REKLAMA

Ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż drogi Gąbin – Dobrzyków? Być może już w przyszłym roku!

REKLAMA

Lokalny społecznik, a jednocześnie radny Miasta i Gminy Gąbin, Tomasz Nowacki, znalazł sposób na realizację długo oczekiwanej inwestycji w swojej gminie. Teraz projekt ma szansę na powstanie.

Ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż drogi Gąbin – Dobrzyków jest od dawna wyczekiwana przez mieszkańców. Aby doszło do jej realizacji, radny Tomasz Nowacki wykorzystał dostępny od niedawna mechanizm Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Zebrał dokumentację i sporządził projekt, który następnie przeszedł pozytywnie weryfikację formalną i merytoryczną, wchodząc na elitarną listę projektów możliwych do realizacji! Teraz los tej inwestycji spoczywa w rękach samych mieszkańców.

Budżet Obywatelski Mazowsza to mechanizm całościowego finansowania inicjatyw mieszkańców Mazowsza. Jego zadaniem jest pobudzenie samych mieszkańców do czynnego uczestniczenia w życiu lokalnych społeczności. Mieszkańcy, mając pomysł na poprawę jakości życia w swoim otoczeniu, mogą przedstawić go Zarządowi Mazowsza, który po weryfikacji prawno-organizacyjnej (tj. czy jest on możliwy do realizacji z budżetu samorządu wojewódzkiego), kieruje go pod bezpośredni osąd mieszkańców. Dzięki temu sami mieszkańcy będą mieć możliwość zdecydowania, który projekt zostanie zrealizowany w przyszłym roku.

Z tego właśnie mechanizmu skorzystał lokalny radny Tomasz Nowacki. Jego autorski projekt „Budowa ścieżki pieszo – rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej 574 Gąbin-Dobrzyków” znalazł się na liście 13 najlepszych projektów, skierowanych do głosowania przez mieszkańców.

– Ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż trasy Gąbin-Dobrzyków to temat niezwykle ważny dla lokalnej społeczności – tłumaczy Tomasz Nowacki. – Pomysł w lokalnej społeczności funkcjonuje już niemal 20 lat. Ścieżka miała znacznie poprawić bezpieczeństwo na bardzo ruchliwej trasie 574, a także przyciągać gości w te niezwykle malownicze, atrakcyjne turystycznie tereny. Niestety, przez te wszystkie lata, oprócz jałowych dyskusji i wzniosłych obietnic, nic konkretnego się nie działo. Dlatego wraz z grupką społeczników postanowiliśmy odciążyć w tym względzie gminę i wziąć sprawy we własne ręce. Przeszliśmy już większość drogi, teraz ostatni krok, który będą musieli zrobić sami mieszkańcy – podkreśla Nowacki.

Głosowanie rozpocznie się 20 września i potrwa do 10 października br. W tym czasie każdy mieszkaniec Mazowsza będzie mógł oddać dwa głosy – jeden na projekt ogólnowojewódzki i jeden podregionalny. W imieniu osoby niepełnoletniej, głos oddaje opiekun prawny. Głosować można będzie za pośrednictwem platformy internetowej, z telefonu komórkowego lub komputera. Osoby nieposiadające telefonów lub komputerów będą mogły oddać głos w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie i w jego delegaturach, w tym w płockiej, przy ul. Kolegialnej 19. Oficjalne wyniki zostaną podane do publicznej wiadomości do 15 października. Projekty wybrane przez mieszkańców zostaną zrealizowane przez samorząd województwa już w 2022 roku.

– Nasz gąbiński projekt znajduje się na liście podregionalnej pod numerem trzecim – wyjaśnia autor projektu. – Już od 20 września każdy mieszkaniec Mazowsza będzie mógł oddać głos na nasz projekt, do czego gorąco Państwa zachęcam. Wystarczy wejść na stronę www.bom.mazovia.pl, wybrać listę podregionalną i zaznaczyć projekt numer trzy – dodaje.Jak podkreśla, ścieżka pieszo-rowerowa Gąbin-Dobrzyków to nie tylko ułatwienie codziennego funkcjonowania dla mieszkańców lokalnych miejscowości.

– To niezwykle ważny logistyczny łącznik Gąbina z Płockiem, przez malownicze przygraniczne tereny Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. To miejsce doskonałe na weekendowe przejażdżki rowerem, a także niezwykle ważny element sieciowy lokalnej infrastruktury turystycznej. Jesteśmy gminą turystyczną, więc taka trasa w pobliżu okolicznych jezior to także doskonały wabik dla turystów. Dlatego chciałbym zachęcić wszystkich do oddania głosu na ten projekt – wyjaśnia Tomasz Nowacki.

Pomysłodawca projektu zaznacza, że na tegorocznym projekcie ścieżki się nie skończy – to wstęp do późniejszego korzystania z różnych opcji dofinansowań zewnętrznych, gdzie wiodący głos będzie należał nie do urzędników, a do samych mieszkańców.

– Gdy uda się nam, mieszkańcom, własnymi siłami, za pomocą dostępnych mechanizmów finansowania, przeprowadzić skutecznie tę inwestycję, będziemy mieli szerokie pole do działania w wielu różnych dziedzinach i na znacznie szerszym obszarze – zauważa radny Nowacki. – Na swoje inwestycje czekają także mieszkańcy innych gąbińskich miejscowości, np. Topólna, Czermna, Koszelewa, Guzewa, Górek i innych. Przez lata było wiele obietnic, teraz nadszedł czas na działanie. Dlatego potrzebna jest jedność mieszkańców naszej gminy. Dziś udzielcie wsparcia nam, jutro my pomożemy wam. Tak to właśnie działa. Liczy się jedność! I do tego was zachęcam – podsumowuje radny.

Wartość projektu szacowana jest na 1 mln zł. Głosowanie odbywać się będzie w dniach 20 września – 10 października. Realizacja ścieżki pieszo-rowerowej w Mieście i Gminie Gąbin będzie zależała od ilości oddanych na ten projekt głosów.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

  1. Mieszkaniec Gąbina says:

    Radny Nowacki nie mówi prawdy na temat ,,ścieżki rowerowej. Chodzi o wybudowanie za pieniądze podatników chodniko- ścieżki przebiegającej przez jego miejscowość czyli Grabie Nowe. Typowe zagranie PSL.

  2. Łukasz says:

    Ścieżka,która będzie przebiegać tylko przez Grabie Nowe,tam gdzie mieszka radny PSL . Ściema,że chodzi o połączenie Gąbina z Dobrzykowem. BARDZO WIELKA ŚCIEMA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU