REKLAMA

Skazani z płockiego Zakładu Karnego odnowili mogiły żołnierzy

REKLAMA

Grupa osób skazanych mogła czasowo opuścić teren Zakładu Karnego w Płocku i pojechać na Cmentarz Garnizonowy. Dzięki realizacji projektu Stowarzyszenia na rzecz edukacji osób wykluczonych społecznie o nazwie „Busola”, osadzeni wykonali prace porządkowo-remontowe na terenie cmentarza i uczcili pamięć żołnierzy poległych podczas Obrony Płocka 1920 r.

Stowarzyszenie na rzecz edukacji osób wykluczonych społecznie „Busola” zrealizowało kolejny projekt dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Płocku. W ramach drugiej edycji programu „Czuwamy! Pamiętamy!” prowadzonego przez Fundację ORLEN, zrealizowali projekt pn. „Odnowienie mogił zbiorowych na Cmentarzu Garnizonowym w Płocku”.

– To kontynuacja działań z poprzedniej edycji programu „Czuwamy! Pamiętamy!” – mówi Hubert Skrzyński, Prezes Stowarzyszenia na rzecz edukacji osób wykluczonych społecznie o nazwie „Busola”, który jest jednocześnie dyrektorem Centrum Kształcenia Ustawicznego przy Zakładzie Karnym w Płocku. – Wówczas odnowiliśmy pięć mogił zbiorowych oraz jedną indywidualną. Dzięki zaangażowaniu w ten projekt, przywróciliśmy ładny i schludny wygląd kolejnych 6 mogił zbiorowych oraz 4 indywidualnych bezimiennych grobów. W ten sposób godnie uczciliśmy pamięć osób poległych w walkach o wolność Ojczyzny w pierwszej połowie XX w. – tłumaczy.

Na terenie Cmentarza Garnizonowego w Płocku przy ul. Norbertańskiej 25 grupa osadzonych z Zakładu Karnego w Płocku wykonała prace porządkowe na kilku mogiłach zbiorowych, a przy okazji rozwijała swoją wiedzę o historii Płocka i walkach o wolność Polski.

– Takie projekty kształtują u skazanych postawę szacunku dla płockiej i polskiej historii, patriotyzmu, zachowań prospołecznych, a przez to resocjalizują. Dodatkowo, możliwość opuszczania murów Zakładu Karnego jest jednym z najistotniejszych czynników resocjalizacyjnych, gdyż dzięki temu skazani mają możliwość przebywania w warunkach innych, niż warunki izolacji penitencjarnej. Ma to ogromny, pozytywny wpływ na sam proces resocjalizacyjny, jak również jest to bardzo ważny element wychowawczy i psychologiczny – wyjaśnia Hubert Skrzyński.

Jan Paweł II w płockim zakładzie karnym. Odkryli wyjątkowe zdjęcia, stworzyli grę miejskąDlaczego wybrano teren Cmentarza Garnizonowego w Płocku?

– Najważniejszym powodem jest fakt, iż wzięliśmy udział w pierwszej edycji programu „Czuwamy! Pamiętamy!”. Nasze działania, w ramach których odnowiliśmy kilka mogił, zostały bardzo pozytywnie odebrane przez wiele stron. Poprzednia edycja odbiła się szerokim, pozytywnym echem. Kierownictwo Zakładu Karnego było bardzo zadowolone z prac i zaangażowania, zarówno Stowarzyszenia, jak i skazanych wykonujących bezpośrednie prace. Przedstawiciel Fundacji Orlen, Pani Małgorzata Rogowska, osobiście wizytowała Cmentarz Garnizonowy i wysoko oceniła nasz wkład i pracę. Nasze działania zostały także opisane w ogólnopolskim, opiniotwórczym portalu przeznaczonym dla instytucji NGO – www.ngo.pl, jako przykład zaangażowania w program – argumentuje Hubert Skrzyński.

Prace na cmentarzu planowane były już w ubiegłym roku, w setną rocznicę Obrony Płocka 1920 r., jednak ze względu na pandemię, działania musiały zostać przełożone na wrzesień br.

– Na cmentarzu nadal jest wiele mogił w stanie wymagającym wysiłku, by przywrócić im należyty wygląd – przyznaje nasz rozmówca. – Mogiły zbiorowe, których odnowienia się podjęliśmy w ramach tego projektu, są mogiłami ziemnymi. Na ziemi wyrastają chwasty oraz zaniedbana roślinność, a w ziemi zalegają różne elementy, które należało usunąć. Podczas prac oczyściliśmy elementy betonowe mogił zbiorowych z brudu, mchu oraz wszelkich zanieczyszczeń, uzupełniliśmy ubytki w elementach betonowych i zaimpregnowaliśmy je, oczyściliśmy krzyże betonowe znajdujące się przy mogiłach zbiorowych (71 szt.) i odmalowaliśmy je białą farbą. Na koniec zadbaliśmy o pamięć żołnierzy, poprzez zapalenie zniczy – wymienia nasz rozmówca.

W sumie, wliczając odświeżenie krzyży odnowionych podczas poprzedniej edycji projektu, osadzeni odmalowali aż 136 szt. oraz zadbali o 11 kwater i 4 indywidualne mogiły. Prace te zostały przeprowadzone w dniach 4-5, 11-12 oraz 17 i 21 września przez niewielką, 8-osobową grupę więźniów z płockiego Zakładu Karnego, przy wsparciu czterech nauczycieli CKU przy ZK Płock (w tym dyrektor CKU), będących jednocześnie członkami Stowarzyszenia.

Więcej zdjęć z cmentarza oraz film, ukazujący postęp prac można zobaczyć na stronie stowarzyszenia.

Fot. Stowarzyszenie „Busola”
Fot. Stowarzyszenie „Busola”
Fot. Stowarzyszenie „Busola”
Fot. Stowarzyszenie „Busola”
Fot. Stowarzyszenie „Busola”
Fot. Stowarzyszenie „Busola”
Fot. Stowarzyszenie „Busola”
Fot. Stowarzyszenie „Busola”

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Komentarze 4

 1. mig says:

  Na cmentarzu znajdują się również zbiorowe mogiły żołnierzy z Darmstadt. Czy one również zostały odnowione ?

  • A ich rodziny lub rząd niemiecki says:

   nie mogą, zadbać o groby swoich żołnierzy?
   Czy Niemcy pielęgnuja polskie groby, znajdujące się na ich terenie?
   Oczywiście nie powinno się dewastować żadnych grobów.
   Tego wymaga kultura chrześcijańska.

  • do migusia says:

   Sam możesz się wykazać i odnowić, wszak nic nie stoi na przeszkodzie. A skoro tak pytasz to i ja zapytam – czy Twój/Twoja tata/mama/dziadek/babcia byli w Jitler Hugend?

  • Stefek a. W. says:

   Fuer deutschland…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU