REKLAMA

Płock świętuje rok wolności. Ratusz będzie biało-czerwony

REKLAMA

Na początku lutego w Płocku zainaugurowany zostanie Rok Wolności, który upamiętnia 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów w naszym kraju. Tego dnia odbędzie się widowisko muzyczno-poetyckie, a ratusz zmieni swoje barwy, w których utrzymywać się będzie do końca roku.

W 2014 roku przypada szczególny jubileusz – 25 lat temu Polska stała się wolnym, demokratycznym i suwerennym państwem. O świętowanie rocznicy pierwszych wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku, zaapelował Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. W Płocku, z inicjatywy władz samorządowych, lokalnych instytucji kultury i mieszkańców, przez cały rok będą odbywać się przedsięwzięcia przypominające przełomowe wydarzenia z naszej najnowszej historii – mówił prezydent Andrzej Nowakowski. – Będzie je łączyć wspólne logo i hasło „Płock 1989 – Rok Wolności”.

Pierwszym wydarzeniem będzie widowisko przygotowane przez Chór Pueri et Puellae Plocenses. Patriotyczne utwory muzyczne będą przeplatane poezją, również w wykonaniu chórzystów. Wśród autorów wierszy są twórcy od epoki romantyzmu do współczesności, m.in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Kazimierz Wierzyński, Krzysztof Kamil Baczyński, Zbigniew Herbert. Tytuł widowiska zaczerpnięty jest z Marszu Sybiraków autorstwa Mariana Jonkajtysa. Widowisko zostanie zaprezentowane w sobotę, 1 lutego w bazylice katedralnej, początek o godz. 19, wstęp wolny. Tego dnia, o godz. 20.30, zostanie też uruchomiona okolicznościowa iluminacja na budynku ratusza- budynek urzędu miasta zmieni swoje „barwy” na biało-czerwone – będzie ona włączana po zmierzchu przez cały 2014 rok.Szczegóły inicjatywy „Płock 1989 – Rok Wolności” można znaleźć już teraz na fanpage na Facebooku www.facebook.com/plock1989, a od 1 lutego będzie dostępna specjalna strona internetowa poświęcona akcji, którą znajdziecie pod adresem www.1989.plock.eu.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU