Zgodnie z komunikatem ORLENU, emisja obligacji z 10-letnim okresem spłaty umożliwiła pozyskanie środków na atrakcyjnych warunkach, zbliżonych do oprocentowania polskich obligacji skarbowych. "Liczba chętnych na obligacje była ponad trzykrotnie wyższa, niż założona wielkość emisji, co potwierdza międzynarodową wiarygodność nowej strategii rozwoju koncernu i zaufanie inwestorów" - wyjaśnia Koncern. Zapewnia jednocześnie, że utrzymuje bezpieczny poziom zadłużenia w stosunku do zysku EBITDA, który jest obecnie bardziej restrykcyjny w porównaniu do poziomu zapisanego w poprzedniej strategii koncernu.
Zapisy na obligacje złożyło aż 206 inwestorów z różnych regionów świata, na łączną kwotę ponad 4 mld dolarów. Koncern przydzielił 6.250 obligacji pomiędzy 148 inwestorów z 28 krajów, w tym z USA – 60 proc., a Wielkiej Brytanii i Irlandii – 22 proc. Ponad 60 proc. zapisów objęły fundusze inwestycyjne.
Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu ORLEN zaznacza, że najlepszym testem wiarygodności strategii biznesowej ORLEN jest zaufanie ze strony inwestorów.
- Fakt, że zapotrzebowanie na nasze obligacje ponad trzykrotnie przerosło wielkość emisji, to dowód, że nasza działalność i przedstawione niedawno plany rozwojowe budują realną wartość. Rynki kapitałowe bardzo dobrze przyjęły naszą ofertę, choć zaproponowaliśmy długi, 10-letni okres spłaty obligacji, zgodny z naszą perspektywą strategiczną. Inwestorzy doceniają nie tylko przemyślany plan transformacji koncernu, ale także transparentne i elastyczne podejście do nakładów inwestycyjnych. W obliczu czekających nas gigantycznych projektów energetycznych pozyskiwanie stabilnego finansowania na atrakcyjnych warunkach jest kluczowe. Dzięki temu będziemy mogli realizować je taniej i efektywniej – mówi Ireneusz Fąfara.
ORLEN w komunikacie zapewnia, że uzyskał bardzo korzystne warunki finansowania – oprocentowanie obligacji według stałej stopy procentowej, wynoszącej 6 proc. rocznie. Spółka będzie ubiegać się o dopuszczenie obligacji do obrotu na rynku regulowanym Euronext Dublin.
Koncern wyjaśnia, że środki uzyskane z emisji umożliwią efektywne dysponowanie kapitałem przeznaczonym na finansowanie realizacji projektów strategicznych, takich jak rozwój elektrowni gazowych, wydobycia gazu, budowę czterech morskich farm wiatrowych, wielkoskalowych magazynów energii i co najmniej dwóch małych elektrowni jądrowych.
Przypomnijmy, że Grupa ORLEN jest od lat obecna na rynku Ameryki Północnej. W Kanadzie posiada aktywa wydobywcze, a w USA kupuje skroplony gaz LNG, zarówno na rynku spot, jak i na mocy podpisanych kontraktów. Wolumen amerykańskiego gazu w kolejnych latach będzie coraz większy. Koncern zapowiada też wejście na północnoamerykański rynek midstream, czyli infrastruktury, która umożliwi przywóz gazu do Polski w postaci LNG.
Druga tura wyborów prezydenckich - warto pamiętać!
Wybór między złem a złem. Jeśli mamy taki marny wybór i zależy nam nie Polska przetrwała to trzeba zrobić żeby z dużą przewagą wygrał Nawrocki. Jeśli wygra z niewielką przewagą to banda Tuska sklepie te wybory na korzyść Trzaskowskiego.
Prawda
13:17, 2025-05-23
Druga tura wyborów prezydenckich - warto pamiętać!
Warto pamiętać, że Poliniaki są jednak *%#)!& Trzydzieści ponad lat są dy.ani przez partie okrągłostołowe i nic się nie nauczyli.
Wszyscy won
13:12, 2025-05-23
Wypadek - auto stanęło w ogniu, nie żyją 2 osoby
Czy chłopaki się faktycznie ścigali? Policja pewnie ma filmy z kamer. My jak zawsze wiemy tylko o wycinku sprawy...
Pytanie
09:08, 2025-05-23
Policja: Nadal nie ustalono tożsamości osób
Samochód nie miał tablic rejestracyjnych ?
Jacek
08:39, 2025-05-23
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz