzecz młodzieży poświęconych edukacji, zdrowiu psychicznemu, inkluzywności, aktywizacji młodzieży i ekologii.

Jest także założycielką Youth Kindness Revolution, czyli rewolucji życzliwości, której nie można ominąć.

- Projekt ten promuje kulturę empatii i wsparcia. Jest także odpowiedzią na nasilające się problemy z hejtem i agresją, cyber przemocą, wykluczeniem i samotnością, depresją i rosnącymi lawinowo problemami ze zdrowiem psychicznym. Celem projektu jest zmienić dzisiejszą narrację dotyczącą hejtu na promocję małych aktów życzliwości i “cichych bohaterów”. Projekt wykracza poza granice regionów czy instytucji edukacyjnych, angażując ludzi wszystkich grup wiekowych do tworzenia społeczności, gdzie życzliwość stanowi fundament współistnienia.
W ramach projektu, zespół rekrutuje Ambasadorów Życzliwości, szuka cichych bohaterów, aby pokazać ich światu, ma zaplanowane ogólnopolskie konkursy dla dzieci i młodzieży promujące życzliwość, wsparcie, empatię. Całość zostanie podsumowana konferencją „Hackaton Pozytywności” - opowiada Marcelina.

Nastolatka jest także pomysłodawczynią projektu „Niebieska Skrzyneczka Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży”.

- Niebieska Skrzyneczka to bezpieczne miejsce w szkole, do którego uczniowie mogą wrzucać anonimowe wiadomości z prośbą o wsparcie lub informacje na temat problematycznych sytuacji, z którymi borykają się oni sami lub ich rówieśnicy. Celem projektu jest zapewnienie uczniom poczucia bezpieczeństwa i anonimowości, co jest niezwykle ważne w przypadku poszukiwania pomocy. Celem projektu jest nie tylko zapewnienie wsparcia młodym osobom w potrzebie, ale także zwiększenie świadomości na temat zdrowia psychicznego i jego znaczenia - wyjaśnia autorka projektu, który otrzymał honorowe patronaty: Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia, Rzeczniczki Praw Dziecka, Wicemarszałkini Sejmu, Mazowieckiej Kurator Oświaty, a realizowany jest w ramach Komisji Zdrowia Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

W pierwszych dwóch tygodniach od uruchomienia zapisów do projektu zgłosiło się 106 szkół i organizacji, dając tym samym dostęp do niebieskiej skrzyneczki ponad 58 000 młodym ludziom.

Od 2022 r. do dzisiaj, Marcelina poświęciła ponad 1700 godzin na pracę społeczną, uczestnicząc, organizując lub przemawiając na 116 wydarzeniach związanych ze zdrowiem psychicznym, aktywizacją młodzieży, różnicami pokoleniowymi, Gez Z oraz edukacją.
Jej głos, projekty i praca dotarły do ponad 3 mln osób podczas wystąpień publicznych, wystąpień telewizyjnych, wywiadów i poprzez media społecznościowe.

Marcelina jest absolwentką prestiżowych programów edukacyjnych: na Uniwersytecie Yale, w ramach którego reprezentowała Polskę w jednym z najbardziej prestiżowych programów Yale Young Global Scholars, w Phillips Exeter Academy brałam udział w najbardziej wymagającym programie Charles J.Hamm '55 Leadership Program, uczyła się także w Lee Strasberg Theatre and Film Institute w Nowym Jorku, a tego lata dostała się na Uniwersytet Harvard, na Pre-college Program i studiuje „Brain Health” oraz „History of Mental Health.

Nagrody i wyróżnienia

  • Laureatka nagrody KPRM - Ambasador Młodego Pokolenia RP – Lider Młodego Pokolenia - wzór godny naśladowania
  • Laureatka nagrody „Maturalny Nobel” za działania na rzecz tworzenia lepszego świata (nagrodzona spośród 5 000 aplikujących).
  • Laureatka programu „Jestem Liderką” Vital Voices Chapter Poland – edycja 2023
  • Szeroka Kadra Polski Juniorów w Debatowaniu – 2023.

Plany na przyszłość

Co zrobi, jeśli wygra Global Student Prize?

- Przeznaczyłabym fundusze na dwie główne inicjatywy, mające na celu wywarcie pozytywnego globalnego wpływu. Po pierwsze, $60,000 przeznaczyłabym na rozszerzenie projektu „Niebieska Skrzyneczka Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży” o kolejne kraje, organizując globalne wydarzenia promujące ten projekt oraz na produkcję skrzyneczek, materiałów dla szkół, poradników wsparcia dla psychologów. Pozostałe $40,000 zainwestowałabym w Youth Kindness Revolution tworząc pakiety dla Ambasadorów do promowania Rewolucji Życzliwości, pakiety dla szkół wchodzących w akcję, nagrody i dyplomy dla zwycięzców, dofinansowanie Hackatonu Pozytywności - wyjaśnia Marcelina.

Trzymamy kciuki za Marcelinę - jest świetnym przykładem na to, że polscy studenci mogą wykorzystywać swój potencjał na najlepszych uczelniach świata z myślą o rozwijaniu swojego kraju.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%