REKLAMA

Policja ostrzega: Nienawiść w Internecie nie jest anonimowa

REKLAMA

W dobie Internetu dużo łatwiej komunikować się z innymi. Pozwala to nie tylko na wymianę pożytecznych i ciekawych informacji, ale też wyrażanie nienawiści na sposoby, które do tej pory były nieosiągalne. Jak ostrzega policja, popularnie określany „hejt” to niebezpieczne zjawisko.

Internet jest częścią naszego życia, w którym coraz częściej możemy spotkać się z negatywnymi, krzywdzącymi, pełnymi nienawiści komentarzami, często kłamliwymi. Zdarzają się również wrzucane do Sieci nagrania, obrazki, memy itp., które mają na celu ośmieszenie, gnębienie, obrażanie.

Zjawisko, z jakim mamy do czynienia to tzw. hejt, czy też mowa nienawiści, które występuje najczęściej na różnych portalach społecznościowych, forach, czy stronach internetowych.

Użytkownicy w Internecie czują się anonimowi i przekraczają granice dopuszczalnej krytyki oraz wolności słowa. Zapominają, że nawet ukrywając swoją tożsamość pod pseudonimem, są osobami tylko pozornie anonimowymi, co daje możliwość pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej.

Stereotypy i uprzedzenia są najczęstszymi z powodów hejtowania kogoś w Internecie. Ofiarami padają przedstawiciele mniejszości narodowych, religijnych, a także osoby o innych poglądach, preferencjach seksualnych czy innym kolorze skóry.

Warto jednak pamiętać, że Polski Kodeks Karny zabrania publicznego propagowania ustroju totalitarnego, nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych czy też wyznaniowych, a także pomawiania lub znieważania innych osób.– Bardzo ważna jest profilaktyka, edukacja społeczeństwa, jak również brak pobłażliwości na tego typu zjawiska, co z pewnością wpłynie na ograniczenie ich występowania. Trzeba uczyć od najmłodszych lat, jak działa Internet, czym jest hejt i jak przestrzegać kultury dyskusji. Każdy ma możliwość publicznego wyrażania swoich poglądów. Nie każda wypowiedź negatywna umieszczona w Internecie stanowi przestępstwo – podkreśla mazowiecka policja.

W wirtualnej rzeczywistości nikt nie jest bezkarny.

– Musimy poważnie traktować wszystkie przejawy mowy nienawiści. Umniejszanie znaczenia jakiegokolwiek hejtu nie powoduje, że traci on realnie na sile. Jest wręcz odwrotnie. Lepiej więc dwa razy zastanowić się, zanim zacznie się kogoś obrażać w Internecie. Nie kierujmy się impulsami i nie podejmujmy decyzji w gniewie, ponieważ mogą one rzutować na nasze dalsze życie oraz naszych bliskich – zaznacza Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji.

W ramach realizacji programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018 – 2020, na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Komenda Główna Policji nagrała spot profilaktyczny o tematyce związanej z zapobieganiem hejtowi wśród dzieci i młodzieży.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 5

 1. regionalista says:

  Jestem Dokumentalista kilkadziesiąt lat
  3.6 TB Archiwum jest oddane Senatowi jako Darowizna. Fotografie filmy relacje wszystko co pisałem jest udokumentowane. Zwykła Logika Faktu.
  Odlotowe niby wypowiedzi bez sensu. W mieście pozbawianym polskości niszczą DZIEDZICTWO NARODU POLSKIEGO DLATEGO ZAMIERZAJĄ RADOM UCZYNIĆ STOLICA MAZOWSZA ABY PŁOCK POZOSTAŁ
  SZTETLEM. Celowo jest to czynione ponieważ nie Polakom obojętne jest Gdzie Co będzie. Obrońców Polski zabrakło. Neonabytkowym wszystko jedno gdzie jedza i śpią. Pustka. Im doskonała….

 2. regionalista says:

  Nie napisaliście w jakim Państwie. Jestem prześladowany prawie 20 lat przez żydowską Grupę w Płocku ochraniana przez Policję. A Pisma Wodzą tej policji coraz bardziej upokarzające Polaka. Szyderstwo z Polski. Zdradzili nawet PADA.

  • Lysy says:

   Regionalista to nie jest żadną żydowską grupa to wory w zakonie czytaj ,,brudel,, i tłuszczowe mamy firma z wózkiem też,,brudel,, jak Ci nie.ma tam kto powiedzieć

   • Lysy says:

    Regionalista niech Ci najpierw jeść dadzą bo tak to Ci mogą ot co ….

 3. Lysy says:

  A szydera w życiu realnym też jest ścigana przez policję?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU