REKLAMA

Płockie liceum ma patrona – byłego prezydenta miasta

REKLAMA

W Zespole Szkół nr 5 w Płocku miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Jednostka otrzymała swój sztandar, a wchodzącemu w jej skład VII Liceum Ogólnokształcącemu nadano imię Aleksandra Macieszy.

15 listopada społeczność Zespołu Szkół nr 5 w Płocku przeżywała wyjątkowo podniosłe chwile. Od tego dnia jednostka ma swój sztandar, który od tej pory będzie stanowił dumę placówki. W piątek również liceum wchodzące w skład Zespołu Szkół nr 5 zyskało imię Aleksandra Macieszy. W ten sposób obydwie szkoły tworzące jednostkę mają tego samego patrona.

PowiązaneTematy

Aleksander Maciesza był burmistrzem i prezydentem naszego miasta w latach 1918-1919, a także lekarzem, antropologiem i fotografem. Patron ZS nr 5 urodził się w Tomsku w Rosji, jego rodzicami byli polscy zesłańcy Stefan i Karolina Gintowt, którzy zostali zesłani przez rosyjskiego zaborcę za uczestnictwo w Powstaniu Styczniowym.W Płocku Aleksander Maciesza pracował jako lekarz w więzieniu oraz w Szpitalu św. Aleksego. Dzięki jego staraniom jako posła do Dumy w Petersburgu, utworzono w Płocku Gimnazjum Polskie im. Władysława Jagiełły. Jego udziałem było również reaktywowanie Towarzystwa Naukowego Płockiego.

Po uroczystościach związanych z nadaniem sztandaru Zespołowi Szkół nr 5 oraz imienia VII Liceum Ogólnokształcącemu, uczestnicy wydarzenia mieli okazję podziwiać artystyczne zdolności uczniów szkoły. Z okazji tej podniosłej chwili, we współpracy z Towarzystwem Naukowym Płockim w szkole powstała wystawa „Płock w czasach Aleksandra Macieszy”.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU