Zamknij

Wicepremier w Płocku. Wojsko wraca na teren powiatu płockiego

Wiktor Pleczyński Wiktor Pleczyński 14:44, 14.07.2025 Aktualizacja: 19:27, 15.07.2025 ok. 5 min. czytania
5 fot. Wiktor Pleczyński fot. Wiktor Pleczyński

Batalion 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej będzie stacjonował w powiecie płockim. W poniedziałek list intencyjny w sprawie lokowania wojska w regionie podpisali wicepremier Władysław Kosiniak Kamysz i starosta płocki Sylwester Ziemkiewicz.

W Starostwie Powiatowym w Płocku 14 lipca wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał wraz ze starostą Sylwestrem Ziemkiewiczem list intencyjny w sprawie wytypowania, pozyskania i adaptacji infrastruktury dla pododdziału 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w powiecie płockim.

– Dzięki zaangażowaniu marszałka Piotra Zgorzelskiego, patrona ziemi płockiej i dobrych inicjatyw w tym regionie, spotykamy się z panem starostą, aby podpisać list intencyjny dotyczący ulokowania batalionu lekkiej piechoty wchodzącego w skład 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej – ogłosił wicepremier Władysław Kosiniak - Kamysz.

Dowództwo batalionu znajdzie się w Płocku.

– Wojsko wraca do Płocka. Około 300 osób to mieszkańcy Płocka i okolic, którzy już służą lub przygotowują się do służby w Brygadzie. Dlatego właśnie między innymi przenosimy dowództwo batalionu z Pomiechówka tutaj do Płocka – zaznacza wicepremier Władysław Kosiniak - Kamysz.

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej (6MBOT) składa się z czterech batalionów lekkiej piechoty. Pododdziały rozmieszczone są w Książenicach, Radomiu, Nowym Mieście nad Pilicą i Pomiechówku. W skład jednostki wchodzą również samodzielne kompanie: dowodzenia, logistyczna, saperów i szkolna.

Żołnierze znajdą się na terenie dawnej szkoły rolniczej w Trzepowie. Dowódcą batalionu WOT, który znajdzie się w Płocku, jest pułkownik Dariusz Grzyb.

– Porozumienie pomiędzy Samorządem Powiatu Płockiego a Ministerstwem Obrony Narodowej zdecydowanie zacieśni współpracę i otworzy nowy rozdział w historii Ziemi Płockiej. Rzecz dotyczy rozmieszczenia pododdziału 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z Pomiechówka na terenie Powiatu Płockiego, a dokładnie na terenie po byłej szkole rolniczej w Trzepowie. Będzie to około 500 żołnierzy – wyjaśnia Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz.

Samorządowiec podkreślił, że umiejscowienie wojska na terenie powiatu jest bardzo ważną chwilą dla całego regionu.

– To wydarzenie przełomowe. Jestem dumny i wdzięczny panu Premierowi, Ministrowi Obrony Narodowej Władysławowi Kosiniakowi - Kamyszowi oraz panu Wicemarszałkowi Sejmu RP Piotrowi Zgorzelskiemu, że mieszkańcy Powiatu Płockiego będą bezpieczniejsi, a nasza mała ojczyzna została zauważona i rozwija się na wszystkich płaszczyznach – zaznaczał Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz.

W inicjatywę została zaangażowana Akademia Mazowiecka w Płocku, która wesprze żołnierzy w zakresie szkoleń medycznych.

– Oprócz rozmów o terenach pod jednostki wojskowe, postanowiliśmy również przeprowadzić wspólne ćwiczenia dla wszystkich żołnierzy Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Będą to ćwiczenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach nagłych, pomocy przedmedycznej, umiejętności, które każdy żołnierz musi dziś posiadać. Efekty dzisiejszego spotkania przekroczyły moje oczekiwania. Udało się pozyskać grunty, podpisać list intencyjny, a także otrzymać deklarację wsparcia ze strony Starosty Płockiego i całej wspólnoty powiatu płockiego, za co bardzo serdecznie dziękuję – mówił szef MON. 

Militarny aspekt inicjatywy przedstawił Zastępca Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej generał brygady Grzegorz Barabieda.

– Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważnym miejscem jest Płock i infrastruktura, która tutaj się znajduje. Dzięki wspólnym działaniom musimy zapewnić bezpieczeństwo ludności. To jest jedno z priorytetowych zadań wszystkich żołnierzy, nie tylko tych z Wojsk Obrony Terytorialnej, ale całych Sił Zbrojnych. Płock jest miejscem szczególnym w tym zakresie – zaznaczał gen. bryg. Grzegorz Barabieda, Zastępca Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Generał zwrócił również uwagę na aspekt potrzeb w dziedzinie bezpieczeństwa w regionie płockim.

– Potrzeby wynikają z obecności infrastruktury krytycznej, ale również z wyzwań, które mogą wystąpić w sytuacji różnego rodzaju zagrożeń. Do odpowiedzenia na te potrzeby niezbędne są możliwości, batalion lekkiej piechoty, jego żołnierze. Ten zasób ludzki jest tutaj na miejscu. Dzisiejsze wydarzenie pozwoli w możliwie krótkim czasie zapełnić tę jednostkę żołnierzami, którzy będą gotowi do działania – podkreślił gen. bryg. Grzegorz Barabieda.

Przeniesienie batalionu do regionu płockiego ma się odbyć na przełomie 2025 i 2026 roku.

– W pełnym zakresie będzie to prawdopodobnie czerwiec. Znajdą się oni w budynkach dawnej szkoły rolniczej im. Leokadii Bergerowej, które były własnością Powiatu Płockiego, teraz należą do Akademii Mazowieckiej, ale już wkrótce trafią one do Wojska Polskiego – wyjaśniał Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski.

Podczas konferencji Wicepremier Władysław Kosiniak - Kamysz odniósł się także do bieżącej służby żołnierzy Wojska Polskiego, podkreślając ich poświęcenie i profesjonalizm w czasie służby na granicy. 

– Polscy żołnierze bronią granicy. Wszyscy, którzy tam służą, wykonują bardzo niebezpieczne działania związane z ochroną granicy państwowej. Narażają swoje życie i zdrowie i zawsze trzeba stać po ich stronie. Ja zawsze będę stał po stronie żołnierzy. To dla mnie sprawa święta. To oni, broniąc granicy, ryzykują swoim życiem. To oni są podmiotem ochrony państwa. Dobrze, że rok temu zmieniliśmy ustawę o użyciu broni. Dziś żołnierze mają większe poczucie bezpieczeństwa. Ale trzeba o tym stale przypominać, bo nigdy dość wdzięczności i szacunku dla tych, którzy bronią granicy państwowej – podkreślił szef MON.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) zostały utworzone 1 stycznia 2017 roku, stając się piątym rodzajem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Ich podstawowym celem jest utrzymanie powszechnej gotowości do obrony państwa, obejmujące zarówno działania militarne, jak i niemilitarne. Jednym z zasadniczych zadań WOT jest wsparcie administracji publicznej i ludności w sytuacjach kryzysowych, w tym likwidacja skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań o charakterze poszukiwawczo-ratowniczym.

W konferencji udział wzięli Wicepremier i Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski, Starosta Płocku Sylwester Ziemkiewicz, Przewodniczący Rady Powiatu Płockiego Lech Dąbrowski, radny powiatu płockiego Waldemar Zawadzki, Starosta Lipnowski Krzysztof Baranowski, Rektor Akademii Mazowieckie w Płocku prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki.

[FOTORELACJA]2806[/FOTORELACJA]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze [5]

komentarz(5)

robertrobert

9 2

e no, to było coś, czy tak na sucho??

18:58, 14.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ernest Ernest

12 3

Z Kamysza taki minister jak z Ziemkiewicza starosta. Dwóch figurantów.

05:15, 15.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

absolwentabsolwent

9 2

Potomkowie parobków i fornali zniszczyli Szkołę Rolniczą w Trzepowie z wieloletnimi tradycjami. Leokadia Bergerowa w grobie sią przewraca.

07:24, 15.07.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

EdEd

2 1

To że zniszczyli szkołę to raz, a dwa to że instalują tam coś co wcześniej też zniszczyli tyle że w Płocku - jednostkę wojskową. Teren Włodkowica, bloki na Strzeleckiej przecież tam była jednostka. Gotowa infrastruktura, teren, budynki... Wystarczyło to tylko zmodernizować no ale się zaorało. Typowo polskie myślenie - znowu coś robione na sztukę,

21:40, 15.07.2025

Żołnierz Żołnierz

2 1

W Polsce konieczny więc musowy jest powszechny dostęp do broni dla obywateli polskich.

15:11, 16.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wstyd Wstyd

2 0

Kamysz z przestępcą na fotce.
Polska to kraj z dykty

20:25, 17.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku

żałosne przygłupy - szkoda cokolwiek napisać. a ten z opiszczonym łbem powinien wpie… dostać za obrażanie mieszkańców. ciekawe ile z tych fluf przyjęło pod swój dach czarnuchów? buehehehe

piotr

18:17, 2025-07-27

Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku

Jak w Płocku będą muzułmanie i z czasem Płock stanie się miastem islamskim z prawem szariatu to wynika z tego że te kobiety z lewicy same kręcą na siebie bat 🤣 płoccy mężczyźni będą mieli super ale kobiety nie będą miały nic do gadania. W końcu będzie normalnie. W ramach integracji i tolerancji przechodzimy na islam

Jestem za

15:45, 2025-07-27

Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku

W ramach integracji z migrantami konieczne jest prawo szariatu jako nasze prawo które należy już wprowadzać w Polsce która musi być krajem islamskim. Tego chcą Polacy. W prawie szariatu istnieją surowe kary i zakazy, które w niektórych krajach muzułmańskich są nadal stosowane. Oto najostrzejsze z nich: ### **1. Kary śmierci (hadd)** - **Za apostazję (ridda)** – porzucenie islamu przez muzułmanina może być karane śmiercią w krajach takich jak Arabia Saudyjska, Iran, Sudan i Afganistan (według talibów). - **Za bluźnierstwo** – znieważenie islamu, proroka Mahometa lub Koranu może prowadzić do egzekucji (np. Pakistan, Iran). - **Za cudzołóstwo (zina)** – jeśli osoba jest zamężna/żonata, karą może być ukamienowanie (Arabia Saudyjska, Somalia, niektóre regiony Nigerii). - **Za homoseksualizm (liwāt)** – w Iranie, Arabii Saudyjskiej, Jemenie i pod rządami talibów w Afganistanie może być karany śmiercią. ### **2. Okaleczające kary cielesne** - **Obcięcie ręki za kradzież (hiraba)** – stosowane w Arabii Saudyjskiej, Sudanie i niektórych regionach Nigerii. - **Chłosta (jald)** – np. za picie alkoholu (w Iranie do 80 batów), za nieprzyzwoite zachowanie (np. w Brunei). ### **3. Zakazy pod groźbą surowych kar** - **Picie alkoholu (khamr)** – w Arabii Saudyjskiej, Iranie, Sudanie karane chłostą lub więzieniem. - **Niezachowanie hidżabu (w niektórych krajach)** – np. w Iranie i Afganistanie kobiety mogą być aresztowane za niestosowne okrycie głowy. - **Niewierność małżeńska** – w niektórych krajach (np. Somalia, Brunei) może prowadzić do kary śmierci. - **Uprawianie magii i czarów (sihr)** – w Arabii Saudyjskiej i Sudanie może być karane śmiercią. ### **4. Dysproporcje w prawach kobiet i mężczyzn** - **Świadectwo kobiet w sądzie** – w niektórych przypadkach (np. przy sprawach o cudzołóstwo) wymagane są zeznania **dwóch kobiet** zamiast jednego mężczyzny. - **Zakaz małżeństw międzyreligijnych** – muzułmanka nie może wyjść za niemuzułmanina (w większości krajów szariatu). - **Kary za "nieposłuszeństwo żony"** – w niektórych interpretacjach mąż ma prawo "dyscyplinować" żonę (np. wg szkoły hanbalickiej). ### **Gdzie te kary są stosowane?** Najsurowsze wykonywanie prawa szariatu występuje w: - **Arabii Saudyjskiej** (publiczne egzekucje, chłosta) - **Iranie** (kamienowanie, kary śmierci za apostazję) - **Sudanie** (obcinanie kończyn za kradzież) - **Afganistanie pod talibami** (publiczne egzekucje, zakaz edukacji kobiet) - **Brunei** (śmierć za homoseksualizm)

Za islamem

15:34, 2025-07-27

Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku

Ja uważam że Polska od dawno powinna być islamska i w końcu musi obowiązywać w Polsce prawo szariatu. Wtedy będzie ład i porządek. Prawo szariatu (arab. *الشريعة الإسلامية*, *ash-sharīʿa al-Islāmiyya*) to kompleksowy system norm religijnych, moralnych i prawnych, który wywodzi się z islamu. Obejmuje on wszystkie aspekty życia muzułmanina – od modlitwy i postu, przez sprawy rodzinne i handlowe, po kary za przestępstwa. ### **Główne źródła szariatu:** 1. **Koran** – święta księga islamu, uważana za bezpośrednie słowo Boga (Allaha). 2. **Sunna** – zbiór tradycji (hadisów) dotyczących czynów i słów proroka Mahometa. 3. **Idżma** – konsensus uczonych islamskich (ulema) w kwestiach niejasnych. 4. **Kijas** – rozumowanie analogiczne, stosowane w przypadku braku jasnych wskazówek w Koranie i Sunnie. ### **Główne dziedziny prawa szariatu:** 1. **‘Ibadaat (obrzędy religijne)** – modlitwa (*salat*), post (*saum*), jałmużna (*zakat*), pielgrzymka (*hadżdż*). 2. **Mu’amalat (stosunki społeczne)** – prawo rodzinne (małżeństwo, rozwód, dziedziczenie), handel, umowy. 3. **Uqubat (kary)** – za przestępstwa takie jak kradzież (*hiraba*), cudzołóstwo (*zina*), apostazja (*ridda*). ### **Szkoły prawne (madhahib) w islamie sunnickim:** 1. **Hanaficka** – najbardziej liberalna, dominuje w Turcji, Azji Środkowej. 2. **Malikicka** – popularna w Afryce Północnej. 3. **Szafi’icka** – rozpowszechniona w Egipcie, Indonezji, części Bliskiego Wschodu. 4. **Hanbalicka** – najbardziej rygorystyczna, np. w Arabii Saudyjskiej (wahabizm). **Szyici** mają własne szkoły, np. **dżafarycką**, która dominuje w Iranie. ### **Kontrowersje wokół szariatu:** - **Kary cielesne** – takie jak chłosta (*hadd*) za cudzołóstwo czy obcinanie ręki za kradzież. - **Równouprawnienie kobiet** – np. w dziedziczeniu (kobieta dziedziczy połowę tego, co mężczyzna) lub świadczeniu przed sądem. - **Wolność wyznania** – apostazja (porzucenie islamu) w niektórych krajach jest karana śmiercią. ### **Gdzie obowiązuje szariat?** - **W pełni** – Arabia Saudyjska, Iran, Sudan, niektóre regiony Nigerii i Pakistanu. - **Częściowo** – Egipt, Maroko, Indonezja (tylko w sprawach rodzinnych dla muzułmanów). - **W świeckich systemach prawnych** – np. Turcja, Tunezja (choć w życiu prywatnym muzułmanie mogą stosować zasady szariatu).

Za islamem

15:31, 2025-07-27

0%