Zamknij

Orlen gotowy na startupy! Jakie korzyści przyniesie to młodym innowatorom?

16:05, 03.07.2024 PAP Aktualizacja: 16:21, 03.07.2024
Skomentuj

Jak ogłosił w środę Orlen, koncern został ekosystemowym partnerem programu "Platformy startowe dla nowych pomysłów", finansowanego z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej, przy czym w ramach podpisanych porozumień będzie weryfikował wypracowane przez startupy rozwiązania. Po zakończeniu programu - jak zapowiedziano w informacji - przygotowane projekty będą miały szanse na testowe wdrożenie w programie Orlen Skylight accelerator - nabór do 11. rundy programu ruszył 26 czerwca i potrwa do 28 lipca.

Orlen został partnerem ekosystemowym programu "Platformy startowe dla nowych pomysłów", który finansowany jest z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej. Koncern zweryfikuje wypracowane przez startupy rozwiązania. Będą one miały szanse na testy w programie Orlen Skylight accelerator.

Informując o nowym projekcie, Orlen zwrócił uwagę, że od lat "rozbudowuje swój ekosystem innowacji", pozyskując nowe technologie właśnie za pośrednictwem programu Orlen Skylight accelerator, funduszu Orlen Venture Capital czy inicjatyw realizowanych w swym Centrum Badawczo-Rozwojowym w Płocku (Mazowieckie). "Uzupełnieniem dostępnych i rozwijanych narzędzi jest partnerstwo w programie +Platform startowych dla nowych pomysłów+. Program nastawiony jest na przygotowanie konkretnych rozwiązań, dostosowanych do warunków rynkowych oraz opracowanie rentownych modeli biznesowych" - podkreślił koncern.

Orlen wyjaśnił jednocześnie, że rolę operatorów platform, z którymi zawarł porozumienie, pełnią instytucje wyłonione przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, a współpraca zakłada m.in. zaangażowanie koncernu "w zakresie weryfikacji biznesowej i technologicznej rozwiązań wypracowanych w programie". Operatorami w programie są podmioty dysponujące środkami z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej. Wśród podmiotów, z którymi koncern już podpisał porozumienia o współpracy są m.in. Puławski Park Naukowo-Technologiczny Sp. z o.o., Hugetech Sp. z o.o, Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego "OIC Poland" z siedzibą w Lublinie czy Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Technologii Eksploatacji w Radomiu.

"Dokonując wyboru operatorów, Orlen kierował się celami biznesowymi i możliwym praktycznym wykorzystaniem powstających pomysłów, w szczególności w obszarach transformacji energetycznej, digitalizacji czy elektromobilności" - zaznaczono w komunikacie. Jak podał koncern, porozumienia zostały zawarte na trzy lata, jako czas niezbędny do realizacji projektów. "Umożliwi to współuczestniczenie w kilkunastu rundach naboru i inkubacji startupów i tym samym zwiększy szanse na odnalezienie poszukiwanych przez spółkę rozwiązań" - wyjaśnił Orlen.

Koncern zapowiedział, że po ukończeniu programu inkubacji, najbardziej perspektywiczne startupy będą mogły ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie z Funduszy Europejskich w wysokości do 600 tys. zł z przeznaczeniem na skalowanie działalności. Zadeklarował przy tym, iż przewiduje swe zaangażowanie także na tym etapie, np. przez włączenie najlepszych startupów do korporacyjnego programu Orlen Skylight accelerator, który działa już od ponad trzech lat "i jest jednym z podstawowych narzędzi poszukiwania rozwiązań odpowiadających na wyzwania biznesowe spółki".

Startupy, zakwalifikowane do udziału w akceleracji, oprócz możliwości przetestowania swoich produktów w rzeczywistych warunkach operacyjnych - i w ramach infrastruktury należącej do spółek z Grupy Orlen - otrzymają wsparcie finansowe, potrzebne podczas przygotowań i wdrożenia pilotażu. Orlen zapewnia też dostęp do ekspertów oraz specjalistycznej wiedzy w zakresie ulepszania i dostosowywania rozwiązań do konkretnego środowiska, również w przypadku dalszej komercjalizacji.

W ramach kolejnej, 11. rundy naboru Orlen Skylight accelerator - jak podał koncern - polskie i zagraniczne startupy będą mogły zmierzyć się z ponad 20 wyzwaniami technologicznymi, które zostały określone przez spółki z Grupy Orlen. Wyzwania te dotyczą takich obszarów jak: cyfrowa organizacja, odnawialne źródła energii i inteligentna infrastruktura energetyczna, wodór, paliwa przyszłości oraz elektromobilność, a także Przemysł 4.0 i optymalizacja energetyczna. Zgłoszenia do programu odbywają się poprzez formularz aplikacyjny dostępny w zakładce "Innowacje" na stronie internetowej orlen.pl.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wyjaśnia, że partnerzy ekosystemowi - a takim dla programu "Platformy startowe dla nowych pomysłów" został Orlen - to podmioty dysponujące zasobami i potencjałem służącym zwiększeniu szans na komercjalizację rozwiązań startupów uczestniczących w programie inkubacji lub ich promocji. (PAP)

Autor: Michał Budkiewicz

mb/ drag/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%