Informując w czwartek, 15 maja br. o inwestycji Orlen VC w Hystar, producenta elektrolizerów PEM do masowej produkcji zeroemisyjnego wodoru, koncern zwrócił uwagę, że opatentowane przez norweską spółkę rozwiązanie umożliwia wykorzystanie nawet 10 razy cieńszych membran, niż w standardowych elektrolizerach, co znacznie zwiększa wydajność oraz obniża koszty wytwarzania wodoru.
"Technologia oferowana przez Hystar wpisuje się w plany Orlen związane z produkcją i wykorzystaniem odnawialnego wodoru w procesie transformacji energetycznej koncernu" - zaznaczył Orlen.
Koncern wyjaśnił, że Hystar wytwarza innowacyjne membranowe stosy elektrolizerów o mocy 0,65 MW oraz gotowe elektrolizery spełniające normy ISO 17268, o mocy 5 MW. Urządzenia te wykorzystują membrany, które są o 90 proc. cieńsze niż konwencjonalne alternatywy elektrolizerów. Umożliwia to wysoką efektywność energetyczną i masową produkcję, obniżając uśredniony koszt wodoru.
"Inwestycja Orlen VC w spółkę Hystar zapewni nam wsparcie technologiczne dla projektów wodorowych realizowanych w Grupie Orlen" - powiedział Grzegorz Jóźwiak, dyrektor biura technologii wodorowych i paliw syntetycznych koncernu.
Ocenił przy tym, że dzięki zaangażowaniu kapitałowemu Grupa Orlen "zyskuje dostęp nie tylko do urządzeń, ale także know-how oraz możliwość współpracy m.in. przy rozwoju technologii i jej wdrożeniu".
"To rozwiązanie może być również istotnym wsparciem w realizacji celów strategicznych Orlen na najbliższą dekadę, zwłaszcza, że do 2035 r. chcemy wykorzystywać rocznie 350 tys. ton wodoru odnawialnego i niskoemisyjnego" - dodał Jóźwiak.
Orlen podkreślił, że norweska firma komercjalizację swoich produktów rozpoczęła w 2022 r., a dwa lata później pozyskała 26 mln euro dofinansowania z European Innovation Fund. Środki zostaną przeznaczone na przygotowanie automatyzacji linii produkcyjnej.
"Kolejnym źródłem finansowania są środki pozyskane od funduszy venture capital, w tym Orlen VC" - podał koncern. W obecnej rundzie Hystar otrzymał w sumie ponad 32 mln euro, co ma zapewnić - według Orlenu - fundusze na wkład własny do uzyskanego unijnego grantu i działalność operacyjną spółki do 2027 r.
Firma w chwili uruchomienia zautomatyzowanej linii produkcyjnej, o początkowej wydajności 1,5 GW mocy w 2027 r., będzie mogła - jak zaznaczył koncern - rozpocząć realizację dużych zamówień na projekty skali przemysłowej. Docelowo, w 2031 roku wydajność produkcyjna instalacji ma wynieść 4,5 GW.
Według Orlenu, Hystar to trzynasta inwestycja Orlen VC, "który w ciągu prawie trzech lat działalności dołączył do grona największych i najbardziej aktywnych funduszy venture capital z regionu Europy Środkowej".
Koncern przypomniał, że zgodnie z założeniami Orlen VC planuje dokonywać około pięciu inwestycji rocznie, skupiając się na najbardziej perspektywicznych spółkach, posiadających innowacyjne i gotowe do komercjalizacji technologie, które będą wspierać cele przyjęte aktualnie w strategii Orlenu do 2035 r.
Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie oraz sieć stacji paliw, w tym także w Niemczech, na Słowacji, Węgrzech i w Austrii. Rozwija również segment wydobywczy ropy i gazu, segment petrochemiczny, a także energetyczny, w tym z odnawialnych źródeł energii. Planuje też rozwój energetyki jądrowej opartej o małe, modułowe reaktory SMR. (PAP)
mb/ drag/
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Ratownicy do zwolnienia, MOSiR ma inny pomysł
Byłem na tym basenie wielokrotnie i uważam że to jest dobra decyzja żeby wymienić ratowników większość tam siedziała w telefonach a zdarzali się tacy co i spali w trakcie pracy. Popieram decyzję o wymianie personelu Byłem niedawno w aquaparku na miodolance i aż miło często rotacja ratowników i widać że interesują się tym co dzieje się na obiekcie.
Kapiacy
21:58, 2025-07-17
Kto czuwa nad bezpieczeństwem pływających?
Najpierw bydlak zwalnia 38 doświadczonych ratowników a teraz tłumaczy o uzupełnienie kadry. Jak niewiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi. Mieszkańcy Płocka mają brak zaufania do prezesa MOSIR. Czas przestać odwiedzać pływanie w Płocku. Niech pan Jeżewski sam z nich korzysta
Bojkot pływalni w Pł
21:31, 2025-07-17
Kto czuwa nad bezpieczeństwem pływających?
Trzeba być ostatnią kuuuurwą żeby oszczędzać na zdrowiu i bezpieczeństwie ludzi. Prezes MOSIR musi wylecieć na zbity pysk!!!!! Podaj się chamie do dymisji!!!!!!
Eryk
21:03, 2025-07-17
Kto czuwa nad bezpieczeństwem pływających?
Ta firma zewnętrzna to przykład współczesnego niewolnictwa i wyzysku. Takie firmy nie miały by racji bytu gdyby bandyci którzy są prezesami takich firm nie zatrudniali
Historyk
21:00, 2025-07-17
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz