PKN Orlen niebawem doda do krajowego systemu energetycznego kolejne 600 MW mocy. W Zakładzie Produkcyjnym w Płocku przeprowadzono najważniejszy proces technologiczny bloku gazowo-parowego, określany jako "First Fire". Było to pierwsze uruchomienie i wprowadzenie turbiny na nominalne obroty. Obiekt jest największą elektrociepłownią gazowo-parową w Polsce o mocy elektrycznej blisko 600 MWe i cieplnej 520 MWt. Dzięki tej inwestycji, do bilansu energetycznego kraju koncern wniesie dodatkowe 600 MW mocy. Wcześniej, w czerwcu tego roku, została zakończona inwestycja Bloku CCGT we Włocławku o mocy 463 MWe. Po oddaniu do użytku bloku w Płocku, PKN Orlen będzie produkował około 7 TWh, co będzie stanowiło ok. 4,5 proc. energii elektrycznej produkowanej w Polsce. Planowany budżet inwestycji w bloki gazowo-parowe we Włocławku i w Płocku wynosi ok. 3,2 mld zł. Płocki blok będzie zużywał ok. 0,8 mld m3 gazu rocznie, co odpowiada 0,4% całkowitego zużycia tego surowca w kraju. Wprowadzenie go do eksploatacji sprawi, iż Grupa ORLEN stanie się największym konsumentem gazu w Polsce na poziomie 2,5 mld m3. Kluczową kwestią dla tego typu inwestycji jest paliwo, którym jest gaz ziemny. Dzięki zawartemu we wrześniu 2016 r. kontraktowi z PGNiG, Grupa ORLEN w pełni zabezpieczyła potrzeby w zakresie dostaw paliwa do 2021 r.
- Praca bloku będzie oparta o najnowocześniejsze dostępne technologie w zakresie ochrony środowiska (BAT- Best available technology), jak również najnowocześniejszą i najsprawniejszą tego typu na świecie turbinę gazową typu "H", która będzie spalała gaz w wysokiej temperaturze przy bardzo niskich emisjach do otoczenia - informuje PKN Orlen.Blok będzie wytwarzał w jednym procesie technologicznym ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną, czyli kogeneracji, uważanej za najnowocześniejszą technologię opartą o gaz ziemny, czyli surowiec przyjazny dla środowiska i korzystny z punktu widzenia emisji CO2. Jednostka w Płocku, jak i już uruchomiona we Włocławku, cechują się wysoką sprawnością, niskim wpływem na środowisko oraz wysokim stopniem wykorzystania w ciągu roku. Wolumen energii elektrycznej, jaki zostanie wytworzony w Płocku, w wielkości 3 TWh, zostanie skierowany do sprzedaży zewnętrznej na rynku krajowym. Wytworzona para będzie natomiast w całości konsumowana przez aktywa produkcyjne Grupy ORLEN oraz lokalnych odbiorców. Kontrakt na blok gazowo-parowy w Płocku, którego prace budowlane rozpoczęto w 2015 roku, koncern zawarł z konsorcjum Siemens. Równocześnie z podpisaniem umowy na budowę, PKN Orlen podpisał umowę na serwis głównych urządzeń bloku, która będzie obowiązywać około 12 lat od rozpoczęcia eksploatacji elektrociepłowni.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
„Stop imigracji” – Konfederacja zapowiada protesty
Masowa migracja to starannie zaplanowana operacja mająca na celu zniszczenie kultury europejskiej tak by na zgliszczach wyłoniły się Stany Zjednoczone Europy zarządzane przez Niemcy.
Historyk
20:07, 2025-07-09
O krok od tragedii. Skrajna nieodpowiedzialność
Mamy efekty wmawiania przez media, że pieszy, rowerzysta itp ma pierwszeństwo na drogach. I produkujemy nieśmiertelnych...
Taa
18:03, 2025-07-09
„Stop imigracji” – Konfederacja zapowiada protesty
Polska się wyludnia i starzeje. Widać to choćby, po uczestnikach takich protestów. A ktoś na emerytury zarobić musi. Nie piszę o przyjmowaniu każdego, ale jeśli już, musi się zintegrować i dostosować do nas, a nie my do niego. I musi być prawo jedno dla wszystkich - PRZESTRZEGANE. I tyle i aż tyle.
$$$
18:00, 2025-07-09
Rząd grozi interwencją wobec X. Reagują na wulgarne...
4miliardy $ wydaje putler na wojnę informacyjną Jak widać to dobrze wydane pieniądze.
real
17:18, 2025-07-09
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz