Zamknij

Miasteczko zdrowia ponownie w Płocku. Z jakich badań skorzystamy? [FILM, ZDJĘCIA]

Agnieszka StachurskaAgnieszka Stachurska 19:36, 14.09.2024 Aktualizacja: 15:14, 17.09.2024
Skomentuj Fot. Agnieszka Stachurska Fot. Agnieszka Stachurska

ORLEN Sport i Zdrowie

Różnego rodzaju badania i konsultacje, a także atrakcje dla dużych i małych przygotowano podczas tegorocznej edycji "Miasteczka Zdrowia" ORLENU. Jak zapowiedziała Lidia Kołucka, Dyrektor wykonawcza ds. sponsoringu w ORLENIE, wydarzenie to najprawdopodobniej będzie kontynuowane.

Do Płocka ponownie zawitało „Miasteczka Zdrowia”, dzięki któremu mieszkańcy Płocka i powiatu płockiego, gostynińskiego oraz sierpeckiego mogą łatwiej sprawdzić stan zdrowia, zadbać o profilaktykę i leczenie. Od 14 do 15 września br. w ORLEN Arenie do dyspozycji mieszkańców jest szereg bezpłatnych badań medycznych i konsultacji lekarskich. Projekt został objęty honorowym patronatem Ministra Zdrowia.

W jaki sposób ORLEN dobierał badania i konsultacje na tegoroczną edycję wydarzenia?

- Zaraz po zakończeniu ubiegłorocznego Miasteczka Zdrowia, rozpoczęliśmy przygotowanie do tegorocznej edycji. Bardzo długo zastanawialiśmy się, jak odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców i mieszkanek. Analizowaliśmy, jakie specjalizacje są najtrudniej dostępne, jakie cieszą się największym zainteresowaniem, jakie są potrzeby. W wyniku rozmów ze społecznością lokalną, rozmów z ekspertami i lekarzami taką ofertę przygotowaliśmy - mówi Lidia Kołucka, dyrektor wykonawcza ds. sponsoringu w OLENIE.

Jak podkreśla, jest to szeroka oferta badań i konsultacji.

- Można zbadać znamiona, do czego gorąco zapraszam, spotkać się ze specjalistami, którzy zajmują się chorobami płuc, ale także depresją, porozmawiać o profilaktyce i szczepieniach. Jest też oferta skierowana do rodziców, żeby porozmawiać o szczepieniach ich dzieci. Zaprosiliśmy też do udziału Wojskowy Instytut Medyczny czy też Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku. Zależało nam, żeby te obszary, które cieszą się największym zainteresowaniem, ale też są na przykład trudno dostępne, mogły być zaproponowane właśnie dzisiaj - wyjaśnia Lidia Kołucka.

Dlaczego ORLEN angażuje się w akcje badań profilaktycznych?

- ORLEN, jako największa firma w Płocku, jako odpowiedzialny pracodawca, odpowiada na potrzeby społeczności lokalnej. Rozmawiamy z mieszkańcami i mieszkankami Płocka. Wiemy, że zdrowie i profilaktyka oraz wszystko, co się ze zdrowiem wiąże, jest dla każdego bardzo ważne. A w związku z tym, że jest to jeden z najczęstszych tematów, które poruszamy razem w dialogu ze społecznościami lokalnymi, zdecydowaliśmy, że Miasteczko Zdrowia będzie cyklicznym wydarzeniem dla mieszkańców i mieszkanek. Chcemy rozmawiać o zdrowiu, chcemy rozmawiać o profilaktyce. Chcemy dać możliwość mieszkańcom i mieszkankom Płocka do tego, żeby mogli uczyć się czym jest zdrowie, jak zapobiegać chorobom. Jako odpowiedzialny sąsiad, uczestnik społeczności lokalnej, chcemy ze społecznością być w dialogu. Stąd Miasteczko Zdrowia, na które wszystkich bardzo serdecznie zapraszam - mówi dyrektor wykonawcza ds. sponsoringu w ORLENIE.

Z jakich badań lub konsultacji skorzystałaby najchętniej?

- Już dzisiaj zbadałam znamiona i bardzo na to czekałam. Po lecie, po wakacjach, kąpielach słonecznych jest bardzo ważne, żeby zbadać znamiona, które mamy na skórze i zapobiec nieprzyjemnym konsekwencjom. Udam się też na komputerowe badanie wzroku, ale jako okularnica robię to bardzo regularnie, ponieważ to jest taka rzecz, z którą muszę się mierzyć każdego dnia -  zdradza Lidia Kołucka.

Podsumowuje, że zdrowie jest tak ważną sprawą, że trzeba dbać o nie każdego dnia, każdego dnia o tym myśleć i przede wszystkim zapobiegać. Dlatego profilaktyka jest absolutnie kluczowa.

- Miasteczko Zdrowia jest takim wydarzeniem, aby przypomnieć, jak bardzo ważne jest dbanie o zdrowie. Ale w ciągu całego roku jesteśmy cały czas w dialogu ze społecznością i staramy się przygotowywać taką ofertę, która będzie atrakcyjna dla sąsiadów ORLENU. Natomiast Miasteczko Zdrowia będzie zawsze takim ukoronowaniem naszych całorocznych starań i całej naszej pracy w ciągu w ciągu roku - podkreśla nasza rozmówczyni.

Nie wyklucza też, że - choć pierwotnie środki na Miasteczko Zdrowia były zabezpieczone do 2024 roku, to projekt ten będzie kontynuowany.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, którzy konsultowali pacjentów w zakresie chorób nowotworowych płuc.

- Znalezienie zmian, które mogą odpowiadać rakowi płuca i zdiagnozowanie choroby w jej wczesnym stadium, pozwala na całkowite wyleczenie. Stąd nacisk, żeby badać się aktywnie, szukać tej choroby u chorych, którzy mają czynniki ryzyka, czyli są aktywnymi palaczami bądź palili przez wiele lat, bądź mieli duże narażenie na czynniki szkodliwe, na przykład w miejscu pracy lub palenie bierne przez domowników - mówi Piotr Miklusz, lekarz z Kliniki Pulmunologii WIM w Warszawie.

Jak dodaje, znaczenie może mieć tu również genetyka.

- Aktualnie badania genetyczne, które są wykonywane przy raku płuca, rozpoznające rodzaj nowotworu, pozwalają znacznie wydłużyć życie i cieszyć się w miarę normalnym życiem przy zaawansowanej chorobie. Również fakt wykrycia nowotworu w najbliższej rodzinie powoduje, że jesteśmy bardziej narażeni na tę samą chorobę. To, wraz z czynnikami ryzyka, z paleniem papierosów, zmusza nas do wcześniejszego wykonywania badań. Wówczas już w wieku lat 50 powinniśmy myśleć o wykonywaniu badań profilaktycznych - podkreśla Piotr Miklusz.

Co sami lekarz sądzą o organizacji tego typu wydarzeń, jak Miasteczko Zdrowia?

- Myślę że jest to bardzo dobra inicjatywa, chociaż po to, żeby podjąć ten pierwszy krok, przełamać tę barierę i spotkać się z lekarzem, z pielęgniarką, z fizjoterapeutą. Zrobić sobie takie podstawowe badania, które może są trudno dostępne w miejscu zamieszkania i dostać informację, co robić w przypadku obecności różnych niepokojących objawów oraz jak sobie radzić z niektórymi problemami, np. jak rzucić palenie, czy jak prowadzić zdrowy styl życia - mówi Joanna Bednarek, lekarz z Kliniki Pulmunologii WIM w Warszawie.

Podczas Miasteczka Zdrowia, tradycyjnie, nie mogło zabraknąć porad żywieniowych. Spotkaliśmy Agnieszkę Kisielewską-Żuławnik, którą zapytaliśmy, z jakimi problemami przychodzą do niej pacjenci.

- Pytania są przeróżne. Począwszy od tego, jak zgubić zbędne kilogramy po okresie urlopowym, czyli od przypadłości otyłości, a skończywszy w zasadzie na wszystkich dolegliwościach. Mamy tutaj różne przypadki kliniczne. Przed chwilką na przykład była pacjentka, która potrzebowała konsultacji w zakresie diety lekkostrawnej, ponieważ boryka się właśnie z chorobami żołądka, ma problemy z refluksem. No i właśnie po to jest dietetyk, żeby wyjaśnić, jak pacjent ma się odżywiać, na co zwracać uwagę, czego unikać, a w drugą stronę również co jadać i jak postępować ze swoją dietą. Podczas Miasteczka Zdrowia mamy tu przekrój różnych problemów pacjentów. Konsultują się dorośli, dzieci i osoby starsze. Wszystkich tutaj, oczywiście, witamy i zachęcamy do konsultacji - mówi Agnieszka Kisielewska-Żuławnik, dietetyk.

Bardzo duża kolejka, tradycyjnie już, ustawiła się do badań komputerowych oczu, wykonywanych przez optometrystki z Family Optic, które na co dzień możemy spotkać w ich punkcie mieszczącym się w Auchan.

- W naszym punkcie wykonujemy badania pod kątem ostrości wzroku. To jest wstępne badanie komputerowe, takie, żeby ewentualnie wskazać dalsze postępowanie. Doradzamy, jakie kroki można podjąć, żeby poprawić jakość widzenia. Są to także różne konsultacje związane z higieną wzroku. Odpowiadamy na różnego rodzaju pytania związane z chorobami oczu, na przykład jak sobie poradzić z suchością czy łzawieniem oczu. Pacjenci pytają głównie o pracę przy komputerze, przy którym spędzamy mnóstwo czasu. Pojawiają się dzieci, które już mają problemy z widzeniem. Zaczął się rok szkolny i również zgłaszane są problemy z widzeniem tego, co napisane jest na szkolnej tablicy. Starsze osoby mają natomiast głównie problemy medyczne. W każdym przypadku odpowiadamy na wszelkie pytania i podpowiadamy, co dalej zrobić, żeby uzyskać jak najlepszą jakość widzenia - mówi Magdalena Stachurska, optometrystka z Family Optic.

Wokół Miasteczka Zdrowia również ustawiono wiele punktów, np. badania pod kątem osteoporozy czy wykonania mammografii. Nie zabrakło wspaniałych strażaków z Zakładowej Straży Pożarnej ORLEN. Co tym razem przygotowali dla uczestników tego wydarzenia?

- Jesteśmy na każdym Miasteczku Zdrowia - przypomniał Piotr Mironiuk, Komendant Zakładowej Straży Pożarnej ORLEN. - Dzisiaj pokazujemy nasze wyposażenie, pokazujemy ubrania, w których bierzemy udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych oraz tradycyjnie, to już jest taki gwóźdź naszego programu, mamy ćwiczenia z ogniem i gaszenie przy użyciu gaśnic podręcznych - wymienia Piotr Mironiuk.

Choć pogoda nie dopisała, to jednak chętnych do skorzystania z atrakcji nie brakowało. Z czego najchętniej korzystają uczestnicy wydarzenia?

- Oczywiście z gaśnic. Natomiast mamy też możliwość nauki udzielania pierwszej pomocy, a konkretnie prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej na naszych fantomach. Podkreślę, że mamy fantomy zarówno osób dorosłych, jak i dzieci - zaznaczył komendant Zakładowej Straży Pożarnej ORLEN.

[FOTORELACJA]2246[/FOTORELACJA]

Przypomnijmy, że również w niedzielę na mieszkańców Płocka i okolic w ORLEN Arenie czekać będzie kilkanaście bezpłatnych stanowisk konsultacyjnych i punktów pomiarowych. Chętni będą mogli między innymi wykonać badania: słuchu, dna oka i komputerowe badanie wzroku, EKG, gęstości kości (pod kątem osteoporozy), trychologiczne oraz dokonać analizy składu ciała. Ponadto będzie można skorzystać z konsultacji: kardiologicznych, pulmonologicznych, dermatologicznych, ginekologicznych, diabetologicznych, dietetycznych czy fizjoterapeutycznych.

Wokół ORLEN Areny zorganizowana jest mobilna strefa zdrowia, gdzie między innymi można wykonać badania mammograficzne. Zainteresowani mogą również ocenić i skonsultować wady postawy u dzieci, dokonać analizy składu ciała czy zasięgnąć informacji dotyczących szczepień.

„Miasteczko Zdrowia” również 15 września br. odbędzie się w godzinach 10-18 w ORLEN Arenie (przy Placu Celebry Papieskiej).

[WIDEO]6467[/WIDEO]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

CynikCynik

4 0

Cieszenie się, że można zrobić badanie komputerowe wzroku czy spirometrię (!) - te badania powinny być dostępne w pierwszym kontakcie. Czy Płock oszalał?? Za co płacimy składki??! Konsultacje u lekarzy, którzy widzą nas pierwszy raz, bez badań, bez dostępu do historii pacjenta??!
23:36, 14.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Frekwencja Frekwencja

1 0

Każdy dostawał karnet i miał przekazywać naklejki po badaniu. Co sprytniejsi pobierali po dwie. I jak znam życie, frekwencja będzie liczona po ilości naklejek. Przykład: jedna osoba, 4 "gabinety", 5 naklejek... 18:35, 16.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wstrząśniętywstrząśnięty

1 0

Kolejna impreza dla tzw. mas do "odfajkowania". 20:12, 16.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%