REKLAMA

Pomagają od 140 lat. „Trzeba mniej mówić, a więcej pomagać”

REKLAMA

Początki Caritas Diecezji Płockiej sięgają już I połowy XIX wieku. Jak wygląda działanie tej instytucji i co zmieniła w ostatnim czasie pandemia?

Pomysł powstania w Płocku instytucji, która zajmie się dobroczynnością, powstał już w 1836 r. Udało się to dopiero w maju 1881 roku, kiedy to rząd carski zatwierdził ustawę, zezwalającą na powstanie Płockiego Towarzystwa Dobroczynności.

Już w listopadzie tego samego roku odbyło się pierwsze ogólne zebranie członków powstającego Towarzystwa Dobroczynności w Płocku pod protektoratem gubernatorowej Marii Tołstoj. Pierwszym prezesem został Wincenty Bagieński. Swoją obecną nazwę instytucja zyskała w styczniu 1932 roku, kiedy to na bazie istniejącego 50 lat Płockiego Towarzystwa Dobroczynności, powstało pod protektoratem Biskupa Płockiego, Antoniego Juliana Nowowiejskiego, Katolickie Towarzystwo Dobroczynności Diecezji Płockiej „Caritas”. Jego działalność rozszerzyła się wówczas na teren całej diecezji płockiej.

Po wojnie, w 1948 r. władze zakazały Caritas działalności, powołując własną instytucję. Dopiero we wrześniu 1990 roku Biskup Płocki Zygmunt Kamiński reaktywował Caritas Diecezji Płockiej jako kontynuatorkę działalności Katolickiego Towarzystwa Dobroczynności Diecezji Płockiej „Caritas” i jej pierwszym dyrektorem mianował ks. Jerzego Zająca. Rozpoczęto odbudowywanie struktur Caritas. Zwrócono szczególną uwagę na nowe problemy społeczne: zjawisko biedy i jej przejawy, bezrobocie, bezdomność, patologie społeczne.

Fot. Caritas Diecezji Płockiej

Caritas Diecezji Płockiej od czasu reaktywacji działa cały czas aktywnie, choć rzadko medialnie.

– Może właśnie o to chodzi, żeby mnie mówić, a więcej pomagać – zauważa Małgorzata Przemyłska, koordynator wolontariatu w biurze Caritas Diecezji Płockiej. – Naszych działań jest bardzo dużo, w różnym zakresie. Przede wszystkim wydajemy obiady. W naszych dwóch stołówkach każdego dnia wydajemy posiłki dla osób potrzebujących. Są to osoby kierowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ale również te, które sytuacja epidemiologiczna zmusiła do poszukiwania możliwości zjedzenia ciepłego posiłku – tłumaczy.

Obiady wydawane przez Caritas są dwudaniowe, ale do nich często dodawane są też inne produkty. Dzięki współpracy z siecią sklepów „Biedronka”, Caritas pozyskuje z płockich sklepów tej marki produkty spożywcze z krótkim terminem przydatności do spożycia.

– Wydając obiady, przekazujemy osobom potrzebującym również te produkty, które pozyskaliśmy. Są to różnego rodzaju produkty spożywcze: serki, słodycze, wędliny itp. Częściowo produkty te wykorzystujemy również podczas przygotowania obiadów – wyjaśnia Małgorzata Przemyłska.

Caritas Diecezji Płockiej organizuje także spotkania z seniorami (wówczas, kiedy sytuacja pandemiczna na to pozawalała). We współpracy Caritas Polska i sieci „Biedronka” przygotowano program, dzięki któremu w Płocku 200 seniorów otrzymało karty zakupowe do sieci tych marketów spożywczych doładowane kwotą 100 lub 150 zł (w zależności od dochodu danej osoby).

– Przez dziesięć kolejnych miesięcy, w każdym miesiącu seniorzy mogli dokonać zakupu w kwocie przyznanej na kartę, odnawianą co miesiąc, w sieci tej sklepów – tłumaczy nasza rozmówczyni.

Program zakończył się w styczniu br. i dedykowany był osobom powyżej 60. roku życia w trudnej sytuacji rodzinnej i finansowej.



Fot. Caritas Diecezji Płockiej

W ramach pomocy seniorom (kiedy było to jeszcze możliwe), Caritas organizował spotkania, dzięki którym osoby starsze mogły porozmawiać, a także zjeść poczęstunek. Przekazywano im również różnego rodzaju paczki, w których znajdowały się produkty spożywcze, kosmetyki czy książki. Ostatnie spotkanie odbyło się w październiku ubiegłego roku, później zaostrzenie sytuacji epidemicznej nie pozwoliło na ich organizację. Wcześniej zorganizowano też wyjazd dla trzech grup senioralnych do Ośrodka Charytatywno-Szkoleniowego w Popowie pod Warszawą.

Teraz, kiedy sytuacja pandemiczna znów nie pozwala na bezpośrednie spotkania, Caritas przygotowywał m.in. paczki we współpracy z hurtownią spożywczą Selgros Cash&Carry, wydając je osobom potrzebującym przy różnego rodzaju okazjach.

– Nasi podopieczni przyzwyczaili się już, że jeśli jest taka potrzeba, mogą przyjść do nas i, nawet jeśli nie od razu, bo nie zawsze mamy produkty spożywcze, to umawiamy się, że za dzień czy dwa przygotujemy dla nich taką paczkę żywnościową – mówi Małgorzata Przemyłska.

Fot. Caritas Diecezji Płockiej

W działalności dobroczynnej pomagają Caritas również firmy, w tym np. płocki przedsiębiorca Mariusz Patrowicz, który systematycznie przelewa środki na konto Caritas (wspiera też domy dziecka, a ostatnio podczas WOŚP kupił trąbkę hejnalisty płockiego). Dzięki firmie Łukasza Serwatko „Ferma Drobiu” z Bieżunia, do płockiego Caritas trafia natomiast co najmniej dwa-trzy razy w roku duża ilość jaj kurzych.

– Bardzo chwalimy sobie współpracę z PSS Płock, skąd otrzymujemy pieczywo. To jest nieoceniona dla nas pomoc. Choć wydaje się, że chleb nie kosztuje dużo, to przy tych ilościach, które wydajemy podczas różnych akcji, a jest ich 500, czasem 700 czy tysiąc bochenków, to robi się znacząca kwota – tłumaczy nasza rozmówczyni.

Caritas współpracuje też z nadleśnictwami, które przekazują czasem kwoty na konto instytucji.

Ale Caritas to również działalność poprzez Fundację Caritas Diecezji Płockiej, która ma status organizacji pożytku publicznego. Można dzięki temu przeznaczać 1 proc. podatku na pomoc osobom potrzebującym. Jak wyjaśnia nasza rozmówczyni, Fundacja finansuje inne działania, niż Caritas, a mianowicie pomaga konkretnym osobom na realizację konkretnego celu. Może to dotyczyć np. pomocy przy chorobie i wykupie leków, zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, pomocy dzieciom czy pomocy pogorzelcom. Co istotne, Caritas na akcje pomocowe przeznacza blisko 98 proc. przychodów (co w przypadku fundacji nie jest takie oczywiste).

– W ostatnich latach zmniejszała się sukcesywnie liczba osób, które potrzebowały pomocy. Wyraźnie widać było, że po programach rządowych zmniejszał się stopień ubóstwa. Niestety, 2020 rok przywrócił sytuację sprzed kilku lat i coraz więcej osób jest potrzebujących – przyznaje Małgorzata Przemyłska.

Aby wesprzeć Caritas Diecezji Płockiej w pomaganiu osobom najbardziej potrzebującym, można dokonywać wpłat na konto: 42 1020 3974 0000 5302 0002 4521 lub poprzez stronę online: plock.caritas.pl.

Fot. Caritas Diecezji Płockiej

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU