Spotkanie z autorem „Kwietnika w Sikorzu” w Książnicy Płockiej

REKLAMA

Już w czwartek płocczanie będą mieli okazję spotkać się w Książnicy Płockiej z Marcinem Skowrońskim. Pisarz jest autorem “Kwietnika w Sikorzu” niezwykle ciekawej historii Sikorza nieopodal Płocka.

23 maja z Marcinem Skowrońskim, autorem „Kwietnika w Sikorzu”, najnowszego wydawnictwa Książnicy Płockiej o niezwykłej historii Sikorza i jego znakomitych gości. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17 w sali
kolumnowej Książnicy Płockiej przy ul. T.Kościuszki 6.

– To, co najbardziej wyróżnia tę publikację, to napisane z gawędziarską pasją rozdziały poświęcone obecności w Sikorzu całej plejady wybitnych polskich artystów i intelektualistów, którzy przyjeżdżając do podpłockiego majątku, tworzyli tam swoje wyjątkowe dzieła malarskie czy literackie. Dzięki nim unikalne walory przyrodnicze i krajoznawcze, niepośledni mieszkańcy oraz szczególnie przyjazna aura maleńkiej krainy zwanej Płocką lub inaczej – Mazowiecką Szwajcarią, stały się dobrze znane i bliskie szerszemu odbiorcy. Dzięki nim, o Sikorzu i jego mieszkańcach czytamy dziś choćby w Kwiatach polskich Juliana Tuwima czy powieściach Tadeusza Dołęgi-Mostowicza – Znachorze, Profesorze Wilczurze i Trzech sercach. Piękno miejsca oglądamy z kolei na obrazach cenionych malarzy, by wymienić już tylko Józefa Czajkowskiego, dla którego majątek i dwór nad Skrwą stały z czasem niemal drugim domem oraz Stanisława Czajkowskiego. A przecież to zaledwie nieliczni luminarze polskiej nauki, kultury i sztuki, którzy z upodobaniem odwiedzali Sikórz… – zachęca Joanna Banasiak, Dyrektor Książnicy Płockiej.

Kolejne spotkanie z wybitnym pisarzem odbędzie się 31 maja. Tym razem będzie to Ałbena Grabowska, autorka
tekstów literackich dla dorosłych i dzieci, jak również publikacji naukowych z dziedziny medycyny.

PowiązaneTematy

Do jej najpopularniejszych książek należy saga rodzinna “Stulecie Winnych”, trylogia “Alicja w krainie czasów”, “Coraz mniej olśnień” czy debiutancka “Tam, gdzie urodził się Orfeusz” oraz cykl opowieści dla dzieci “Julek i Maja”.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17 w sali kolumnowej Książnicy Płockiej.

fot. facebook.com Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego