Zamknij

Rozpoczęły się Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu. Zawodników wspiera ORLEN

22:03, 28.08.2024 Redakcja Aktualizacja: 22:05, 28.08.2024
Skomentuj

Od 28 sierpnia w Paryżu trwają Igrzyska Paralimpijskie. Polscy zawodnicy już od 12 lat jeżdżą na te zawody ze wsparciem Fundacji ORLEN.

Tegoroczne Letnie Igrzyska Paralimpijskie odbywają się w Paryżu od 28 sierpnia do 8 września. Zawodnicy wezmą udział w 22 dyscyplinach, łącznie będzie to aż 549 konkurencji. Jest to już XVII edycja letnich igrzysk paralimpijskich i jednocześnie pierwsza paralimpiada w Paryżu. Od 2012 roku zawodników wspiera Fundacja ORLEN.

- Dziś rozpoczynają się Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu! Od 2012 roku wspieramy medalistów paralimpijskich stypendiami, bo chcemy, aby polscy sportowcy mogli stale się rozwijać. Wszyscy nasi stypendyści będą reprezentować Polskę na tegorocznych Igrzyskach. Trzymamy za nich kciuki! - napisała Fundacja ORLEN.

Program "Pełnia Życia" powstał w 2012 r. z myślą o polskich paralimpijczykach. Warto dodać, że ORLEN jest sponsorem strategicznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego oraz Polskiej Reprezentacji Paraolimpijskiej, z kolei Fundacja ORLEN ufundowała specjalne stypendia dla medalistów Igrzysk Paraolimpijskich.

- Wiemy, jak wiele przeciwności muszą pokonać paraolimpijczycy, by móc walczyć o medale. Chcemy im w tym pomóc, by mogli jak najwięcej czasu poświęcić na treningi - wyjaśnia ORLEN.

Na poprzednich igrzyskach olimpijskich w Tokio, w 2021 roku, 22 stypendystów Fundacji ORLEN zdobyło łącznie 26 medali: 8 złotych, 6 srebrnych oraz 12 brązowych.

Polska ma w tym roku zapewnione dwa miejsca w parastrzelectwie sportowym – jedno w karabinie pneumatycznym kobiet wywalczone przez Emilię Babską, a jedno w konkurencjach pistoletu zdobyte przez Szymona Sowińskiego. Obydwa miejsca zostały wywalczone podczas zawodów Pucharu Świata w Chateauroux we Francji.

Hasłem tegorocznych Igrzysk Olimpijskich i Paralimpijskich w Paryżu jest: „Igrzyska szeroko otwarte”.

Dlaczego Paralimpijskie?

Po raz pierwszy Igrzyska w języku polskim nazywamy "paralimpijskimi", a nie "paraolimpijskimi". Słowa "paralympic" i "paraolympic" początkowo używane były wymiennie, jednak odkąd w 1998 roku powstał Polski Komitet Paraolimpijski, używaliśmy słowa "paraolimpijski". Na świecie jednak krótsza wersja zaczęła dominować, w związku z czym, w lutym 2023 roku Polski Komitet zmienił nazwę na Paralimpijski oraz zalecał, aby od tej pory bez "o" w środku wymieniać też wszelkie inne nazwy, które dotyczą igrzysk osób z niepełnosprawnościami.

Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego tłumaczył wówczas, że to standardy międzynarodowe zmuszają komitet, by zacząć używać nazw podobnych do angielskiego "Paralympic Games".

Jednak ta zmiana wzbudziła bardzo poważne zarzuty ze strony Rady Języka Polskiego, która wydała w tej sprawie oświadczenie. Stwierdzono w nim, że forma "paralimpijski" jest błędna.

– Forma "paralimpijski" jest bowiem błędna – niezgodna zarówno z polskim systemem językowym, jak i z tradycją. Cząstkę "para-" dodaje się do pełnych wyrazów, np. "parapsychologia", "parabank", "paramilitarny”, "paramedyczny”, a forma "paraolimpijski” – używana od dziesięcioleci – funkcjonuje w związku z wyrazami "paraolimpiada”, "paraolimpijczyk”, "paraolimpijka” (czy także i te miałby zostać zmienione?). Należy zatem z ubolewaniem przyjąć fakt, że Polski Komitet Paraolimpijski zmienił nazwę na Polski Komitet Paralimpijski – napisano w oświadczeniu na stronie RJP przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

Rada Języka Polskiego stwierdziła również stanowczo, iż nie ma takiej instytucji, ani w Polsce, ani za granicą, która miałaby prawo wymagać dokonywania takich zmian.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Durny pomysłDurny pomysł

1 0

Było czytelne i podkreślające rangę- paraolimpiada... 12:48, 29.08.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%