REKLAMA

Śluza dla autobusów w Płocku. Czujnik zablokuje ruch samochodów

REKLAMA

W poniedziałek została uruchomiona śluza autobusowa przy budynku Politechniki Warszawskiej. Specjalne czujniki pomogą w wyjeżdżaniu autobusów z zatoczki.

1 lutego uruchomiono testowaną w miniony piątek śluzę autobusową, która powstała przy Al. Jachowicza, przed budynkiem Politechniki Warszawskiej. Będzie ona służyć tym liniom Komunikacji Miejskiej, które z Al. Jachowicza skręcają w al. Kilińskiego.

– Dziś pojazdy te nie zatrzymują się przed Politechniką. Ostatni przystanek, który obsługują na trasie Podolszyce – centrum, znajduje się obok stacji paliw, przy skrzyżowaniu al. Piłsudskiego i ul. Otolińskiej. Jest to jedyne w tym rejonie miejsce, z którego mogą wjechać na lewoskręt w al. Kilińskiego – informuje Urząd Miasta Płocka.

Od poniedziałku pojazdy te mogą już zatrzymać się na przystanku przy Politechnice Warszawskiej. Mają wydzielony buspas, na którego końcu znalazł się specjalny czujnik oraz charakterystyczny sygnalizator instalowany dla tramwajów.Gdy autobus wjedzie na fragment buspasa obserwowany przez czujnik, urządzenie sterujące pracą sygnalizatorów na skrzyżowaniu al. Kilińskiego z Al. Jachowicza całkowicie zatrzyma ruch samochodów na wszystkich kierunkach i przejściach dla pieszych. Następnie, przy pomocy tramwajowego sygnalizatora, zezwoli autobusowi ruszyć i wjechać bezpiecznie w al. Kilińskiego.

– Kierowca będzie miał na ten manewr 7 sekund. Jak sprawdziliśmy w piątek, jest to wystarczająca ilość czasu – zaznacza płocki urząd miasta.

Śluza autobusowa jest elementem kompleksowej przebudowy al. Kilińskiego wraz z budową kanalizacji w Al. Jachowicza i ul. Mostowej. To inwestycja, która kosztowała 40 mln zł.

Fot. Urząd Miasta Płocka
Fot. Urząd Miasta Płocka

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Ja says:

    Ciekawe jak długo takie rozwiązanie będzie sprawne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU