W naszym wywiadzie Rafał Sakowski, kierownik obszaru bezpieczeństwa Fundacji ORLEN, opowiedział o szczegółach programu "Orlen na straży". Koncern już od 25 lat wspiera polskich strażaków, a w tegorocznej edycji budżet programu został zwiększony dwukrotnie - z 10 milionów złotych w roku ubiegłym do rekordowych 20 milionów złotych.
- Do zwiększenia tej kwoty przyczyniły się przede wszystkim dobrze napisane projekty. W zeszłym roku i w latach poprzednich mieliśmy określone budżety, ale ilość wniosków, która przekraczała nasze możliwości, a były świetnie napisane, były to fajne inicjatywy, zmobilizowała nas do tego, żeby szukać dodatkowych środków – wyjaśnia Rafał Sakowski.
Program "Orlen na straży" jest stale modyfikowany w oparciu o konsultacje ze strażakami i ich zmieniające się potrzeby. W tegorocznej edycji dodano szkolenia, warsztaty oraz zajęcia z psychologii. Nowością jest również wymóg, by minimum 20% przyznanego grantu było przeznaczone na szkolenia.
- Program nie powstaje z nas samych, nie powstaje w biurze, nie powstaje w fundacji. Powstaje dzięki konsultacjom ze strażakami i dzięki tym konsultacjom, dzięki głosom strażaków zmieniliśmy nieco jego kształt – podkreśla kierownik obszaru bezpieczeństwa Fundacji ORLEN.
Szczególny nacisk położono na wsparcie psychologiczne dla strażaków, którzy jako pierwsi docierają na miejsce wypadków i muszą radzić sobie z traumatycznymi doświadczeniami.
- Strażacy są po pierwsze służbą, która najczęściej jest jako pierwsza na miejscu zdarzenia. To oni mierzą się z wyzwaniami, z ratowaniem naszego zdrowia i życia. W ramach projektu chcemy dać im możliwość finansowania wsparcia siebie samych, czyli wzmacniania swojej odporności, ale również nauki przed tym, jak sobie radzić z takimi sytuacjami – dodaje Rafał Sakowski.
Wnioski do programu "Orlen na Straży" można składać do 30 czerwca 2025 roku za pośrednictwem strony internetowej fundacji. Co ważne, kolejność składania wniosków nie ma znaczenia – wszystkie trafiają do jednej puli i są oceniane przez ekspertów.
- Lepiej jest wniosek pisać dłużej i nad nim się zastanowić, co chce się w nim uzyskać, niż złożyć go w pierwszej kolejności – radzi nasz rozmówca. Podkreśla również wagę dokładnego przeczytania regulaminu i przemyślenia projektu przed złożeniem wniosku.
Wyniki naboru zostaną ogłoszone nie później niż 8 września 2025 roku. Zwycięskie jednostki otrzymają środki na realizację zadania i będą miały sześć miesięcy na jego wykonanie.
Program uwzględnia różne potrzeby jednostek Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Dla PSP przygotowano specjalną ścieżkę związaną z ratownictwem chemicznym, która ma wyższy pułap finansowy ze względu na duże nakłady, jakich wymaga ten rodzaj ratownictwa.
Z kolei dla OSP skierowano ścieżki dotyczące ratownictwa drogowego oraz działań związanych ze zmianami klimatu. Co istotne, o wsparcie mogą ubiegać się także jednostki OSP, które nie należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
- Największą zaletą tego programu jest obecność wśród strażaków na każdym etapie. Jesteśmy między strażakami i rozmawiamy ze strażakami o tym, czy i jak zrealizować ten projekt – podsumował Rafał Sakowski.
Poszczególne oddziały i jednostki same decydują o przeznaczeniu środków oferowanych przez ORLEN. Wśród nowoczesnego sprzętu, po który sięgają strażacy, są drony poszukiwawcze wyposażone w kamery termowizyjne czy quady. W poprzedniej edycji sfinansowano też m.in. zakup defibrylatorów, noży i rozpieraczy hydraulicznych czy poduszek wysokociśnieniowych. Granty umożliwiają też zakup ubrań specjalnych, hełmów i środków ochrony indywidualnej.
Tegoroczna edycja programu oferuje dwie ścieżki wsparcia. Pierwsza z nich skierowana jest do jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz do jednostek OSP i Państwowej Straży Pożarnej zabezpieczających strategiczne lokalizacje Grupy ORLEN. W ramach tej ścieżki możliwe jest uzyskanie dofinansowania na działania związane z ratownictwem drogowym, chemicznym – w tym gazowym, naftowym i dotyczącym odnawialnych źródeł energii – oraz reagowaniem na zagrożenia wynikające ze zmian klimatu. Wysokość grantów w tej kategorii może wynosić do 40 tysięcy, 50 tysięcy lub 150 tysięcy złotych, w zależności od wybranego wariantu.
Druga ścieżka skierowana jest do jednostek, które aspirują do włączenia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Te jednostki mogą starać się o wsparcie w wysokości do 50 tysięcy złotych na działania zbliżające je do spełnienia formalnych wymogów systemowych.
Nabór wniosków do programu rozpoczął się 5 maja 2025 roku i potrwa do 30 czerwca 2025 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi najpóźniej 8 września 2025 roku. Wnioski należy składać za pośrednictwem generatora dostępnego na stronie internetowej darowiznyfundacja.orlen.pl. Organizatorzy zachęcają, by przed złożeniem aplikacji zapoznać się z regulaminem programu oraz sekcją najczęściej zadawanych pytań, dostępnymi na stronie internetowej Fundacji ORLEN − www.fundacja.orlen.pl – w zakładce poświęconej programowi.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Ratownicy do zwolnienia, MOSiR ma inny pomysł
Byłem na tym basenie wielokrotnie i uważam że to jest dobra decyzja żeby wymienić ratowników większość tam siedziała w telefonach a zdarzali się tacy co i spali w trakcie pracy. Popieram decyzję o wymianie personelu Byłem niedawno w aquaparku na miodolance i aż miło często rotacja ratowników i widać że interesują się tym co dzieje się na obiekcie.
Kapiacy
21:58, 2025-07-17
Kto czuwa nad bezpieczeństwem pływających?
Najpierw bydlak zwalnia 38 doświadczonych ratowników a teraz tłumaczy o uzupełnienie kadry. Jak niewiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi. Mieszkańcy Płocka mają brak zaufania do prezesa MOSIR. Czas przestać odwiedzać pływanie w Płocku. Niech pan Jeżewski sam z nich korzysta
Bojkot pływalni w Pł
21:31, 2025-07-17
Kto czuwa nad bezpieczeństwem pływających?
Trzeba być ostatnią kuuuurwą żeby oszczędzać na zdrowiu i bezpieczeństwie ludzi. Prezes MOSIR musi wylecieć na zbity pysk!!!!! Podaj się chamie do dymisji!!!!!!
Eryk
21:03, 2025-07-17
Kto czuwa nad bezpieczeństwem pływających?
Ta firma zewnętrzna to przykład współczesnego niewolnictwa i wyzysku. Takie firmy nie miały by racji bytu gdyby bandyci którzy są prezesami takich firm nie zatrudniali
Historyk
21:00, 2025-07-17
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz