Zamknij

Odwiedziliśmy wnętrze elektrowni gazowo-parowej ORLENU. Co warto o niej wiedzieć? [FILM, ZDJĘCIA]

Agnieszka StachurskaAgnieszka Stachurska 21:01, 09.08.2024 Aktualizacja: 21:08, 09.08.2024
Skomentuj Fot. Agnieszka Stachurska Fot. Agnieszka Stachurska

ORLEN Bez Tajemnic

Od ponad sześciu lat na terenie Zakładu Produkcyjnego ORLEN w Płocku działa elektrownia  gazowo-parowa. Jak wygląda w środku i co warto o niej wiedzieć?

Centralna część Zakładu Produkcyjnego ORLEN. Spory, szaro-czerwony budynek, a nad drzwiami napis "CCGT". Co oznacza?

- To blok gazowo-parowy - wyjaśnia Adam Główczewski, Dyrektor Zakładu CCGT Płock. - Skrót pochodzi od słów Combined Cycle Gas Turbine, a oznacza elektrownię gazowo-parową, produkującą równocześnie energię elektryczną i ciepło. Blok został przekazany do eksploatacji w czerwcu 2018 roku. Był objęty 3-letnią umową gwarancyjną, posiada też 15-letnią, długoterminową umowę serwisową (LTSA – long term service agreement) na turbozespół z generalnym wykonawcą, czyli firmą Siemens. Blok zaprojektowano na moc elektryczną równą 608 MWe i cieplną 520 MWt - mówi Adam Główczewski.

Jak podkreśla, praca w bloku opiera się o najnowocześniejsze dostępne technologie w zakresie ochrony środowiska (BAT, czyli bestt available technology).

Blok typu CCGT produkuje parę o dwóch poziomach ciśnień: 13,7 MPa oraz 1,7 MPa. Produkowana para wysyłana jest rurociągami do kolektora głównego, znajdującego się przy elektrociepłowni i dalej na potrzeby procesów technologicznych Zakładu. Natomiast energia elektryczna wysyłana jest do krajowej sieci elektroenergetycznej, a także na uzupełnienie potrzeb własnych Zakładu w Płocku.

A dlaczego właśnie elektrownia gazowo-parowa? Otóż bloki gazowe, w odróżnieniu od węglowych, mogą zmieniać moc w znacznym zakresie i produkować tyle, ile potrzebuje system. Dodatkowo, elektrownia taka jak w Płocku może zmieniać moc bardzo szybko - np. podnosić ją o ponad 30 MW na minutę.
-

Wysoką sprawność produkcji energii elektrycznej, na poziomie ok. 62 proc., zapewnia turbina gazowa typu "H". Spala ona gaz w temperaturze do 1450 st. C, co oznacza minimalne zużycie paliwa na jednostkę energii, co w praktyce gwarantuje niewielki  wpływ tej elektrowni na środowisko naturalne - wyjaśnia dyrektor Zakładu CCGT Płock.

Co istotne, blok posiada dedykowaną Stację Uzdatniania Wody (SUW), która całkowicie odpowiada za produkcję wody zdemineralizowanej na potrzeby pracy bloku, w tym kotła odzysknicowego HRSG i turbiny parowej.

- Woda surowa, tj. woda pobrana z Wisły, jest wykorzystywana do produkcji najwyższej jakości wody zdemineralizowanej, z której następnie w kotle odzysknicowym wytwarzana jest wysokociśnieniowa para wodna - opowiada nam Adam Główczewski, oprowadzając nas po wnętrzu elektrowni.

Warto podkreślić, że elektrownia CCGT w Płocku, w zależności od aktualnego zapotrzebowania na energię elektryczną i cieplną, może pracować w różnych trybach pracy: kondensacyjnym, kogeneracyjnym i mieszanym.

- Energia elektryczna eksportowana jest do  krajowej sieci elektroenergetycznej linią 400 kV, zbudowaną specjalnie na potrzeby inwestycji. Oczywiście część wytworzonej energii elektrycznej wykorzystana jest na potrzeby własne Zakładu. Natomiast wytworzona para jest w całości wysyłana do kolektora głównego, znajdującego się przy zakładowej Elektrociepłowni , na potrzeby instalacji produkcyjnych ORLENU w Płocku - wyjaśnia nam dyrektor Zakładu CCGT.

Obiekt jest ogromny, dlatego zastanawiamy się ile osób potrzebuje do obsługi całego kompleksu?

- Zatrudniamy łącznie 38 pracowników, którzy odpowiadają za utrzymanie ruchu oraz za utrzymanie produkcji w zaplanowanych wolumenach produkcyjnych – to znaczy pary (w tonach na godzinę) i energii elektrycznej (w MWH) oraz mocy (w MW) - mówi Anna Jendrzejewska, Kierownik Wydziału Wytwarzania CCGT Płock. - Jesteśmy też odpowiedzialni za remonty elektrowni gazowo-parowej. Nasze zadania realizujemy w Wydziale wytwarzania, zespole inżynierskim oraz kancelarii - dodaje.

W wydziale wytwarzania zatrudnionych jest  25 pracowników, w tym 22 w zmianowym (czterobrygadowym po 12 godzin) systemie pracy. 

- Podstawowy skład brygady to 5 osób, w tym DIRE (dyżurny inżynier ruchu elektrowni) i czterech operatorów. Minimalny skład nocnej czy świątecznej zmiany to 3 osoby DIRE, sterowniczy i operator obchodowy. W wydziale jest  też stanowisko inżynierskie do spraw BHP oraz wsparcia zezwoleń na prace - wyjaśnia Anna Jendrzejewska.

Zespół inżynierski składa się z 11 inżynierów, którzy nadzorują remonty i odpowiadają za bieżące utrzymanie ruchu. Dodatkowo, kancelaria zakładu zatrudnia specjalistkę do spraw administracyjnych, np. rozliczeń czasu pracy.

Jakie wykształcenie trzeba mieć, aby móc pracować na CCGT? Pożądane jest wykształcenie inżynierskie lub techniczne: elektrycy, automatycy, mechanicy, zwłaszcza z doświadczeniem zawodowym na podobnych blokach parowo-gazowych. Ci, którzy takiego doświadczenia nie mają, po pół roku pracy na CCGT zdobywają niezbędną wiedzę.

Sprawne działanie elektrociepłowni na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku potwierdził przeprowadzony w tym roku w czerwcu przegląd główny, który odbył się w ramach umowy serwisowej po przepracowanych już 50 000 godzin. W trakcie przeglądu dokonano m.in. wymiany łopatek turbiny gazowej, przeglądu zaworów turbiny gazowej i parowej oraz przeglądu głównego generatora.

Warto wiedzieć, że gdyby turbinę pracującą w elektrowni gazowo-parowej ORLENU w Płocku wykorzystywać tylko na potrzeby domów jednorodzinnych, to byłaby w stanie ogrzać 350 tys. posesji oraz dostarczyć i zapewnić energię elektryczną do 500 tys. domów jednorodzinnych. A waga samego zespołu turbinowego to 1500 ton, czyli tyle samo, ile np. masa 36 czołgów typu T 72.

[WIDEO]6416[/WIDEO]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%