Zamknij

Wodór to przyszłość, która dzieje się teraz. Zakończenie 3. edycji Akademii [FILM, FOTO]

Agnieszka StachurskaAgnieszka Stachurska 11:50, 01.07.2025 Aktualizacja: 13:58, 01.07.2025 ok. 4 min. czytania
Skomentuj Fot. Tomasz Stachurski Fot. Tomasz Stachurski

ORLEN Blisko Ludzi

96 godzin zajęć, 76 ekspertów, 10 miast, 30 uczestników i niezliczone inspiracje – tak w liczbach prezentuje się zakończona właśnie III edycja Akademii Wodorowej ORLEN. W praktyce był to intensywny, półroczny program łączący naukę, doświadczenie, wizyty studyjne i networking. Dla wielu uczestników to nie tylko czas nauki, ale pierwszy krok do zawodowej kariery w branży wodorowej.

Inwestycja w ludzi, nie tylko w technologię

W poniedziałek, 30 czerwca w Warszawie odbyło się uroczyste zakończenie trzeciej edycji Akademii Wodorowej ORLEN.

– Strategia ORLEN 2035 stawia na rozwój gospodarki wodorowej, jako fundament transformacji energetycznej i dekarbonizacji. Finansujemy inwestycje w technologie, ale przede wszystkim inwestujemy w ludzi – podkreśla Marcin Wasilewski, Członek Zarządu ORLEN ds. Technologii.

Jak dodaje, Akademia Wodorowa to nie tylko miejsce zdobywania wiedzy. To realna szansa na rozwój kompetencji i wejście do grona specjalistów branży, która będzie jednym z filarów przyszłej energetyki. Dowodem są choćby zatrudnienia – ośmiu absolwentów wcześniejszych edycji programu pracuje dziś w Grupie ORLEN, a inni rozwijają się w firmach partnerskich w Polsce i za granicą.

Zakończenie 3. Akademii Wodorowej ORLEN
zobacz fotorelację

Wiedza, praktyka i wizyty studyjne

Uczestnicy tegorocznej edycji odwiedzili dziesięć miast – od Warszawy, przez Płock, Włocławek, Bydgoszcz, aż po Leirię w Portugalii. Tam zobaczyli, jak technologie wodorowe są wykorzystywane w praktyce. Weekendowe zjazdy odbywały się m.in. w zakładach ORLEN, na Politechnice Gdańskiej oraz w siedzibach partnerów, takich jak Emerson, Toyota, ARTHUR BUS czy PESA.

– Dla mnie najważniejsza była praktyka. Na uczelni nie da się zdobyć takiej wiedzy – mówił Tomasz, jeden z absolwentów trzeciej edycji. – Chodziliśmy po pociągach, odwiedzaliśmy fabrykę Toyoty, byliśmy w Portugalii. Naprawdę nie ma na co narzekać.

Wiedza, która wychodzi poza podręczniki

Program edukacyjny obejmował 96 godzin zajęć prowadzonych przez ekspertów branży energetycznej, transportowej i technologicznej. Wśród tematów znalazły się m.in. technologie niskoemisyjnej produkcji wodoru, paliwa syntetyczne, aspekty regulacyjne i otoczenie rynkowe.

– Najbardziej zaskoczyła nas jakość i różnorodność projektów końcowych. Uczestnicy proponowali zastosowania wodoru nie tylko w przemyśle petrochemicznym, ale także w hutnictwie, cementowniach, a nawet w ratownictwie medycznym, np. do napędu helikopterów – opowiada Grzegorz Jóźwiak, Dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych ORLEN.

Złożone przez uczestników prace końcowe miały wysoki poziom merytoryczny i innowacyjny. Autorzy najlepszych projektów otrzymali oferty płatnych staży, a certyfikat ukończenia Akademii otwiera drzwi do kolejnych zawodowych możliwości.

Wodorowy dream team i "belgijka"

Organizatorzy podkreślają, że tegoroczna edycja wyróżniała się nie tylko poziomem merytorycznym, ale też atmosferą.

– Zaskoczyliśmy uczestników naszym zgranym zespołem, który nazwaliśmy „dream teamem wodorowym”. Byliśmy elastyczni, otwarci, gotowi odpowiadać na każde pytanie. Czasem zajęcia trwały do 19.00, a mimo to nikt nie narzekał – mówił nam Grzegorz Jóźwiak. – A kiedy trzeba było złapać oddech, tańczyliśmy belgijkę, by oczyścić umysł i wrócić do nauki z nową energią - uśmiecha się.

Jak zdradza, ten dynamiczny taniec, który wszyscy wykonali także na zakończenie Akademii Wodorowej, był propozycją samych studentów.

Głos uczestników: „Nie zawiedliśmy się”

– Program Akademii całkowicie spełnił moje oczekiwania – przyznał w rozmowie z nami Konrad, absolwent Akademii. – Najważniejsze było dla mnie zobaczenie od kuchni, jak wygląda branża wodorowa i jak można ją rozwijać w sposób zrównoważony, z jak najmniejszym wpływem na środowisko.

Mateusz, inny z absolwentów, wskazywał na ogromną wartość kontaktu z praktykami:

– Wiedza, którą zdobyliśmy, jest zupełnie inna, niż ta z wykładów akademickich. Już teraz wykorzystuję ją w pracy przy projektach związanych z syntezą paliw w ORLEN - przyznał.

Wielu uczestników deklaruje chęć związania swojej przyszłości zawodowej z wodorem – w przemyśle hutniczym, gazowniczym, a nawet w gospodarce odpadami, gdzie wodór może być produktem ubocznym zaawansowanej utylizacji.

Płock w centrum wodorowej transformacji

Podczas zakończenia Akademii pojawił się również temat lokalnej inwestycji ORLEN – ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru, budowanej przy ul. Łukasiewicza w Płocku.

– Naszym głównym klientem będzie miasto Płock, chcemy tankować autobusy komunikacji miejskiej. Ale stacja będzie dostępna dla wszystkich użytkowników pojazdów wodorowych. Liczymy, że ruszy już w pierwszym kwartale przyszłego roku – zapowiedział Grzegorz Jóźwiak.

Akademia, która zmienia kariery

Akademia Wodorowa ORLEN została wyróżniona przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska jako projekt rozwijający kadry dla sektora wodorowego. Jej unikalność polega na połączeniu nauki, praktyki i relacji międzyludzkich.

– To projekt, który łączy biznes, technologię, naukę i entuzjazm młodych ludzi. Tego właśnie potrzebujemy, żeby zrealizować cele transformacji energetycznej – podsumował Marcin Wasilewski.

Więcej informacji o Akademii, jej harmonogramie i partnerach znajduje się na stronie: akademiah2.pl.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%