Młodszy aspirant Piotr Kołodzieżny i sierżant Michał Marciniak, na co dzień zajmują się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu w płockiej policji. Po służbie – zakładają kimona i walczą na matach. Ich pasją jest brazylijskie jiu-jitsu, a ich sukcesy mówią same za siebie.
Na początku czerwca policjanci z Płocka wywalczyli złoty i srebrny medal podczas V Mistrzostw Polski Służb Mundurowych w BJJ w Mińsku Mazowieckim. Jak sami mówią – start w tych zawodach był dla nich czymś więcej, niż rywalizacją.
– Była atmosfera rywalizacji, ale też ogromny szacunek. Startowaliśmy z rodzinami, z dziećmi. To było świetne doświadczenie – wspomina sierż. Michał Marciniak.
Obaj funkcjonariusze swoją przygodę ze sportami walki zaczynali wcześnie. Piotr Kołodzieżny trenował przez 17 lat capoeirę. Michał Marciniak – tajski boks i krav magę. Do brazylijskiego jiu-jitsu trafili trochę z ciekawości, trochę przez przypadek – a zostali na dobre.
– Na pierwszy trening poszedłem tylko popatrzeć. Kolega mnie namówił, żebyśmy ćwiczyli. I chwyciło od razu – mówi mł. asp. Piotr Kołodzieżny.
Dziś obaj regularnie trenują w Akademii Sportów Walki Wataha w Płocku, pod okiem doświadczonych trenerów: Łukasza Kamińskiego i Tomasza Jabłonowskiego. Współpracują także z łódzkim Octopus Team – jedną z czołowych szkół BJJ w kraju.
Brazylijskie jiu-jitsu, jak mówią policjanci, nie kończy się na macie.
– To sport kompleksowy. Trzeba trenować technikę, siłę, koordynację, dbać o dietę. Ale też uczy pokory i kontroli – podkreśla Michał Marciniak.
Czy sztuki walki pomagają w policyjnej służbie?
– Nie bezpośrednio, ale dają pewność siebie, spokój i umiejętność panowania nad ciałem – tłumaczą zgodnie. – Czasem lepiej umieć i nie użyć, niż nie umieć i być bezradnym - dodają.
Obaj podkreślają, że choć medale cieszą, najważniejsza jest możliwość sprawdzenia siebie.
– Chcemy się rozwijać, a zawody pozwalają zweryfikować, czy idziemy w dobrą stronę. Każda walka to lekcja – mówi Piotr Kołodzieżny.
Policjanci zaznaczają, że sukcesy to nie tylko ich zasługa – to również efekt współpracy całego zespołu trenerskiego i wsparcia najbliższych.
– Nasze dzieci trenują judo, nasze żony jiu-jitsu. To styl życia – dodaje Michał Marciniak.
Na pytanie, czy jiu-jitsu jest sportem dla wszystkich, odpowiadają bez wahania: tak.
– Od dzieci, przez dorosłych, aż po seniorów. Każdy może spróbować. Kategoria wagowa i wiekowa – to wszystko jest. Trzeba tylko przyjść na pierwszy trening – zachęcają.
Już od 1 lipca w Akademii Wataha ruszają specjalne treningi BJJ dla dzieci, prowadzone przez trenerkę znaną w mediach społecznościowych, jako „Ciocia Paula BJJ”.
Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu planują kolejne starty – w tym Mistrzostwa Polski BJJ w listopadzie.
– Nie wiemy, jak daleko zajdziemy. Ale wiemy, że chcemy dalej trenować, rozwijać się, być lepszymi niż wczoraj - podsumowują.
Ich siła nie tkwi tylko w technice – ale w pokorze, determinacji i pasji, którą zarażają innych. I nie mają wątpliwości: w sportowej walce, jak i w służbie, warto zawsze dawać z siebie wszystko.
Wystawiał recepty, udawał lekarza
Mając dolegliwości trafiłem do lekarza POZ który słynął z tego żeby nie zaszkodzić i nie pomóc czyli totalne beztalencie i tym razem też nie pomógł. Na SORZE też nie wiele lepsi. a na prywatnie totalnie odklejony. To są realia leczenia w Polsce czyli wstyd i hańba. Żyją z naszych składek a pacjenta mają głęboko... Ludzie płacą ogromne składki zdrowotne a i tak muszą leczyć się prywatnie więc gdzie ty u jakiś sens?
Janek
06:50, 2025-07-13
„Cud nad Wisłą” w Płocku - historia wciąż żywa
Jakoś nie widać wpisów po dniu wczorajszym
Taa
06:30, 2025-07-13
Wystawiał recepty, udawał lekarza
Zobaczcie ludki. Niby nie był prawdziwym lekarzem ale większość których leczył była bardzo zadowolona. Może nawet ma więcej pozytywnych komentarzy odnośnie leczenia niż niejeden lekarz z POZ. Bardzo dobre podejście do dzieci z zastosowaniem skutecznego leczenia i efekt prawie natychmiastowy czy stawianie osób starszych na własne nogi to w tych czasach bardzo rzadkie.
Gall
06:02, 2025-07-13
Dostrzegli, jak jechał oplem. Trafił do więzienia
Te nie fikaj tylko polej no kielycha
Sylwek
05:39, 2025-07-13
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz