REKLAMA

Płock – Miasto Bohater. To już 95 lat

REKLAMA

Co prawda 95-lecie obrony Płocka przed Bolszewikami świętowaliśmy w sierpniu 2015, ale w kwietniu obchodzimy rocznicę nadania miastu zaszczytnego tytułu „Miasto Bohater” oraz Krzyża Walecznych.

10 kwietnia 1921 do miasta przyjechał Józef Piłsudski. Po mszy świętej, w obecności tysięcy mieszkańców, Naczelnik Państwa miał powiedzieć:

„Za zachowanie męstwa i siły woli w ciężkich i nadzwyczajnych okolicznościach, w jakich się znalazło miasto, za męstwo i waleczność – mianuję miasto Płock kawalerem Krzyża Walecznych”.

Krzyż walecznych Płock Miasto BohaterFormalnie nadanie tytułu zostało podpisane 18 maja 1921 roku.Z tej okazji w naszym mieście odbędzie się kilka uroczystości. Do końca kwietnia w urzędzie miasta można oglądać wystawę fotografii, upamiętniającą przyjazd Józefa Piłsudskiego do Płocka. W Książnicy Płockiej została także otwarta wystawa poświęcona marszałkowi: „Józef Piłsudski… tak żyć jak żyłem… warto było…”.

Z kolei 17 kwietnia o godz. 15 na Starym Rynku odbędzie się widowisko plenerowe, zatytułowane „Krzyż walecznych”. Tego samego dnia o godz. 19 w katedrze odbędzie się koncert organisty Wiktora Bramskiego oraz chóru Pueri and Puellae Cantores Plocenses.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU