Zamknij

Płocka Drużyna Kusznicza ma już 30 lat!

11:50, 21.03.2023 Redakcja
Skomentuj

W miniony weekend odbyły się uroczystości, związane z 30-leciem Płockiej Drużyny Kuszniczej. W uroczystej Gali Jubileuszowej wzięli udział rycerze z całej Polski.
Jak podkreśla Płocka Drużyna Kucznicza, tradycje rycerskie Płocka były obecne od początku jego powstania w państwie Mieszka I.
- Ówczesny gród był stanicą dla drużyny wojów książęcych, którzy strzegli ładu w dzielnicy oraz strategicznego wodnego szlaku na Wiśle. Jednak najbardziej znaną postacią płockiego średniowiecza jest niewątpliwie książę Bolesław III Krzywousty, który urodził się i wychował w Płocku - przypominają spadkobiercy tych tradycji.
Do tych kart z historii nawiązał w marcu 1993 roku śp. Druh Wacław Milke. Podczas corocznego spotkania byłych członków Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka" podzielił się pomysłem nawiązania w Dniach Historii Płocka do rycerskich tradycji grodu Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Zaproponował stworzenie w Płocku bractwa rycerskiego, na wzór grup funkcjonujących już np. w Golubiu-Dobrzyniu, Gniewie czy Chojniku. Pomysł spotkał się z entuzjazmem męskiej części byłych członków zespołu "Dzieci Płocka", którzy zorganizowali pierwsze stroje, pożyczając je od Centralnego Zespołu Wojska Polskiego. Pierwszą kuszę i kilka bełtów (czyli strzał do kuszy) pożyczono natomiast od dobrze znanego propagatora odrodzonego polskiego ruchu rycerskiego - kasztelana zamku golubskiego - Zygmunta Kwiatkowskiego. Tak narodziła się Płocka Drużyna Kusznicza. Warto przypomnieć, iż grupę inicjatywną w 1993 roku tworzyli: śp. Maciej Budkiewicz, Stanisław Czylewicz, śp. Jan Korba, Paweł Waśniewski, Mirosław Wudarski i śp. Wiesław Zalewski. Jesienią tego samego roku do Drużyny dołączyła młodzież osobiście zmotywowana przez druha Wacława, czyli Krzysztof Buczkowski, Michał Grzelak, Marcin Baranowski, Michał Wilczyński, Radosław Zalewski i Adam Orłowski. W kolejnych miesiącach bakcyl historii udzielił się najbliższym wyżej wymienionych i w efekcie w bractwie znaleźli się Wanda Zalewska, Dorota Zalewska, Agnieszka Buczkowska, Agnieszka Waśniewska, Krystyna Wudarska i Katarzyna Wudarska. Większość z tych osób po dziś dzień stanowi trzon Płockiej Drużyny Kuszniczej, a hobby to stało się udziałem całych rodzin. Warto wspomnieć, że w wyniku wspólnej organizacji wielu płockich uroczystości, szeregi płockich Kuszników zasilili współpracujący wcześniej z Drużyną członkowie Płockiego Bractwa Kurkowego oraz inni entuzjaści i pozytywnie zakręceni miłośnicy historii. Te wydarzenia przypomniano 18 marca br. w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka", w której odbyła się uroczysta Gala Jubileuszowa 30-lecia Płockiej Drużyny Kuszniczej. Wzięli w niej udział rycerze z całej Polski:
  • Członkowie Zarządu PTTK IM. Z. Kwiatkowskiego na Zamku Golubskim,
  • Golubsko-Toruńskie Bractwo Rycerskie,
  • Bernadetta Lewicka-Dzięciołowska i Radosław Dzięciołowskiz Zamku Golubskiego
  • Bractwo Rycerskie Zamku Bolków
  • Drużyna Kusznicza z Czerwionki,
  • Ośrodek Edukacji Historycznej -Gród Foluszek,
  • Stowarzyszenie Rycerskie Zagończyk,
  • Rota Zbrojna Grodu Lubicz,
  • Krąg Rycerzy Zamku Malborskiego,
  • Stowarzyszenie Odtwórstwa Historycznego Bracia Herbu Gryf z Bytowa,
  • Epicko-Archetypiczna Formuła Dyskusyjno- Strzelecka Skrzydlaty Lewiatan,
  • Łucznicy Krystyna Rokicka i Krzysztof Oś.
W uznaniu zasług poszczególnych członków Drużyny, m.in. za wytrwałość i skuteczność w promowaniu tradycji oręża polskiego, cenny wkład w podnoszenie świadomości wagi dziedzictwa i tożsamości narodowej poprzez organizowanie żywych lekcji historii Płocka, Mazowsza i Polski, Marszałek Województwa Pan Adam Struzik uhonorował kuszników medalami Pro Masovia oraz Dyplomami uznania, a Prezydent Miasta Płocka Pan Andrzej Nowakowski przyznał medale Laude Probus oraz skierował Listy gratulacyjne.
- Płocka Drużyna Kusznicza od początku swego istnienia aktywnie uczestniczy w "życiu" rycerstwa polskiego. Płoccy rycerze biorą udział niemalże we wszystkich turniejach organizowanych w scenerii zabytkowych zamków Mazowsza, Pomorza, Warmii, Małopolski czy Śląska. Od 1993 roku miejscem zmagań rycerskich jest także Płock. Płocka Drużyna w znaczący i wymierny sposób kreuje wizerunek współczesnego rycerza - miłośnika i popularyzatora historii Polski, promotora rodzinnego Płocka i serca Polski, czyli Mazowsza - podkreśla Krzysztof Buczkowski z Płockiej Drużyny Kuszniczej.
Jak zaznacza, w ciągu 30 lat działalności niejednokrotnie Drużyna wnosiła pozytywny wkład w pielęgnowanie i podtrzymywanie pięknych tradycji rycerstwa polskiego, zarówno w Płocku, na Mazowszu, jak i w całym kraju oraz poza jego granicami (Francja, Niemcy, Kanada).
- Drużyna poprzez swą działalność przypominała i nadal przypomina społeczeństwu nie tylko naszego miasta, że żywa historia może wzbogacać ducha patriotycznego i jednocześnie nieść ze sobą ciekawą rozrywkę. Członkowie bractwa systematycznie uczestniczą w obchodach świąt państwowych (np. 3 Maja czy 11 Listopada) oraz wielu innych imprezach kulturalnych - tłumaczy Krzysztof Buczkowski.
Płockich kuszników możemy oglądać co roku, podczas Dni Historii Płocka, kiedy to organizowany jest Turniej Rycerski o Miecz Bolesława III Krzywoustego. Drużyna prezentuje również autorskie programy i widowiska historyczne, nawiązujące do ważnych dat z historii Polski, Mazowsza i Płocka. Wielokrotnie występowała w mediach oraz przed szeroką publicznością przybliżając zwyczaje rycerskie np. obrzęd pasowania na rycerza, zabawy plebejskie, tańce historyczne itp. Organizowane są pokazy i turnieje strzelania z replik kusz historycznych, łuku tradycyjnego czy broni czarnoprochowej, a nawet widowiskowe turnieje konne. Drużyna posiada i prezentuje średniowieczną mennicę, w której ręcznie wybijane są okolicznościowe monety. Uroczystości jubileuszowe odbyły się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Adama Struzika oraz Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego. Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Marka Mazowsze. Fot. Płocka Drużyna Kusznicza Fot. Płocka Drużyna Kusznicza Fot. Płocka Drużyna Kusznicza Fot. Płocka Drużyna Kusznicza Fot. Płocka Drużyna Kusznicza Fot. Płocka Drużyna Kusznicza

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%