REKLAMA

Protest przed płockim sądem w związku z procesem aktywistek. „Tęcza nie obraża i nie zabija” [ZDJĘCIA]

REKLAMA

W środę przed sądem w Płocku odbył się protest przeciwko procesowi w sprawie „Matki Boskiej Tęczowej”. Aktywistki, które w kwietniu 2019 roku wykorzystały przerobiony obraz Matki Boskiej, są oskarżone o obrazę uczuć religijnych.

13 stycznia na Placu Gabriela Narutowicza przed Sądem Okręgowym w Płocku odbył się tęczowy protest, w którym wzięło udział ok. 20-30 osób (również z innych miast) przeciwko rozpatrywaniu sprawy przeróbki obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Przypomnijmy, że w kwietniu 2019 roku aktywistki protestujące przeciwko pedofilii w Kościele, wykorzystały zmodyfikowany obraz, naklejając go m.in. na toy toy-u.

Na obrazie przerobionym przez aktywistki aureola Matki Boskiej Częstochowskiej ze złotej została zamieniona na tęczową. Kobiety zostały oskarżone o obrazę uczuć religijnych. Pierwsza rozprawa w tej sprawie rozpoczęła się w środę, 13 stycznia o godzinie 9.

Okolice płockiego kościoła oblepione „tęczową” Matką Boską Częstochowską. Minister: „Dokonano profanacji, sprawą zajmie się policja”

Aktywistki są oskarżane na podstawie 196 artykułu Kodeksu Karnego, z rozdziału „Przestępstwa przeciwko wolności sumienia i wyznania”.

– Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 – art. 196 Kodeksu Karnego.Aktem oskarżenia zostały objęte trzy osoby: Elżbieta P., Anna P. i Joanna G. Przedstawiono im zarzuty z art. 196. Kodeksu karnego, czyli obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej.

Z ustaleń prokuratury wynika, że osoby objęte aktem oskarżenia w nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 roku na terenie parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku rozwiesiły plakaty i naklejki, które przedstawiały Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus z aureolami w kolorach tęczy – symbolu środowisk LGBT.

Była to dalsza część konfliktu, który rozpoczął się podczas świąt wielkanocnych. Wówczas w kościele, na Grobie Pańskim, wśród wymienionych grzechów ustawiono m.in. napis „LGBT”. Po tym zdarzeniu Kuria Diecezjalna Płocka przekazała, że wobec proboszcza parafii kierowano groźby.

Z kolei w piątek, 28 czerwca 2019 r., w pobliżu Kościoła św. Dominika w Płocku, przy ul. Tadeusza Kościuszki 16, a także na schodach od ul. Mostowej do Pomnika Broniewskiego, ktoś umieścił kolorowe napisy w języku polskim i angielskim. Te w języku polskim brzmiały „Boże chroń tęczę”, natomiast w języku angielskim „God save the Queer”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Boże chroń LGBT”. Queer (z ang. queer – dziwny, osobliwy, a jako rzeczownik „osoba homoseksualna”) to określenie używane od lat 90. XX wieku do opisywania społeczności LGBT i jej członków.

Jest akt oskarżenia za profanację wizerunku Matki Bożej w Płocku

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 19

 1. Tadzio says:

  A mnie k…. obraża i to bardzo obraża!!!

 2. Michael says:

  Hipokryzja katoli. Taka typowa.

 3. Galileus says:

  Widzę, że Płock to naprawdę dziura. Nie tylko jako miasto… Tego uczy Wasza religia? Tej nienawiści? Typowi katolicy…

  • płocczanin says:

   A Ty pewnie Paryżanin albo z innej metropolii. Wielkomiastowy się odezwał – żenada.

   • No nie jest takim zawszonym kołtunem ja ty says:

    płocczaninie w pierwszym pokoleniu

 4. ŁYSY 1 says:

  STOP IDEOLOGII LGBT. ŁAPY PRECZ OD NAJŚWIĘTSZEJ PANIENKI I PRZENAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY.

 5. Prawy says:

  A zakaz pedałowania ich obraża… nietolerancyjne heterofoby…

 6. Adam says:

  Tęcza nie obraża… działacze LGBT tak! Gdyby taki plakat zrobiono wyśmiewając się z gejów to już byłyby okrzyki o braku tolerancji, poszanowania godności i homofobii… ale że to katolicy to można pluć… katolik nie odda, co najwyżej drugi policzek nadstawi!

 7. Haos says:

  A gdyby wasze dziecko urodzio by sie z takimi poglądami, to co byście zrobili???
  I nie mówcie że macie, bo w kazdej chwili mieć możecie… sprawdzić czy nie ksiądz???

  • rozsądek says:

   Na pewno nie doradzałbym mu chodzenie na parady i plucie na katolików, tylko życie według swoich zasad i załatwianie spraw łóżkowych w sypialni, a nie na ulicy…

   • Haos says:

    A gdyby katolik okazał się homo to sie nie mieści w głowie od razu był by wykluczony z tej grupy., no chyba ze.byl by w stolicy apostolskiej tam sa bardziej tolerancyjni.
    Żyj i pozwól żyć innym.

 8. m says:

  Czy ktoś oskarżył tęczę?

 9. Xxxx says:

  Nie mają gdzie chodzić to chodzą na protesty ,musicie im jakiś kurwidołek firmowy w Płocku zrobić

 10. Brak slow says:

  Rodzice zapewne dumni z potomstwa.
  Nastala era bez moralnosci swietosci i braku poszanowania czegokolwiek.
  Brak autorytetow.Szkoda tak poprowadzinej mlodziezy.

 11. Lysy says:

  Dlaczego chcecie zabraniac innym co sami lubicie

 12. X says:

  Tęcza nie obraża – obraża homotęcza. Są to dwa różne symbole.
  Aktywistki – nie żadne aktywistki tylko proste zadymiary.
  Gdzie zatrudnieni są ci ludzie(?) i kto im płaci za tą pracę(?).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU