Grupa osób skazanych mogła czasowo opuścić teren Zakładu Karnego w Płocku i pojechać na Cmentarz Garnizonowy. Dzięki realizacji projektu Stowarzyszenia na rzecz edukacji osób wykluczonych społecznie o nazwie „Busola”, osadzeni wykonali prace porządkowo-remontowe na terenie cmentarza i uczcili pamięć żołnierzy poległych podczas Obrony Płocka 1920 r.
Stowarzyszenie na rzecz edukacji osób wykluczonych społecznie „Busola” zrealizowało kolejny projekt dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Płocku. W ramach drugiej edycji programu „Czuwamy! Pamiętamy!” prowadzonego przez Fundację ORLEN, zrealizowali projekt pn. „Odnowienie mogił zbiorowych na Cmentarzu Garnizonowym w Płocku”.
– To kontynuacja działań z poprzedniej edycji programu „Czuwamy! Pamiętamy!” – mówi Hubert Skrzyński, Prezes Stowarzyszenia na rzecz edukacji osób wykluczonych społecznie o nazwie „Busola”, który jest jednocześnie dyrektorem Centrum Kształcenia Ustawicznego przy Zakładzie Karnym w Płocku. – Wówczas odnowiliśmy pięć mogił zbiorowych oraz jedną indywidualną. Dzięki zaangażowaniu w ten projekt, przywróciliśmy ładny i schludny wygląd kolejnych 6 mogił zbiorowych oraz 4 indywidualnych bezimiennych grobów. W ten sposób godnie uczciliśmy pamięć osób poległych w walkach o wolność Ojczyzny w pierwszej połowie XX w. – tłumaczy.
Na terenie Cmentarza Garnizonowego w Płocku przy ul. Norbertańskiej 25 grupa osadzonych z Zakładu Karnego w Płocku wykonała prace porządkowe na kilku mogiłach zbiorowych, a przy okazji rozwijała swoją wiedzę o historii Płocka i walkach o wolność Polski.
– Takie projekty kształtują u skazanych postawę szacunku dla płockiej i polskiej historii, patriotyzmu, zachowań prospołecznych, a przez to resocjalizują. Dodatkowo, możliwość opuszczania murów Zakładu Karnego jest jednym z najistotniejszych czynników resocjalizacyjnych, gdyż dzięki temu skazani mają możliwość przebywania w warunkach innych, niż warunki izolacji penitencjarnej. Ma to ogromny, pozytywny wpływ na sam proces resocjalizacyjny, jak również jest to bardzo ważny element wychowawczy i psychologiczny – wyjaśnia Hubert Skrzyński.
Jan Paweł II w płockim zakładzie karnym. Odkryli wyjątkowe zdjęcia, stworzyli grę miejską
Dlaczego wybrano teren Cmentarza Garnizonowego w Płocku?
– Najważniejszym powodem jest fakt, iż wzięliśmy udział w pierwszej edycji programu „Czuwamy! Pamiętamy!”. Nasze działania, w ramach których odnowiliśmy kilka mogił, zostały bardzo pozytywnie odebrane przez wiele stron. Poprzednia edycja odbiła się szerokim, pozytywnym echem. Kierownictwo Zakładu Karnego było bardzo zadowolone z prac i zaangażowania, zarówno Stowarzyszenia, jak i skazanych wykonujących bezpośrednie prace. Przedstawiciel Fundacji Orlen, Pani Małgorzata Rogowska, osobiście wizytowała Cmentarz Garnizonowy i wysoko oceniła nasz wkład i pracę. Nasze działania zostały także opisane w ogólnopolskim, opiniotwórczym portalu przeznaczonym dla instytucji NGO – www.ngo.pl, jako przykład zaangażowania w program – argumentuje Hubert Skrzyński.
Prace na cmentarzu planowane były już w ubiegłym roku, w setną rocznicę Obrony Płocka 1920 r., jednak ze względu na pandemię, działania musiały zostać przełożone na wrzesień br.
– Na cmentarzu nadal jest wiele mogił w stanie wymagającym wysiłku, by przywrócić im należyty wygląd – przyznaje nasz rozmówca. – Mogiły zbiorowe, których odnowienia się podjęliśmy w ramach tego projektu, są mogiłami ziemnymi. Na ziemi wyrastają chwasty oraz zaniedbana roślinność, a w ziemi zalegają różne elementy, które należało usunąć. Podczas prac oczyściliśmy elementy betonowe mogił zbiorowych z brudu, mchu oraz wszelkich zanieczyszczeń, uzupełniliśmy ubytki w elementach betonowych i zaimpregnowaliśmy je, oczyściliśmy krzyże betonowe znajdujące się przy mogiłach zbiorowych (71 szt.) i odmalowaliśmy je białą farbą. Na koniec zadbaliśmy o pamięć żołnierzy, poprzez zapalenie zniczy – wymienia nasz rozmówca.
W sumie, wliczając odświeżenie krzyży odnowionych podczas poprzedniej edycji projektu, osadzeni odmalowali aż 136 szt. oraz zadbali o 11 kwater i 4 indywidualne mogiły. Prace te zostały przeprowadzone w dniach 4-5, 11-12 oraz 17 i 21 września przez niewielką, 8-osobową grupę więźniów z płockiego Zakładu Karnego, przy wsparciu czterech nauczycieli CKU przy ZK Płock (w tym dyrektor CKU), będących jednocześnie członkami Stowarzyszenia.
Więcej zdjęć z cmentarza oraz film, ukazujący postęp prac można zobaczyć na stronie stowarzyszenia.








Na cmentarzu znajdują się również zbiorowe mogiły żołnierzy z Darmstadt. Czy one również zostały odnowione ?
nie mogą, zadbać o groby swoich żołnierzy?
Czy Niemcy pielęgnuja polskie groby, znajdujące się na ich terenie?
Oczywiście nie powinno się dewastować żadnych grobów.
Tego wymaga kultura chrześcijańska.
Sam możesz się wykazać i odnowić, wszak nic nie stoi na przeszkodzie. A skoro tak pytasz to i ja zapytam – czy Twój/Twoja tata/mama/dziadek/babcia byli w Jitler Hugend?
Fuer deutschland…