Płock chce zmienić plac Narutowicza. Ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania tego terenu. Jakie warunki musi spełniać projekt? Na wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie Urząd Miasta Płock czeka do 20 listopada 2017 roku. Konkurs ma na celu "uzyskanie spójnej w wyrazie urbanistycznym i architektonicznym, atrakcyjnej, funkcjonalnej koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznej". Projekt pomnika Obrońców Płocka 1920 r. Jednym z elementów nowego wystroju Placu Narutowicza ma być 11-metrowy pomnik obrońców Płocka 1920 roku. Skąd ten pomysł? W 1925 roku członkowie Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich w tajemnicy złożyli na Rynku Kanonicznym Płytę Poległym poświęconą Obrońcom Płocka 1920 roku. W miejscu pierwotnej lokalizacji znajduje się obecnie szalet. W czasie II wojny światowej grób został uszkodzony, a parę lat później zlikwidowany. W czasach komunistycznych obronę Płocka w 1920 roku próbowano wymazać z historii miasta. Dopiero po transformacji ustrojowej 1989 roku zaczęło się przywracanie pamięci o bohaterskiej obronie w sierpniu 1920 roku. Na elewacji frontowej budynku dawnego Odwachu umieszczone są dwie tablice z brązowego kamienia (na jednej z nich wymieniono 59 znanych z nazwiska bohaterów oraz wspomniano tych nieznanych, drugą zaś poświęcono Marszałkowi Piłsudskiemu - honorowemu obywatelowi miasta) oraz wykonano pomnik - Grób Nieznanego Żołnierza, upamiętniający bohaterskich obrońców Płocka zarówno z okresu walk 1939 -1945, jak i z roku 1920. 20 marca 2017 roku do Urzędu Miasta Płocka wpłynął wniosek Komitetu Budowy Pomnika Obrońców Płocka 1920 roku z prośbą o wskazanie terenu, na którym miałby stanąć przedmiotowy pomnik. Uchwałą Nr 561/XXXII/2017 Rada Miasta Płocka w dniu 30 maja 2017 roku wyraziła zgodę na wzniesienie pomnika Obrońców Płocka 1920 roku.
Do wygrania w konkursie jest w sumie 60 tys. zł, natomiast na realizację tej inwestycji przewidywana jest kwota około 10 milionów zł. Podany koszt nie obejmuje kosztów przygotowania i przeprowadzenia konkursu, kosztów opracowania kompletnej dokumentacji projektowej i pełnienia nadzoru autorskiego oraz kosztów opracowania projektu i wykonania pomnika Obrońców Płocka 1920 roku, planowanego do zlokalizowania na terenie objętym zakresem Konkursu. Autor najlepszej koncepcji zaproszony zostanie do opracowania dokumentacji projektowej, w oparciu o którą wykonane zostanie zagospodarowanie placu Narutowicza.Wiadomo natomiast, że oprócz posadowienia 11-metrowego pomnika, projektowana koncepcja ma uwzględniać historyczny charakter placu Narutowicza, zagospodarowanie placu powinno eksponować również główne widoki, otwarcia kompozycyjne i panoramy w przestrzeni placu.
- Koncepcja powinna wprowadzać rozwiązania sprzyjające wytworzeniu wysokiej jakości przestrzeni publicznej w centrum miasta, generującej przepływy ludzi i budzącej zainteresowanie. Zaprojektowana przestrzeń placu powinna być inkluzyjną przestrzenią spotkań, zachęcającą mieszkańców do spędzania w niej czasu wolnego i wzajemnych interakcji - czytamy w dokumentacji konkursowej.Projektant musi uwzględnić także podział placu na strefy ruchu pieszego, kołowego oraz strefy miejsc parkingowych. Przede wszystkim ma zaproponować lokalizacje strefy wypoczynku biernego, wyposażone w odpowiednie meble miejskie, w tym odpowiednią liczbę miejsc siedzących, niezwiązanych z działalnością komercyjną, zaproponować miejsca lokalizacji sezonowych ogródków gastronomicznych, przeanalizować funkcjonowanie placu w trakcie różnorodnych imprez (np. jarmarków, kameralnych koncertów, festynów, uroczystości patriotycznych, rocznicowych itp.), przestrzeń placu zaprojektować z uwzględnieniem zasad budownictwa dostępnego, czyli z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych. Nie zabraknie też zieleni w postaci trawników i drzew oraz stacji planowanego roweru miejskiego. Jak możemy wyczytać w dokumentacji, "(...) organizator dopuszcza: zmniejszenie liczby miejsc postojowych na placu w stosunku do stanu obecnego". Termin rozstrzygnięcia konkursu wyznaczono do dnia 16 kwietnia 2018 roku. Wyboru najlepszej pracy konkursowej dokona sąd konkursowy w składzie: mgr inż. arch. Krzysztof Kwiatkowski - przewodniczący, dr hab. mgr inż. arch. Cezary Głuszek - zastępca przewodniczącego, mgr inż. arch. Adriana Hibner - sędzia, mgr inż. arch. Tomasz Królikowski - sędzia, mgr inż. arch. Agata Milczarek - sędzia, mgr Karolina Pacholec - sędzia, mgr Stanisław Płuciennik - sędzia. Szczegółowe informacje na temat konkursu wraz z regulaminem dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Płocka.
Mieszkaniec PŁocka18:32, 31.10.2017
Przestancie trwonić miliony na ,,upamiętniania,,! To niczemu i nikomu nie sluźy.Czytam o szalecie itp.Aleź oczywiscie,szalet to bardzo potrzebne miejsce po to aby nikt nie robił po kątach,nie zanieczyszczał miasta.Porządne szalety to oznaka postepu cywilizacji i kultury spoleczenstwa! Budujcie rzeczy uzyteczne,sluzace ludziom i miastu! Tablice ku pamieci TAMTYM waznym wydarzeniom absolutnie wystarczą.
darek20:03, 31.10.2017
Pomniki tez są potrzebne
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Rząd grozi interwencją wobec X. Reagują na wulgarne...
Gawkowskiego cenzura się marzy?
Lewakowi
11:29, 2025-07-09
Rząd grozi interwencją wobec X. Reagują na wulgarne...
ten artykuł jest przedrukiem? Z żydowskiej wyborczej czy niemieckich portali typu onet? A wracając do meritum - jeżeli Grok twierdzi, że"politycy koalicji rządzącej reprezentują interes obcych państw a nie polski" i dodatkowo okrasza to mięsistym językiem to za to Grokowi należą się brawa, gdyż po raz pierwszy mówi prawdę.
Z czego
11:29, 2025-07-09
Pierwsza morska turbina wiatrowa już na Bałtyku
demontują a ci idi.ci budują.
niemcy
11:24, 2025-07-09
Ciężarówka w rowie. Wypadek na DK 50
No i co? Jeśli wyjdzie ze szpitala bez obrażeń, to dostanie mandat i do domku? A gość nie jechał źle, nie jechał niebezpiecznie, on jechał tak tragicznie, aż wypadł do rowu i cud, że nikomu postronnemu nie zrobił krzywdy. Bo ktoś mógł się dowiedzieć, że nie zobaczy już bliskiej osoby.
x
11:07, 2025-07-09