W środę przed sądem w Płocku odbył się protest przeciwko procesowi w sprawie „Matki Boskiej Tęczowej”. Aktywistki, które w kwietniu 2019 roku wykorzystały przerobiony obraz Matki Boskiej, są oskarżone o obrazę uczuć religijnych.
13 stycznia na Placu Gabriela Narutowicza przed Sądem Okręgowym w Płocku odbył się tęczowy protest, w którym wzięło udział ok. 20-30 osób (również z innych miast) przeciwko rozpatrywaniu sprawy przeróbki obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Przypomnijmy, że w kwietniu 2019 roku aktywistki protestujące przeciwko pedofilii w Kościele, wykorzystały zmodyfikowany obraz, naklejając go m.in. na toy toy-u.
Na obrazie przerobionym przez aktywistki aureola Matki Boskiej Częstochowskiej ze złotej została zamieniona na tęczową. Kobiety zostały oskarżone o obrazę uczuć religijnych. Pierwsza rozprawa w tej sprawie rozpoczęła się w środę, 13 stycznia o godzinie 9.
Aktywistki są oskarżane na podstawie 196 artykułu Kodeksu Karnego, z rozdziału „Przestępstwa przeciwko wolności sumienia i wyznania”.
– Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 – art. 196 Kodeksu Karnego.
Aktem oskarżenia zostały objęte trzy osoby: Elżbieta P., Anna P. i Joanna G. Przedstawiono im zarzuty z art. 196. Kodeksu karnego, czyli obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej.
Z ustaleń prokuratury wynika, że osoby objęte aktem oskarżenia w nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 roku na terenie parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku rozwiesiły plakaty i naklejki, które przedstawiały Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus z aureolami w kolorach tęczy – symbolu środowisk LGBT.
Była to dalsza część konfliktu, który rozpoczął się podczas świąt wielkanocnych. Wówczas w kościele, na Grobie Pańskim, wśród wymienionych grzechów ustawiono m.in. napis „LGBT”. Po tym zdarzeniu Kuria Diecezjalna Płocka przekazała, że wobec proboszcza parafii kierowano groźby.
Z kolei w piątek, 28 czerwca 2019 r., w pobliżu Kościoła św. Dominika w Płocku, przy ul. Tadeusza Kościuszki 16, a także na schodach od ul. Mostowej do Pomnika Broniewskiego, ktoś umieścił kolorowe napisy w języku polskim i angielskim. Te w języku polskim brzmiały „Boże chroń tęczę”, natomiast w języku angielskim „God save the Queer”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Boże chroń LGBT”. Queer (z ang. queer – dziwny, osobliwy, a jako rzeczownik „osoba homoseksualna”) to określenie używane od lat 90. XX wieku do opisywania społeczności LGBT i jej członków.
Jest akt oskarżenia za profanację wizerunku Matki Bożej w Płocku
Hipokryzja katoli. Taka typowa.
Widzę, że Płock to naprawdę dziura. Nie tylko jako miasto… Tego uczy Wasza religia? Tej nienawiści? Typowi katolicy…
STOP IDEOLOGII LGBT. ŁAPY PRECZ OD NAJŚWIĘTSZEJ PANIENKI I PRZENAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY.
A zakaz pedałowania ich obraża… nietolerancyjne heterofoby…
Tęcza nie obraża… działacze LGBT tak! Gdyby taki plakat zrobiono wyśmiewając się z gejów to już byłyby okrzyki o braku tolerancji, poszanowania godności i homofobii… ale że to katolicy to można pluć… katolik nie odda, co najwyżej drugi policzek nadstawi!
A gdyby wasze dziecko urodzio by sie z takimi poglądami, to co byście zrobili???
I nie mówcie że macie, bo w kazdej chwili mieć możecie… sprawdzić czy nie ksiądz???
Na pewno nie doradzałbym mu chodzenie na parady i plucie na katolików, tylko życie według swoich zasad i załatwianie spraw łóżkowych w sypialni, a nie na ulicy…
A gdyby katolik okazał się homo to sie nie mieści w głowie od razu był by wykluczony z tej grupy., no chyba ze.byl by w stolicy apostolskiej tam sa bardziej tolerancyjni.
Żyj i pozwól żyć innym.
Czy ktoś oskarżył tęczę?
Nie mają gdzie chodzić to chodzą na protesty ,musicie im jakiś kurwidołek firmowy w Płocku zrobić
Ha ha dobre i prawdziwe 😂🤣😂
Błękitną ostrygę… heh
Normalnie że wszystkimi nie wolno dyskryminowac przecież nie musicie na siebie wpadać:)
Rodzice zapewne dumni z potomstwa.
Nastala era bez moralnosci swietosci i braku poszanowania czegokolwiek.
Brak autorytetow.Szkoda tak poprowadzinej mlodziezy.
Dlaczego chcecie zabraniac innym co sami lubicie
Tęcza nie obraża – obraża homotęcza. Są to dwa różne symbole.
Aktywistki – nie żadne aktywistki tylko proste zadymiary.
Gdzie zatrudnieni są ci ludzie(?) i kto im płaci za tą pracę(?).