Zamknij

Nowość w ofercie oświatowej za 13 mln zł. Czym jest BCU?

16:27, 11.03.2025 Aktualizacja: 16:33, 11.03.2025 ok. 2 min. czytania
7 Fot. ORLEN Fot. ORLEN

Branżowe Centrum Umiejętności (BCU) to nowa jednostka edukacyjno-szkoleniowa specjalizująca się w dziedzinie przemysłu petrochemicznego. Placówka powstanie w Płocku, a na jej uruchomienie Centrum Edukacji z Grupy ORLEN otrzymało 13 mln zł z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Fundusze na stworzenie Branżowego Centrum Umiejętności (BCU) Centrum Edukacji z Grupy ORLEN otrzymało z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, w ramach wygranego  konkursu „Utworzenie i wsparcie funkcjonowania 120 branżowych centrów umiejętności” realizowanego na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Jak zaznacza Arkadiusz Lewandowski, prezes zarządu Centrum Edukacji Grupa ORLEN, BCU to nowość w systemie oświaty, wykraczająca poza dotychczasowe tradycyjne modele kształcenia, szkolenia i doskonalenia zawodowego.

- Projekt połączy w jeszcze większym stopniu biznes z edukacją zawodową i zapewni trwałą współpracę przedstawicieli branży petrochemicznej ze szkołą zawodową w zakresie kształcenia i przygotowania nowoczesnych kadr dla gospodarki, zarówno tej lokalnej, jak i ogólnokrajowej – wyjaśnia Arkadiusz Lewandowski.

Bartłomiej Biernacki, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Edukacji Grupa ORLEN dodaje, że dla potrzeb BCU zostanie zmodernizowany oraz wyposażony w konieczną infrastrukturę budynek Zespołu Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza w Płocku, dla którego organem prowadzącym jest Centrum Edukacji.

- W szkole prowadzone jest obecnie m.in. kształcenie w zawodzie: technik technologii chemicznej. W budynku zostaną unowocześnione laboratoria chemiczne, powstaną nowoczesne pracownie komputerowe, sale wykładowe oraz zostanie zamontowana winda dla osób z niepełnosprawnościami – informuje Bartłomiej Biernacki.

Liderem Projektu jest  Centrum Edukacji Grupa ORLEN, natomiast partnerami są ORLEN oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego.

ORLEN przekazał w komunikacie, że część inwestycyjna projektu ma zostać ukończona do końca sierpnia 2025 roku, a następnie przez rok będą trwać w ramach projektu szkolenia, których tematyka oraz treści zostaną wcześniej zatwierdzone przez Radę BCU. Po zrealizowaniu projektu, BCU i jego potencjał staną się trwałym elementem ZSCE i Centrum Edukacji.

Jak wspomniał prezes Centrum Edukacji, Arkadiusz Lewandowski, Branżowe Centrum Umiejętności jest nowością w systemie oświaty - będzie to zaawansowany technologicznie ośrodek kształcenia, szkolenia i egzaminowania w dziedzinie petrochemicznej. BCU pełnić będą cztery funkcje:

  • edukacyjno-szkoleniową,
  • integrująco-wspierającą,
  • innowacyjno-rozwojową,
  • doradczo-promocyjną.

Oferta Branżowego Centrum Umiejętności będzie skierowana szczególnie do uczniów, studentów, doktorantów, nauczycieli, nauczycieli akademickich, pracowników branży petrochemicznej oraz innych osób uczących się. Konkurs na tworzenie BCU jest realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, prefinansowany ze środków krajowych pochodzących z Polskiego Funduszu Rozwoju.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze [7]

komentarz(7)

MisiekMisiek

0 0

Kiedy było ogłoszenie wyników tego konkursu?

17:07, 11.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KarolaKarola

1 0

W 2013 :) pis-owski sukces w po-wskim opakowaniu

23:37, 11.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KarolaKarola

0 0

W 2023 miało być

23:37, 11.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dżezodżezo

1 0

kolejne pseudoedukacyjne wynalazki za ciężką kasę

12:01, 13.03.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

babarybababaryba

1 0

Nowe Colegium Złudzeń dla Tumanów, czyli sposób na kolejne bardzo ciepłe synekury za udawanie że się robi coś potrzebnego , w rzeczywistości za wykonywanie ruchów pozornych i tworzenie bytów nikomu niepotrzebnych

10:47, 14.03.2025

PrawdaPrawda

2 0

A pracę w przyszłości i tak dostaną nieliczni z najlepszymi wynikami, nauką jeśli się oczywiście zgodzą na ich warunki płacowe, które dup. nie urywają ( znam to z autopsji ). W większości dostaną się tam ludzie z polecenia, którzy mało co sobą reprezentują, tam jest mnóstwo takich osób jak ja to mówię tam jest pełno przechowalni w tych spółkach łorlenowskich ile ja tego na oglądałem ( bo on, ona jest od kogoś ). Pracowałem tam więcej niż dekadę jak sobie przypomnę z jakimi debi.. miałem do czynienia, a jakie stanowiska piastowali to aż za głowę idzie się złapać :)

12:03, 13.03.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

HRHR

1 0

Bo w ogóle dobrą pracę powinni dostawać tylko ci z najlepszymi kwalifikacjami, których dobre wyniki są jakąs miarą

10:50, 14.03.2025

0%