REKLAMA

Praca strażaków podczas zagrożenia powodzią [FILM]

REKLAMA

Strażacy ochotnicy z OSP w Słubicach pokazali, jak wygląda ich praca podczas zagrożenia powodziowego. Wystosowali też apel o nieniszczenie wałów samochodami i quadami.

Strażacy z niepokojem obserwują sytuację powodziową na Wiśle. Zwracają uwagę, że gwałtowny dopływ wody spowodowany roztopami oraz zator na rzece mogą skutkować groźną sytuacją.

Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w Słubicach, Juliszewie i Łaziskach utrzymują stałe patrole na wałach przeciwpowodziowych.

fot. OSP Słubice

– Niestety, obserwowana jest duża ilość ludzkiej bezmyślności. Wał nosi ślady niewłaściwego zachowania gapiów, w postaci uszkadzania go przez pojazdy mechaniczne, w tym quady i samochody osobowe. W kilku miejscach odkryto uszkodzenia spowodowane przez jazdę po koronie wału oraz bezmyślne wjeżdżanie na nią w miejscach innych, niż przewidziane do tego zjazdy. Takie postępowanie i uszkodzenie wału może skutkować wzrostem zagrożenia powodziowego i narażaniem na niebezpieczeństwo mieszkańców – podkreślają strażacy z OSP Słubice.fot. OSP Słubice

Wody w rzece stopniowo przybywa, o czym świadczą wskazania wodowskazów, które o poranku 21 lutego wskazywały następujące wartości:

  • Wyszogród: 597 cm (stan alarmowy – 550 cm);
  • Kępa Polska: 510 cm (500 cm);
  • Pompownia Wiączemin: 343 cm (280 cm).
fot. OSP Słubice

Strażacy apelujemy do wszystkich, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Pod żadnym pozorem nie można poruszać się pojazdami mechanicznymi po koronie wału. Ponadto osoby postronne nie powinny wchodzić na międzywale, które w znacznej większości zalane jest wodą, a lód obecnie staje się słabszy i może w każdej chwili ustąpić pod ciężarem człowieka.

– W przypadku zaobserwowania niebezpiecznej sytuacji związanej ze stanem wału przeciwpowodziowego, jego uszkodzeniem przez zwierzęta, przesiąkami brudnej wody lub innymi zagrożeniami należy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie dyżurnego Centrum Powiadamiania Ratunkowego – 112 lub Państwowej Straży Pożarnej – 998. W każdym przypadku należy dokładnie opisać sytuację oraz postępować zgodnie z poleceniami dyżurnego – informują strażacy.

fot. OSP Słubice
fot. OSP Słubice
fot. OSP Słubice

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU