
Rodzice uczniów, uczęszczających do Szkoły Podstawowej w Cieszewie napisali do nas z prośbą o nagłośnienie sprawy zamknięcia tej placówki. Jak informuje burmistrz Miasta i Gminy Drobin, pod którego podlega szkoła, sprawa jest już przesądzona.
Napisali do nas rodzice dzieci, które uczą się w Szkole Podstawowej im. Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej w Cieszewie.
– Pragniemy zademonstrować swój sprzeciw przeciwko decyzji burmistrza i Rady Gminy Drobin. Wbrew woli rodziców dzieci ze Szkoły Podstawowej w Cieszewie, samorządowcy z Drobina zdecydowali się zamknąć naszą szkołę. Tłumaczą to względami ekonomicznymi – napisała do nas jedna z mam uczniów. – Brak reakcji będzie skutkował bardziej dotkliwymi poczynaniami, gdyż jesteśmy zdeterminowani, ażeby bronić tej szkoły. Sprawę chcemy nagłośnić. Nieudolne zarządzanie finansami Gminy doprowadziło do cięć, lecz czemu to my mamy ponieść konsekwencje? – pyta mieszkanka gminy.
Napisaliśmy w tej sprawie do Urzędu Miasta i Gminy Drobin.
– Powodem likwidacji z dniem 31 sierpnia 2023 r. Punktu Przedszkolnego oraz Szkoły Podstawowej im. Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej w Cieszewie jest niewystarczająca baza dydaktyczna oraz malejąca demografia – wyjaśnia burmistrz Krzysztof Wielec. – Mazowiecki Kurator Oświaty w Warszawie wydał pozytywną opinię w sprawie zamiaru likwidacji ww. jednostek oświatowych – podkreśla burmistrz.
Proces ten jest raczej przesądzony. Pod koniec kwietnia br., podczas Sesji Rady Miejskiej w Drobinie, będą procedowane uchwały w sprawie likwidacji Punktu Przedszkolnego i Szkoły Podstawowej w Cieszewie. Jak zapewnia burmistrz, obecnie w tej sprawie prowadzone są rozmowy z rodzicami uczniów tej szkoły.
Szkoła podstawowa w Cieszewie istnieje od 1920 roku, kiedy to powstał budynek z jedną izbą lekcyjną i trzema izbami mieszkalnymi dla nauczyciela. Pierwszą nauczycielką była Hanna Zauska, a instytucją nadrzędną szkoły było wówczas Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. W 1922 roku kierownictwo objął Julian Sobociński, który sprawował tę funkcję do 1961 roku. Do wybuchu wojny dokonano modernizacji budynku, powiększono go o jedną salę lekcyjną.
Podczas II wojny światowej placówka przerwała działalność, ale wznowiono ją natychmiast po wyzwoleniu Cieszewa. Wówczas ustalono obwód szkoły obejmujący wsie: Borowo, Cieszewko, Cieszewo, część Kozłowa, Maliszewko i Stanisławowo. W 1965 roku uczyło się tu 102 uczniów i pracowało 4 nauczycieli. W 1974 roku rozpoczęto działania na rzecz budowy nowego obiektu, które zaowocowały otwarciem w 1977 roku ośmioklasowej szkoły podstawowej.
W 2002 roku szkole nadano imię Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej.
w starozrebach wojt nie z psl i tez zlikwidowal szkole w smardzewie teraz kolej przyjdzie na przecieszewo i zrobi sped w starozrebach i gorze
PSL – i wszystko jasne. I tak dobrze, że rządzi tylko w niektórych samorządach – gdyby, uchowaj Boże , załapał się do władzy Państwowej na pewno dążyłby do likwidacji Polski. Podniesienie wieku emerytalnego, likwidacja placówek Policji, Poczty Polskiej, PKS i inne destrukcyjne dla Polski decyzję to wizytówka tego ugrupowania politycznego. Jakich metod używa do zdobycia władzy można się było dowiedzieć z przebiegu i oceny ostatnio przeprowadzonych wyborów Burmistrza Drobina. Pytanie do tych rodziców: czy przypadkiem nie głosowaliście na niego, a jeśli tak to dlaczego?