Zamknij

Można bezpłatnie zbadać wzrok! Gdzie i kiedy?

17:53, 04.03.2024 Wiktor Pleczyński
Skomentuj

"Dobry wzrok Mazowszan" to nowy program samorządu województwa, który pozwala za darmo i bez skierowania od lekarza zbadać sobie wzrok. W marcu badania odbędą się w Płocku, Bodzanowie i Ciechanowie.
Samorząd Mazowsza zaprasza do bezpłatnego badania wzroku dla mieszkańców. Co drugi Polak w wieku 16-54 lat nie widzi poprawnie, a co czwarty źle ocenia stan zdrowia swojego wzroku. Mimo postępów w medycynie i samej okulistyce, wciąż wiele schorzeń jest nieuleczalnych i prowadzi do utraty widzenia. Jeśli będziemy się badać regularnie, mamy dużą szansę wykryć choroby oczu na wczesnym etapie i wiele z nich wyleczyć albo chociaż powstrzymać ich rozwój. Należą do nich między innymi: jaskra, retinopatia cukrzycowa, czy AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej.
- Choroby wzroku to dziś ogromny problem cywilizacyjny i społeczny, który dotyka coraz więcej osób. Praca przy komputerze, coraz więcej czasu spędzanego przed ekranami smartfonów, telewizorów nie sprzyja naszym oczom. Również coraz częstsze choroby metaboliczne: otyłość, cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, a także niewłaściwie odżywanie i brak ruchu sprawiają, że choroby oczu dotykają osoby w coraz młodszym wieku - mówił marszałek Adam Struzik.
Zbyt długie kolejki Jedną z głównych przyczyn pogarszania się wzroku Polaków jest zbyt późne wykrywanie chorób oczu. Niestety, polskie społeczeństwo od lat cierpi z powodu słabego dostępu do opieki lekarskiej, także do specjalistów z poradni okulistycznych.
- Jako MWOMP jesteśmy bardzo często tymi pierwszymi, którzy takie badania przeprowadzają w ramach profilaktyki i mogą odesłać do leczenia. Bardzo się cieszę, że możemy gościć w Płocku przedstawicieli Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego. Są to lekarze o najwyższych kompetencjach. Oczywiście też badania będą wykonywane na sprzęcie o bardzo wysokiej jakości - zwracała uwagę dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Płocku Agnieszka Sulkowska.
Według danych NFZ z 2019 roku, województwo mazowieckie znalazło się w niekorzystnej czołówce regionów, jeśli chodzi o czas oczekiwania do poradni okulistycznej. 45 dni w przypadkach pilnych i 133 dni w stabilnych - tyle średnio w 2019 r. musieli czekać na wizytę mieszkańcy Mazowsza. Ruszają badania w terenie Wyjazdowe badania wzroku, które organizuje samorząd województwa mazowieckiego, pomogą mieszkańcom regionu, którzy mają utrudniony dostęp do opieki okulistycznej. Docelowo obejmą one całe Mazowsze. Nadzór nad badaniami będzie miał zespół lekarzy i pielęgniarek Oddziału Okulistycznego Międzyleskiego Szpitala w Warszawie. Pilotażowy program diagnostyczny wystartował 3 marca, w Żyrardowie. Następnie badania będą przeprowadzane na północnym Mazowszu:
  • 10 marca w Mazowieckim Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Płocku, przy ul. Kolegialnej 17,
  • 17 marca w Ciechanowskim Centrum Rehabilitacji SSW w Ciechanowie, przy ul. Okrzei 8,
  • 24 marca w Bodzanowie, w remizie OSP w Bodzanowie, przy ul. Głowackiego 22.
- Warto podkreślić, że 10 marca widzimy się w Płocku, ale 24 marca widzimy się też w Bodzanowie. Z punktu widzenia mieszkańców regionu, a w sposób szczególny powiatu płockiego, jest to bardzo istotny dzień, ze względu na to, że nie wszyscy mogą się zgłosić do lekarza okulisty. Dodatkowo, nie wszystkich stać na taką wizytę w ramach konsultacji prywatnej. Więc jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców zarówno w Płocku, jak i w powiecie płockim - zachęcał do bezpłatnych badań wzroku Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku Tomasz Kominek.

We wszystkich trzech lokalizacjach specjaliści będą przyjmować osoby chętne przebadać swój wzrok w godzinach 9-17. Z pacjentami spotka się także marszałek Adam Struzik, który jest inicjatorem przedsięwzięcia. Aby wziąć udział w badaniach, nie jest potrzebne skierowanie, nie trzeba także wcześniej się umawiać.
- Zachęcam, żeby przychodzić sukcesywnie, żeby uniknąć dużych kolejek. Każdego zarejestrujemy. Każdy uzyska świadczenie, a jeśli będzie bardzo duże zainteresowanie, to jesteśmy umówieni z Departamentem Zdrowia, że zrobimy powtórkę - zaznaczała dyrektor Agnieszka Sulkowska.
Jak pokazują mapy potrzeb zdrowotnych na lata 2022-2026, w województwie mazowieckim w 2022 roku choroby oka dotknęły blisko 88 tys. pacjentów, z czego 78 tys. było hospitalizowanych. Najczęściej występowały zaburzenia soczewki. Dolegliwości te objęły 38 tys. pacjentów. Znacznie mniej osób chorowało na zaburzenia spojówek - 8 tys. czy zaburzenia powiek, narządu łzawego i oczodołu - 7 tys. pacjentów. W ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w kategorii choroby oka i przydatków na Mazowszu udzielono 822 tys. świadczeń.
- Oszacowanie zachorowalności mieszkańców Mazowsza na choroby cywilizacyjne oczu, we współpracy z samorządem województwa, było moją ideą od wielu lat. Stworzony we współpracy z Katedrą Okulistyki UKSW projekt jest innowacyjnym przedsięwzięciem ze względu na jego pionierski charakter w obrębie całego województwa oraz niebywale perspektywicznym, ze względu na brak w obecnym stanie wiedzy dokładnych danych epidemiologicznych dotyczących chorób cywilizacyjnych oczu. Będzie polegał na diagnostyce mieszkańców w różnych miastach na Mazowszu przez wyspecjalizowaną kadrę medyczną oddelegowaną z Oddziału Okulistyki Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego. Baza danych zebranych podczas badań może stworzyć bogatą podstawę oszacowania zachorowalności mieszkańców Mazowsza na choroby cywilizacyjne oczu takie jak jaskra, choroby plamki żółtej związane z wiekem, czy retinopatia cukrzycowa - wyjaśniała prof. Agnieszka Kamińska, z Katedry Okulistyki UKSW Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.
Partnerem projektu jest Retina AMD Polska. To stowarzyszenie, którego misją jest ochrona Polaków przed utratą wzroku. Od 25 lat gromadzi i upowszechnia wiedzę na temat schorzeń siatkówki i plamki żółtej - przyczynach chorób, ich przebiegu oraz możliwości leczenia i rehabilitacji. Tylko w latach 2020-2023 samorząd województwa mazowieckiego przekazał ponad 33,5 mln zł oddziałom okulistycznym w mazowieckich szpitalach i placówkach zdrowotnych. Partnerami programu są Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie, Oddział Okulistyki UKSW w Warszawie i Stowarzyszenie Retina AMD Polska.

(Wiktor Pleczyński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

diagnostadiagnosta

0 0

Brawo, bardzo cenna inicjatywa !!!
Pamiętam bardzo podobną akcję zorganizowaną przez ówczesnego PiS ministra zdrowia i Obajtka w Orlen Arenie w weekend poprzedzający wybory parlamentarne 2019 -- przywieźli wtedy kilkudziesięciu specjalistów z warszawskich instytutów i szpitali klinicznych. Przyszło sporo starszych, schorowanych, biednych ludzi, którzy niewiele zyskali i wyszli zawiedzeni, bo cudów nie ma. Wtedy PiS wygrał w cuglach, bo miał TVPiS i ogromne pieniądze rządowe oraz z Orlenu i innych spółek na propagandę io ogłupianie ludzi. Nie wiem czy teraz objazdowy okulista opłacony przez marszałka wystarczy do zapewnienia zwycięstwa lub dobrego wyniku wyborczego PSL.
Jednak w trosce o ogólny lepszy wynik wyborów samorządowych proponuję rozszerzyć ten program o przebadanie poziomu wiedzy ogólnej, stopnia rozgarnięcia, bystrości umysłowej i IQ wszystkich kandydatów na radnych samorządowych, prezydentów miast, burmistrzów miasteczek i wójtów gmin. Wyniki mogą okazać się niespodziewane, ciekawe a nawet alarmujące. 21:44, 04.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%