REKLAMA

Ratusz zwalcza barszcz Sosnowskiego

REKLAMA

Barszcz Sosnowskiego, zwany „Zemstą Stalina”, to ogromna i szybko rozprzestrzeniająca się roślina, wywołująca u ludzi poważne zmiany skórne, przypominające poparzenie. Jeśli zauważyliście ją w Płocku, zgłoście to w urzędzie miasta.

Przypomnijmy – barszcz Sosnowskiego został sprowadzony do Polski w końcu lat 50. XX wieku i początkowo był przedmiotem badań nad właściwościami leczniczymi, prowadzonych w Ogrodzie Roślin Leczniczych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W latach 60. barszcz trafił w naszym kraju do uprawy, głównie w państwowych gospodarstwach rolnych. Szybko jednak zauważono, jak duże problemy stwarza, zagrażając poważnie zdrowiu. Uprawy były porzucane, ale roślina w szybkim tempie zaczęła rozprzestrzeniać się sama. Jest bardzo trudna do zwalczenia, a same rośliny są ogromne (nawet do 4 metrów wysokości). Zajmują więc spore tereny, natomiast, co najbardziej istotne, sok ze świeżych roślin wywołuje poważne zmiany skórne.

PowiązaneTematy

Fakt występowania barszczu Sosnowskiego w Płocku można zgłosić do urzędu miasta na formularzu „Zgłoszenie występowania barszczu Sosnowskiego na terenie Gminy Miasto Płock”. Formularz należy złożyć do siedziby Urzędu Miasta Płocka, osobiście do Biura Obsługi Klienta lub pocztą na adres:
Urząd Miasta Płocka
Wydział Kształtowania Środowiska
pl. Stary Rynek 1
09-400 Płock

Zgłoszenia przyjmowane są przez cały sezon wegetacyjny. Jak wyjaśniają urzędnicy, zebrane informacje będą wykorzystane do oszacowania skali problemu w Płocku, a następnie do uaktualnienia programu przyjętego uchwałą Rady Miasta Płocka z dnia 24 października 2017 roku nr 647/XXXVII/2017 r. w sprawie uchwalenia „Programu zwalczania barszczu Sosnowskiego (Heracleum Sosnowskyi) na terenie Gminy Miasto Płock”. Więcej informacji można uzyskać u Ogrodnik Miasta Płocka Justyny Smolińskiej-Jegierskiej pod numerem telefonu: 24 367-15-12.

 

Zemsta Stalina w Płocku. Uwaga na groźną roślinę