Zamknij

Prawnik radzi: Czym jest obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny?

11:58, 20.02.2024 Redakcja
Skomentuj

Na łamach PetroNews kontynuujemy cykl porad prawnych. Adwokat Magdalena Podleśna odpowiada na pytanie, dotyczące obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny.
Obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny został uregulowany w art. 27 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Z brzemienia tego przepisu wynika, iż każdy z małżonków powinien dostarczać sobie nawzajem wsparcia i pomocy oraz żywienia, a także dostarczać sobie środków utrzymywania. Obowiązek ten to też wsparcie w opiece i wychowaniu wspólnych dzieci. Obowiązek ten trwa, pomimo życia małżonków w rozłączeniu oraz pomimo ustanowienia rozdzielności majątkowej małżeńskiej. W jednym z orzeczeń Sąd Najwyższy stwierdził, że zerwanie samowolne wspólności majątkowej małżeńskiej przez męża bez żadnego zawinienia ze strony żony i niedopuszczenie jej do pracy we wspólnym gospodarstwie domowym, uzasadnia obowiązek alimentowania żony przez męża, przy czym żona nie może być zmuszona do pracy i zarobkowania na swoje utrzymanie poza wspólnym gospodarstwem małżeńskim. Jeśli zatem jeden z małżonków nie przyczynia się do zaspokajania potrzeb rodziny, można wystąpić do sądu z odpowiednim żądaniem. Oczywiście, zakres przyczyniania się do potrzeb rodziny uzależniony jest - podobnie jak w przypadku alimentów na dzieci - od usprawiedliwionych potrzeb i możliwości zarobkowych oraz majątkowych zobowiązanego małżonka. Warto też wskazać, iż gdy pomiędzy małżonkami istnieje dysproporcja w zarobkach, czyli oboje małżonkowie pracują, to nie wyklucza to uwzględnienia żądania. Precyzując, nawet gdy uprawniony małżonek pracuje i osiąga dochody, lecz dochody te nie wystarczają na pokrycie usprawiedliwionych potrzeb, istnieje możliwość ubiegania się o zaspokojenie potrzeb rodziny. Nawiązując do odpowiedzi na pytanie dotyczące kobiety, której mąż wydziela pieniądze i twierdzi, że żona do jego wynagrodzenia nie ma prawa podnoszę, że zgodnie z ugruntowaną linią orzeczniczą, jeśli żona zajmuje się gospodarstwem domowym, wychowaniem i piecza nad dziećmi, mąż jest obowiązany do pokrywania utrzymania żony. Tak stwierdził Sad Najwyższy już w orzeczeniu z dnia 16 sierpnia 1956 roku w sprawie IV CR 481/56. Nadmienić należy, iż obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny wygasa z chwilą uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód. Dopóki trwa rodzina, dopóty istnieje obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny. Magdalena Podleśna - adwokat wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Płocku w 2018 roku. Jej obszarem zainteresowania i praktyki zawodowej jest prawo rodzinne. Z tego też względu w 2021 roku ukończyła podyplomowe studia z zakresu Prawa Rodzinnego z elementami psychologii na Uniwersytecie Łódzkim oraz zdobyła uprawnienia do prowadzenia mediacji, w tym mediacji z zakresu prawa rodzinnego. Jeśli macie pytania z zakresu prawa rodzinnego, przesyłajcie je na nasz adres: [email protected]. Przesłanie pytań jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich publikację.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

dzielna dzielna

0 0

Najrozsądniej jest skontaktować się z prawnikiem. Takimi sprawami zajmuje się np. Legaleo - Kancelaria Wojas Pawlak. To profesjonaliści. Mają naprawdę duże doświadczenie w tym obszarze i starają się pomóc każdemu klientowi. Warto się z nimi skontaktować. 19:07, 30.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%