Uczniowie z Płocka i powiatu płockiego, którzy osiągają wysokie wyniki w nauce, sporcie lub działalności pozaszkolnej, mogą ponownie ubiegać się o stypendium Fundacji ORLEN. Wnioski w programie "Mam pasję powyżej średniej" można składać do 12 września.
Fundacja ORLEN już po raz czternasty przyzna stypendia w programie "Mam pasję powyżej średniej", który skierowany jest do uczniów z Płocka i powiatu płockiego, osiągających ponadprzeciętne wyniki naukowe, sportowe oraz wykazują się aktywnością pozaszkolną. Wnioski można składać do 12 września, nowych stypendystów poznamy do końca października.
Z programu "Mam pasję powyżej średniej" mogą skorzystać uczniowie klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych, którzy mieszkają w Płocku i powiecie płockim. Stypendyści programu ze szkół podstawowych otrzymają 200 zł co miesiąc, a uczniowie szkół ponadpodstawowych - 300 zł miesięcznie.
Program podzielony jest na segmenty: naukowy i sportowy.
- Do ubiegania się o stypendium naukowe dla uczniów szkoły podstawowej wymagana jest średnia ocen co najmniej 4,75, a dla uczniów szkół ponadpodstawowych co najmniej 4,5.
- W przypadku stypendium sportowego średnia musi wynosić przynajmniej 4,0. Pod uwagę brany jest także udział w wolontariacie czy zaangażowanie w działalność organizacji pozarządowych.
Jak podkreśla Katarzyna Różycka, Prezes Zarządu Fundacji ORLEN, osiągnięcia stypendystów pokazują, że prowadzone przez Fundację programy stypendialne są najlepszą inwestycją w przyszłość.
- Program "Mam pasję powyżej średniej" z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie uczniów. W 2021 roku to stypendium otrzymały 174 osoby. Cieszy nas, że tak wielu młodych ludzi może się pochwalić osiągnięciami naukowymi i pozaszkolną aktywnością - mówi Katarzyna Różycka.
Jedna ze stypendystek Fundacji ORLEN, Emilia Rychlewska, w tym roku ukończyła Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku.
- Byłam w klasie biologiczno-chemiczno-matematycznej, więc ubiegałam się o przyjęcie na studia medyczne i biotechnologiczne. Już wiem, że dostałam się na biotechnologię, m.in. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i bardzo się z tego cieszę, bo najbardziej chciałam studiować właśnie biotechnologię. Czekam jednak na wyniki na pozostałych kierunkach - mówi stypendystka programu.
Emilia Rychlewska otrzymała stypendium ze względu na jej osiągniecia sportowe. Może pochwalić się aż dwoma medalami Mistrzostw Świata Kung Fu przywiezionymi w 2017 r. z Emei Shan w Chinach - srebrnym i brązowym w kategorii wiekowej 15-17 lat. W tym roku również została powołana do kadry narodowej.
- Na pewno pogodzenie studiów ze sportem nie będzie łatwe, zwłaszcza jeśli zdecyduję się na studia medyczne, które są bardzo wymagające. Wierzę jednak, że sobie poradzę - zapewnia i dodaje, że już rozmawia z trenerami na temat tego, jak połączyć naukę z treningami i startami.
Nie kryje też, że stypendium było dla niej ważnym wsparciem w rozwijaniu pasji naukowych i sportowych. Przeznaczała je na zakup książek naukowych czy publikacji, dotyczących historii jej dyscypliny, czyli Kung Fu.
- Pomagały mi także sfinansować wydatki związane z wyjazdami na zawody czy zakupem strojów sportowych. To była dla mnie ogromna pomoc - podkreśla.
Poza comiesięcznym wsparciem finansowym, Fundacja ORLEN przygotowuje dla stypendystów dodatkowe atrakcje, takie jak na przykład debaty oksfordzkie, gry integracyjne, warsztaty kompetencyjne.
Małgorzata Rogowska, koordynatorka programu "Mam pasję powyżej średniej" tłumaczy, że młodym i utalentowanym ludziom Fundacja chce dać do ręki dodatkowe narzędzia, które przydadzą im się na drodze do sukcesu. Stąd pomysł cyklicznych spotkań.
- W tym roku naszym stypendystom ze szkół podstawowych zaproponowaliśmy spotkanie, dotyczące fake newsów, a uczniowie szkół ponadpodstawowych mogli wziąć udział w spotkaniu ze stypendystą programu Bona Fide na temat studiowania na najlepszych uczelniach świata. Przygotowaliśmy także warsztaty o bioróżnorodności. Młodzież mogła wziąć udział w grze terenowej o zapylaczach, własnoręcznie zrobić las w słoiku czy zielone kompozycje - kokedamy. Była to także okazja do tego, by nasi stypendyści się poznali, czerpali inspirację ze swoich osiągnięć - mówi Małgorzata Rogowska.
Aby ubiegać się o stypendium,
do 12 września br. należy złożyć wniosek on-line na stronie
www.fundacja.orlen.pl. Następnie należy go wydrukować i
do 26 września przesłać tradycyjną pocztą do biura Fundacji ORLEN w Warszawie. Stypendystów poznamy do końca października.
Program ten jest jednym z sześciu programów stypendialnych Fundacji ORLEN.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz