REKLAMA

Płock z dziury komunikacyjnej ma stać się centrum dla regionu

REKLAMA

Podczas wizyty wicepremiera Jarosława Gowina i marszałka senatu Adama Bielana w Płocku, jednym z punktów był rejs po Wiśle. Miejsce wybrano nieprzypadkowo, bowiem tematem spotkania była komunikacja i transport.

21 marca Żegluga Płocka gościła na pokładzie Marianny wicepremiera Jarosława Gowina oraz marszałka senatu Adama Bielana. Politycy przyjechali do Płocka, by uczestniczyć w Konferencji Rektorów Państwowych Uczelni Zawodowych, 20-leciu PWSZ w Płocku, a także aby opowiedzieć o likwidacji problemów komunikacyjnych Płocka.

Jarosław Gowin: PWSZ w Płocku ma 20 lat i… tyle wystarczy

Płock dobrze skomunikowany

Pierwszy etap spotkania odbył się pod pokładem statku, który w tym czasie wypływał na szerokie wody Wisły.

– Płock dzisiaj jest jednym z najsłabiej skomunikowanych miast w Polsce. To ma szansę się zmienić, dzięki dwóm ważnym inicjatywom – zaznaczył marszałek senatu Adam Bielan.

Pierwszą wymienioną przez marszałka inwestycją był Centralny Port Komunikacyjny. Adam Bielan podkreślił, że CPK nie będzie zwykłym dużym lotniskiem, ale największym portem lotniczym w Europie Środkowo-Wschodniej, który będzie już w pierwszym etapie mógł obsługiwać od 30 do 50 milionów pasażerów. Będzie to znaczący wzrost możliwości w stosunku do lotniska na Okęciu w Warszawie, które już w tym roku powinno przekroczyć dozwolony maksymalny ruch, wynoszący 20 milionów pasażerów.

Jednak, co najbardziej istotne dla płocczan, to wraz z CPK ma powstać obsługująca go infrastruktura kolejowa. W sumie 1300 km torów razem z już istniejącymi, zmodernizowanymi torami kolejowymi, ma zapewnić wygodną i szybką komunikację. Już w maju rząd ma przyjąć rozporządzenie o nowej sieci kolejowej, znajdzie się tam również zapis o trasie wiodącej przez Płock.

– Z Płocka do największego lotniska w tej części Europy będziemy jechać 25 minut, a przesiadając się w CPK, bo CPK będzie jednocześnie największym dworcem kolejowym w Polsce, łącznie z przesiadką podróż do stolicy będzie trwała nie więcej, niż 45 minut – wyjaśniał Adam Bielan.

Planowane zakończenie budowy CPK przypada na rok 2028. Nowe linie kolejowe mają być zrealizowane jeszcze przed zakończeniem tej inwestycji. Trasa, na której będzie leżał Płock, ma przebiegać przez Włocławek oraz Bydgoszcz, a dalej biec w kierunku Koszalina i Kołobrzegu.

Zgodnie ze wstępnymi założeniami, do 2027 roku czas przejazdu pociągiem z Płocka ma wynieść:

 • do CPK – 25 min,
 • do Warszawy – 45 min,
 • do Łodzi – 52 min,
 • do Torunia – 45 min,
 • do Bydgoszczy – 1 godz. 15 min,
 • do Gdańska – 2 godz. 15 min,
 • do Krakowa – 1 godz. 55 min,
 • do Katowic – 1 godz. 55 min.

Kolejną strategiczną z punktu widzenia Płocka inwestycją obecnego rządu, o której opowiadał polityk, jest przywrócenie żeglowności na Wiśle, na odcinku od Warszawy do Gdańska. Wiele osób zapewne nie ma świadomości tego, że przez Płock przebiega trasa o znaczeniu międzynarodowym, a mowa tu o drodze wodnej E40.Droga wodna E40 łączy Morze Czarne z Bałtykiem, jej początek znajduje się w Odessie na Ukrainie, a koniec w Polsce w Gdańsku, po drodze przebiega jeszcze przez Białoruś.

– W tej chwili Port Gdański Spółka Akcyjna przygotowuje plan użeglownienia Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy. Jeszcze jadąc na spotkanie z państwem, rozmawiałem z wiceministrem żeglugi śródlądowej i gospodarki morskiej Grzegorzem Witkowskim, który zapewnił mnie, że w tym planie Płock odegra kluczową rolę. Jak wiemy, rozpoczynają się prace do budowy nowego stopnia wodnego pod Włocławkiem, to również będzie bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia użeglownienia Wisły aż do Warszawy. Zrobimy wszystko, żeby Płock był kolejny na tej mapie dużych inwestycji, jeśli chodzi o żeglugę śródlądową – zapewniał marszałek senatu Adam Bielan.

Polityk powiedział, że planem jest uczynienie z Płocka ważnego portu multimodalnego, w którym krzyżować będą się droga kolejowa do CPK i międzynarodowa trasa żeglugi śródlądowej.

Marszałek senatu zapewnił, że rząd będzie w stanie sfinansować obydwie omówione inwestycje. Podstawę do tego obecny rząd miał już zbudować, poprzez dotychczasowe sukcesy przy uszczelnieniu systemu podatkowego oraz dbaniu o zachowanie szybkiego tempa rozwoju gospodarczego.

Wielkie inwestycje niezbędne do realizacji programów społecznych

W dalszej części spotkania głos zabrał wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin. Zwrócił on uwagę na fakt, że programy społeczne, a dokładnie ich finansowanie, nierozerwalnie związane są ze wzrostem gospodarczym kraju. Żeby zachować go na odpowiednim poziomie, potrzebne są duże inwestycje.

– W tych ostatnich trzech latach Polska zdecydowała się na niezwykle ambitne programy społeczne, przede wszystkim programy wspierania młodych rodzin wychowujących dzieci. Te programy dalekosiężnie muszą być uzupełniane o wielkie przedsięwzięcia prorozwojowe, tak, żeby tempo rozwoju gospodarczego pozwalało na przyszłe finansowanie programów społecznych – wyjaśniał premier Jarosław Gowin.

Podstawą do rozsądnej i zrównoważonej polityki społecznej, zgodnie z założeniem przedstawionym przez Jarosława Gowina, są konsumpcja oraz inwestycje. Wicepremier zauważył, że to ten drugi element wymaga szczególnie poważnych działań ze strony rządu, między innymi takich jak realizacja CPK i dróg wodnych.

Polityk zwrócił uwagę również, że bardzo ważnym elementem składającym się na sukces gospodarczy Polski i regionu jest efektywne reprezentowanie kraju w instytucjach Unii Europejskiej. Z tego powodu liderem listy w okręgu mazowieckim został Adam Bielan.

Obecny marszałek senatu ma już duże doświadczenie działania w instytucjach unijnych. Adam Bielan był bowiem 10 lat posłem do Parlamentu Europejskiego (2004–2014) a w latach 2007–2009 również wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

Warto dodać, że konferencja z udziałem wicepremiera oraz marszałka senatu była okazją do pierwszego, inauguracyjnego rejsu Żeglugi Płockiej w tym roku. Politycy po zakończeniu części oficjalnej wyszli na pokład Marianny i mieli okazję porozmawiać z pozostałymi uczestnikami konferencji.

Płoccy wodniacy przybliżyli Jarosławowi Gowinowi i Adamowi Bielanowi historię i obecną sytuację Płocka oraz Wisły. Goście mieli też okazję obejrzeć Płock z perspektywy międzynarodowej drogi wodnej E40, o której wcześniej opowiadali.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 21

 1. ktw says:

  Do Krakowa krócej niż do Gdańska? – a to ciekawe.

 2. wdzięczny emeryt. says:

  kto przy zdrowych zmyslach uwierzył tej parze ignorantów i klamców????

 3. xx says:

  Niedobrze się dzieje ze ta Witryna nie kasuje wulgarnych wypowiedzi podróżników wyhodowany na sznurówkach i bucikach miejscowych Żydów.
  Wulgaryzmy są na stałe używane w witrynie Organów dla tempie nią Polaków we własnym naszym polskim kraju.
  Jest to wojna hybrydowa zielonych ludziom i agentów Mostu ja zawsze pisze
  dzięki. ..

  • Mario says:

   Kto ma decydować, który komentarz czy opinia jest słuszna? Ty? Informatyk? Dziennikarz? Może zostaw to ludziom i sam się powstrzymaj od pisania.

 4. Bet. says:

  BAJKI cd.od 1974r.
  Wtedy mieli problem czy CMK ma przebiegać wzdłuż lewego czy prawego brzegu Wisły.
  To wszystko Ł
  KŁAMSTWA w które może wierzy CIEMNOGRÓD.

 5. regionalista says:

  Wice Bielan wszedł pod pokład atrapy atrapy statku i nie widział lach i mielizn zapomnianej Wisły. Rozrzewnieni widzieli duże rozlewiska niczym morze oceanu.
  Było pięknie. … ale rzeczywistość spkrzeczy. .Celowo nie wydobywa się piasku z rzeki z Tablicą Mendejewa zabójczych pierwiastków od ruskiej Tamy do….powyżej Płocka.
  Sama trucizna dla ludzi i przyrody.
  Ani wspomina o kolei do Modlina gdzie jest
  lotnisko.
  Niezły Numer z zamiana lotniska wojskowego na czasowa pralnie kasy , jako cywilne…. ..rozbrojenie Polski znamy znamy.
  Miasto Stell GETTO PŁOCK
  odcięte od świata zewnętrznego celowo.

  Pociągiem w sina dal na kilometry. ….cena wzrasta z każdym km.
  Bez znaczenia dla Slug Wybranych w Sanatorium Północy.
  Drobne kąski ośmiorniczek ..

  Rozpad Polski Polaków
  Przyszel kalfiat z Ogromnym Piaskiem ich
  Eden.
  W naszym polskim mieście. …ani przystani ani żeglugi
  Rozlało się
  MORZE MARTWE

 6. regionalista says:

  Mądrzy panowie pokierują głupimi płocczanami ..fornal mądrością czworakow. ..panów wybili ruskie i Żydzi. ..
  Teraz fornalska mądrość nie buduje kolei do Modlina. .. Mają wszystkiego w bród. Mają poczucia sobie państwa.

 7. Weronika says:

  Co ci politycy biora ze takie wizje majaszkoda ze tylko przed wyborami. Codziennosc to z plocka do warszawy 2.5 godziny i to sie nie zmienia od 20 lat

 8. Dajmy szansę! says:

  A nie faktycznie PSL obiecywalo (Struzik!),że w 2021 roku do stolicy będzie transport kolejowy, zostali wybrani i stało się!kolei nie ma!!!! PiS obiecało 500+ stało się, otrzymali wszyscy. Więc dalej mówcie, że PiS to kłamcy, a PSL i PO to kraina mlekiem i miodem płynącą…!!! Nie do końca popieram wszystkie pomysły PIS, ale super, że zrobili reformę szkolnictwa. Jeszcze czekam, aby zmienili sądownictwo!!! Miłej soboty wszystkim życzę!!! ?

  • Podatnik says:

   500+ otrzymali wszyscy. Śmiechu warte. Powiedz to tym co właśnie w tym roku mają 18 urodziny. P i s jak zwykle oszukało uczciwie pracujăcych.

 9. W. says:

  Na pewno tak będzie. Plock jest pieknie usytuowany. Ma wyjątkowe wzgórze. Nawet niebo nad Płockiem stanowi niepowtarzalną perspektywę o każdej porze roku. Rozlewisko Wisły wygląda jak kameralny widok morza. Potrzeba dobrych i zgodnych gospodarzy.
  Lokalnie patriotyczni przedstawiciele mogą wiele przy wsparciu mądrych głów. Wszystko jest możliwe. Oby twórcze zamysły zwyciężyły.
  ????????????

 10. LordW says:

  Juz dwóch panów z PiS kiedyś przed wyborami obiecywało zrobienie Płocka stolicą województwa mazowieckiego…

  Chyba każdy kto ma w sobie choć odrobinę rozsądku nie wierzy w takie bajki.

 11. Podatnik says:

  Nic nowego. Powiedzieli to co ludzie chcieli usłyszeć i na tym się skończy. Stara śpiewka typków przy korycie.

  • Ewa says:

   Zgadza się.Tak zdobywa się wyborców.Ile już było roozpoczętych planów Pis-u.I na gadce się skończyło
   .Ale głupi naród kupi wszystko

 12. Nie wierzę says:

  Ściema jak ch@j niestety.

 13. W Płocku się dba o firmę says:

  Ale w Płocku nie ma pracy więc po co tu drogi kolej itd kto tu będzie przyjeżdżał i po co, bo myślę że w ten sposób władze miasta myślą o komunikacji

 14. Hanna says:

  Urzekła mnie historia tych kłamców.

 15. Do plockier 45 says:

  Oczywiście że PiS to bajkopisarze i tu się zgadzam ale mniejmy nadzieję że po wyborach w Płocku nie będzie nadal rządziła obecna mafia a w parlamencie nigdy PO i PSL nie będą przy władzy bo już Ci bandyci i złodzieje pokazali jak trzeba kraść i robić jeszcze gorsze zbrodnie. Ciekawe czy ryża małpa przyjedzie na białej szkapie z reklamówkami pieniędzy od przyjaciół Niemców z agentury oraz mafii.

 16. płockier45 says:

  zbliżające sie wybory są okazją do obiecywania przez kłamcow pisowskich gruszek na wierzbie.Mam tylko nadzieję że po wyborach Polska i Europa zapomni o tych bajkopisarzach partyjnych i ich głupich obiecankach.

  • Anonim says:

   płockier 45
   Twoje miejsce pobytu mieści się w pięknych lasach opodal płocka ( lecznica GOSTYNIN) tam w pokoju bez klamek
   możesz konfabulować,

   • Do Anonim says:

    Rozumiem że już wrzuciłeś z pobytu na kuracji. To trzymaj się tak żebyś znowu tam nie wrócił.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Popularne Dyskusje

Reklama

Przeczytaj

REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU