Zamknij

Są wytyczne w sprawie egzaminów. Uczniowie przychodzą w maseczkach, ale później mogą je zdjąć

15:54, 15.05.2020 Agnieszka Stachurska Aktualizacja: 09:52, 26.05.2020
Skomentuj

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wytyczne w sprawie przeprowadzenia egzaminów: ósmoklasisty, gimnazjalnego, maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz zawodowego.
Jak podkreśla CKE, na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa i dotyczy to zarówno zdającego, nauczyciela, jak i innego pracownika szkoły. Osoby te nie mogą również przyjść na egzamin, jeżeli przebywają w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo same są objęte kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych. Na teren szkoły z dziećmi nie będą mogli wejść rodzice ani opiekunowie prawni. Wyjątkiem jest sytuacja, w której uczeń wymaga pomocy, np. w poruszaniu się. Podczas egzaminu w szkole mogą przebywać wyłącznie zdający oraz osoby zaangażowane w przeprowadzenie egzaminów i inni pracownicy szkoły odpowiedzialni za utrzymanie obiektu w czystości czy obsługę szatni. CKE zaleca, aby w dniach, w których jest przeprowadzany egzamin, w szkole nie prowadzić zajęć edukacyjnych dla innych uczniów. Jeśli jest taka konieczność, to zajęcia takie należy rozpocząć po zakończeniu egzaminu w danym dniu i zdezynfekowaniu pomieszczeń. Uczniowie nie będą też mogli wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek. Podczas egzaminu każdy zdający będzie korzystał z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora itd. Szkoła może zdecydować o zapewnieniu np. przyborów piśmienniczych albo kalkulatorów rezerwowych dla zdających, ale wówczas konieczna jest ich dezynfekcja. W przypadku materiałów jednorazowych, których zdający nie zwracają, dezynfekcja nie jest konieczna. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających. Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, uczniowie będą musieli zachować odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mieć zakryte usta i nos. Na teren szkoły również będzie można wejść wyłącznie z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą - w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką).
Ale tu uwaga - zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających lub po podejściu zdających do stanowiska egzaminacyjnego w przypadku egzaminów zawodowych.
Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej, członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy, żeby zweryfikować jego tożsamość (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu). Uczniowie będą musieli zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Później mogą zdjąć maseczki, ale muszą je założyć, jeśli podejdzie do nich nauczyciel, kiedy będzie chciał wyjść do toalety oraz gdy skończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i będzie wychodził z sali egzaminacyjnej. Zasłonięte usta i nos muszą mieć również przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, członkowie zespołu nadzorującego, obserwatorzy i inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminu. Mogą jedynie odsłonić twarz, kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc, przy zachowaniu niezbędnego odstępu. W przypadku części praktycznej EPKwZ i EZ egzaminatorzy obserwujący przebieg pracy zdających i podchodzący do kolejnych stanowisk egzaminacyjnych muszą podczas wykonywania tych czynności mieć zakryte usta i nos. Ci uczniowie, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę albo, jeżeli nie mogą również korzystać z przyłbicy, przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej. W takiej sytuacji minimalny odstęp, jaki musi zostać zachowany pomiędzy samymi zdającymi oraz zdającymi i członkami zespołu nadzorującego, wynosi 2 m. Przy wejściu do szkoły musi być umieszczony płyn do dezynfekcji rąk (środek na bazie alkoholu, min. 60%) oraz zamieszczona informacja o obligatoryjnym korzystaniu z niego przez wszystkie osoby wchodzące na teren szkoły. Płyn do dezynfekcji rąk powinien być również dostępny w każdej sali egzaminacyjnej. Obok płynu należy umieścić informację na temat prawidłowej dezynfekcji rąk. Inaczej, niż dotychczas, egzamin nie będzie przeprowadzany na jednej sali. Ze względu na epidemię, może być przeprowadzany w salach lekcyjnych, salach gimnastycznych, na korytarzach szkolnych oraz w innych przewidzianych w przepisach miejscach, pod warunkiem zachowania odpowiednich odstępów pomiędzy zdającymi oraz pomiędzy zdającymi i członkami zespołu nadzorującego. CKE nie wprowadziła ograniczeń, dotyczących liczby osób w sali (przy zachowaniu odpowiednich odstępów), jednak zaleca - jeżeli tylko pozwalają na to warunki lokalowe oraz zasoby ludzkie - przeprowadzanie egzaminu w salach z możliwie jak najmniejszą liczbą osób w każdej sali. Ławki oraz krzesła w sali egzaminacyjnej muszą być zdezynfekowane przed i po każdym egzaminie. W przypadku egzaminów zawodowych konieczne jest również dezynfekowanie ławek i krzeseł pomiędzy poszczególnymi zakresami, sesjami egzaminacyjnymi lub zmianami danego dnia. Przed rozpoczęciem egzaminu trzeba będzie poinformować zdających o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa, w tym przede wszystkim:
  • zakazie kontaktowania się z innymi zdającymi
  • obowiązku zakrywania ust i nosa w przypadku kontaktu bezpośredniego z nauczycielem, wyjścia do toalety lub wyjścia z sali egzaminacyjnej po zakończeniu pracy z arkuszem egzaminacyjnym
  • niedotykania dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegania higieny kaszlu i oddychania: podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką
  • konieczności zachowania odpowiedniego dystansu od innych zdających po zakończonym egzaminie.
Przypomnijmy, że ustalono już poszczególne daty egzaminów:
  • 8 czerwca odbędą się egzaminy maturalne z języka polskiego, w kolejnych dniach z następnych przedmiotów, aż do 29 czerwca. Nie będzie egzaminów ustnych. Wyznaczono drugi termin matur, dodatkowy, dla osób, którym w pierwszym terminie na uczestnictwo w maturach nie pozwolą wyjątkowe warunki czy kondycja zdrowotna - odbędzie się na początku lipca. Poprawki mogą odbyć się na początku września.
  • 16-18 czerwca - odbędzie się egzamin ósmoklasistów. Sprawdzenie prac nastąpi do końcówki lipca.
  • 22 czerwca - 9 lipca - egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017). W dniach 17-28 sierpnia odbędzie się egzamin zawodowy w formule 2019.
http://petronews.pl/wiadomo-juz-kiedy-odbeda-sie-egzaminy-na-razie-uczniowie-nie-wroca-do-szkol/

(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%