REKLAMA

„Stadion to fanaberia grupki osób” – dyskusja na sesji

REKLAMA

Informacja związana z planami miasta, dotyczącymi modernizacji stadionu piłkarskiego Wisły Płock była jednym z punktów 28. sesji rady miasta. Temat ten wywołał sporą dyskusję.

PowiązaneTematy

Andrzej Niedbała, dyrektor ratuszowego wydziału inwestycji, przedstawił wizualizację proponowanej inwestycji, związanej z budową stadionu (opublikowaliśmy ją przed kilkoma dniami na naszym portalu). Opowiedział o etapowaniu modernizacji. Podkreślił, że koncepcja była zmieniana 11 razy, w celu zminimalizowania kosztów.

W efekcie ma powstać obiekt z widownią dla 15 tysięcy osób. Koszt wszystkich prac szacowany jest w granicach 80-100 mln zł. Ratusz planuje ogłosić przetarg jeszcze w tym roku. Budowa stadionu miałaby się rozpocząć w roku 2018, a to dlatego, że płocki stadion jest jednym z ostatnich niezmodernizowanych obiektów w grupie drużyn grających w Ekstraklasie. Przekonywał, że do ustalenia pozostaje jeszcze wybór formuły – „zaprojektuj i wybuduj” lub oddzielne przetargi na projekt techniczny i wykonanie.

Jako pierwszy, głos w dyskusji zabrał radny Michał Sosnowski z klubu radnych PSL. Jego wystąpienie poprzedziła prezentacja filmu o tematyce kibicowskiej.

– Dziś stadion to miejsce nie tylko, jak niektórzy to określają, dla kiboli. Na trybunach zasiadają pokolenia od dziadka do wnuczka. Przychodzą najubożsi, majętni i coraz więcej kobiet. Na stadion wszyscy przychodzą w jednym celu, żeby kibicować Wiśle – mówił.

Podkreślał, że stadion Wisły jest obiektem bardzo starym oraz że może być wykorzystany także do innych celów, np. na potrzeby koncertów. Stwierdził, że popiera opcję budowy w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Wspomniał, że dostrzega potencjalnego sponsora budowy obiektu w Orlenie. Przypomniał prezydentowi, iż obiecał nowy stadion, zanim otrzymał od marszałka wsparcie w postaci 130 mln zł na budowę obwodnicy. Nie ukrywał, że oczekuje wywiązania się z danego słowa.

Radna Wioletta Kulpa z PiS stwierdziła, że w budżecie miasta na bieżący rok nie zostały zabezpieczone środki na działania związane z budową stadionu.

– Stało się to, na co czekaliśmy wiele lat – skomentował plany ratusza odnośnie inwestycji Wojciech Hetkowski z SLD. Zwrócił uwagę, że budowa stadionu to kolejny element rozwoju sportu w mieście, a „przez sport można realizować wiele celów”. – Ta forma aktywności uczy rywalizacji, wyzwala ambicje – mówił radny Hetkowski. – Ludzie uprawiający sport żyją dłużej i zdrowiej – dodał. Przekonywał do realizacji inwestycji. – To koncepcja z niezbędnym minimum, umożliwia granie w wyższych ligach. Nie bójmy się tego wyzwania – apelował radny. Podkreślił, że jest zwolennikiem formuły „zaprojektuj i wybuduj”.

– Byłem w grupie zwolenników budowy stadionu, nie modernizacji. Czy ten stadion za 80 mln zł będzie wybudowany zgodnie z wymogami UEFA? – pytał radny Marek Krysztofiak z PiS.

Radna Daria Domosławska z PO zachęcała prezydenta do zorganizowania funkcji lekkoatletycznych na stadionie. Proponowała budowę obiektu, który da możliwości rozwoju nie tylko piłce, ale także innym dyscyplinom.W zasadność inwestycji powątpiewali mieszkańcy Płocka, którzy zabierali głos na sesji. Zwracali uwagę na wysokie koszty budowy, ogromne inne potrzeby miasta, m.in. rewitalizację starówki i innych miejsc, które uległy i nadal ulegają degradacji. – To fanaberia pewnej grupki osób, nie inwestycja – stwierdził jeden z mieszkańców, który dodawał, że wspieranie sportu zawodowego nie należy do zadań samorządu. Zwracano także uwagę na ogromne zadłużenie miasta.

W kontekście planowanego kredytowania budowy stadionu, zabrała głos Honorata Hirshfeld, przewodnicząca związku zawodowego„Solidarność” w spółce MOSiR. Zwróciła uwagę, że klubowi Stoczniowiec proponuje się wynajem pomieszczeń za cenę wyższą, niż ich dotacje, a planowane podwyżki za wynajem torów dla klubów pływackich to aż 1000 procent. Przypomniała, że kluby utrzymują się m.in. ze składek rodziców.

– Dziecko rodziców z Sienkiewicza ma takie samo prawo do sportu, jak dziecko rodziców pracujących w Orlenie czy PERN-ie – mówiła przedstawicielka związku. – Jestem za budową stadionu, ale chcę, abyście się zastanowili, dlaczego ceny są podnoszone – zwracała się do płockich radnych.

Radny Michał Sosnowski z komisji sportu podkreślił, że zna problem i podnoszone są dotacje dla klubów. Radna Wioletta Kulpa informowała natomiast, że przez podwyżki za pływalnie, w roku 2016 spadło znacząco zainteresowanie korzystaniem z obiektów. – Zapewniano nas przed utworzeniem spółki MOSiR, że nie będzie podwyżek – zarzucała prezydentowi.

– Spółka została utworzona w celu wzięcia kredytu na budowę stadionu, ale musimy znaleźć rozwiązanie problemu – mówił Bartosz Leszczyński, kierownik pływalni „Jagiellonka” o podwyżkach za korzystanie z płockich basenów. – Kluby pomagają w wychowaniu dzieci. Nie zaciągajmy kredytów kosztem nas wszystkich – dodawał Leszczyński.

– Decyzja o budowie stadionu zapadła – podsumował prezydent Andrzej Nowakowski. – Na dzisiaj mamy koncepcję i szukamy rozwiązania finansowego inwestycji – dodał. Poinformował, że wysłał pisma do firm z prośbą o dofinansowanie budowy, ale od większości nie otrzymał odpowiedzi.

Odpowiadając na zarzuty mieszkańców, podkreślał zaangażowanie ratusza w rewitalizację starej części miasta i starania o środki unijne. Poinformował, że kluby, które nie prowadzą działalności, będą płaciły w roku 2017 za korzystanie z basenów taką samą kwotę, jak w roku ubiegłym. Stwierdził jednak, że cena wynajęcia torów powinna być przynajmniej zbliżona do realnych kosztów.

Radny Grzegorz Lewicki z PO zwrócił uwagę, iż może stadion powinien służyć tylko piłce nożnej, ponieważ ma wątpliwości, czy da się skutecznie połączyć wiele funkcji w ramach jednego obiektu.

– Decyzja o budowie stadionu zapadła 10 lat temu, kiedy miasto przejęło obiekt. Stajemy przed inwestycją kosztowną, ale niezbędną. Jesteśmy zgodni poza podziałami, że obiekt powinien powstać – zakończył dyskusję Artur Jaroszewski z PO, przewodniczący rady miasta.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU