Płocka Noc Muzeów – znamy szczegóły

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Pokazuje 1 z 2

W nocy z soboty na niedzielę celebrować będziemy płocką Noc Muzeów. W tym dniu wiele historycznych miejsc naszego miasta otwiera swoje drzwi dla wszystkich, którzy chcą cofnąć się w czasie i poznać historię Płocka.

W nocy z 14 na 15 maja w godzinach od 18-24 będzie można zupełnie za darmo podziwiać między innymi bogate zbiory sztuki sakralnej, największe zbiory secesji, klasycystyczną architekturę czy mury najstarszej szkoły w Polsce. Poniżej prezentujemy wszystkie atrakcje, jakie tego dnia czekają na miłośników sztuki.

 • “Ekonomik” – to najstarsza szkoła zawodowa na Mazowszu, w której będą zaprezentowane elementy edukacji w dawnej szkole: wiekowe podręczniki, “białe kruki” ze szkolnej biblioteki, zeszyty, świadectwa i przybory szkolne. Prezentacja multimedialna przeniesie nas “Wehikułem czasu” w czasy powojenne. Dla najmłodszych uczniowie szkoły przygotowali przedstawienie pt.”Legenda o Wodnicy”(godz. 20.00). Tylko w tę wyjątkową noc swoje podwoje otwiera “Miśkownia” dyrektora szkoły. Na przybyłych gości czekać będzie gorąca herbata z owocami.
 • Ratusz – tu odbyło się ostatnie posiedzenie Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 roku. W programie zwiedzanie zakamarków Ratusza i spotkanie z Prezydentem Miasta Płocka Andrzejem Nowakowskim w jego gabinecie. Zwiedzanie o godzinie: 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00 i 23:00.
 • Rynek Starego Miasta – Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaprasza osoby, które nie boją się ciemności na wyjątkowy, nocny spacer ulicami Starego Miasta, podczas którego przedstawiona zostanie historia miasta i najważniejsze jego atrakcje turystyczne. Spacerując spotkamy znanych płocczan z dawnych lat, którzy przybliżą historię swojego życia i czasy w których żyli. Spacer rozpocznie się o godz. 21:00, zbiórka przy fontannie Afrodyta.
 • Pokaz broni palnej od jej początków do czasów współczesnych – Klub Sportowy LOK “GROT” oraz Stowarzyszenie “GROT”, zaprasza do obejrzenia niepowtarzalnej wystawy broni palnej, w tym broni skałkowej, kapiszonowej, broni z okresu I i II wojny światowej oraz karabinów używanych obecnie.
 • Płocka Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania wystawy plenerowej prezentującej i komentującej wybrane dzieła Hieronima Boscha (z okazji 500. rocznicy śmierci). O godzinie 22.00 odbędzie się multimedialny spektakl „Poruszenie wśród obrazów” w wykonaniu tancerek ze Studia Tańca Fame. Tłem będzie aktualna wystawa prac Piotra Naliwajki. Dla zwiedzających – kawa i herbata.
 • Kino za rogiem zaprasza na nocne seanse. W repertuarze m.in. “Szkoła Babel”, “Matki i córki”, “Inny świat”, “Matka Joanna od Aniołów”.
 • Muzeum Mazowieckie na tę noc przygotowało koncert muzyki elektronicznej Grzegorz Bojanek, Lights Dim, Nmls, PTR1 oraz wizualizacje oparte o archiwalne materiały filmowe (od godz. 20.00). Ponadto będzie można podziwiać zbiory secesji i art deco, wystawę “X wieków Płocka”, wystawę czasową „Zapomniany generał Wojska Polskiego Piotr Bontemps 1777 – 1840“, Muzealny Detektyw.
 • Spichlerz zaprasza na ekspozycje stałe: Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata, Sztuka Dalekiego Wschodu, Płockie skarby buddyjskiej Azji, Bolesław Biegas.
 • Muzeum Żydów Mazowieckich zaprasza na wystawę fotograficzną „Kosiński” Czesława Czaplińskiego
  scenki teatralne oparte na humorze żydowskim, w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego w Płocku.
  degustację kawy po żydowsku, przygotowaną przez restaurację Estera.
 • „Małachowianka“ Liceum Ogólnokształcące im. Marsz. St. Małachowskiego zaprasza zwiedzających na spacer po zabytkowej części szkoły, gdzie Dobiechna oraz Czarna Dama dostarczą niezapomnianych wrażeń. Zwiedzanie będzie odbywało się w godzinach 18:00 – 23:00, wejścia co pół godziny.
 • Książnica Płocka zaprasza od godz. 18:00. Noc upłynie pod hasłem „Znani płocczanie”, bo naprawdę jest kim się pochwalić. Wśród postaci znanych nie tylko w Płocku są, m.in. książęta Władysław Herman i Bolesław Krzywousty, ludzie kultury: Mira Zimińska-Sygietyńska, Helena Jawniszko, Stefan Themerson, Władysław Broniewski, Kazimierz Mayzner. Z Płockiem związani byli Marcelina Rościszewska, Maria Macieszyna, Tadeusz Mazowiecki, siostra Faustyna, Tony Halik. Znanych płocczan jest znacznie więcej, ale kogo spotkają odwiedzający Książnicę tej nocy, niech pozostanie niespodzianką. Uchylając rąbka tajemnicy, zdradzimy, że będzie to wędrówka od dalekiej przeszłości po współczesność, bo i dziś nie brakuje znanych płocczan. Stąd propozycja koncertu Pawła Wójcika czy Krzysztofa Misiaka. Będzie również można postrzelać z łuku, pogłówkować, namalować pejzaż Płocka, pobawić się jak dziecko lub z dzieckiem, zbudować katedrę, zatańczyć, zaśpiewać, a przede wszystkim sprawdzić się, czy znamy historię Płocka tworzoną przez jego mieszkańców.
 • Dom Wł. Broniewskiego Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa w Płocku zaprasza do ” Domu Broniewskiego” na: zwiedzanie ekspozycji muzealnej połączonej z prezentacją filmu o życiu i twórczości płockiego poety Władysława Broniewskiego spotkanie w kawiarence literackiej” Pod dębem” – prezentacja twórczości Płockiego Stowarzyszenia Twórców Kultury.

Pokazuje 1 z 2
Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji