Samorząd Mazowsza oferuje pomoc nauczycielom, którzy będą musieli mierzyć się z edukacją uciekających przed wojną młodych ludzi z Ukrainy. Można skorzystać z materiałów edukacyjnych, warsztatów i webinariów.
Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli przygotowało materiały, pomocne w poradzeniu sobie z wyzwaniem, jakim jest edukacja dzieci, które uciekły przed atakiem Rosji na Ukrainę. Ruszyły także warsztaty i webinaria dla pedagogów z Mazowsza.
Sytuacja jest trudna, gdyż nauczyciele muszą teraz mierzyć się z lękiem i niepewnością swoich podopiecznych oraz rozmawiać z nimi o tym, co dzieje się za nasza wschodnią granicą.
- Dzieci uchodźców rozpoczynają już edukację w mazowieckich szkołach i przedszkolach. Często są wycofane, straumatyzowane i pozbawione podstawowego poczucia bezpieczeństwa. Nauczyciele potrzebują narzędzi i wsparcia, by pomóc im odnaleźć się w nowej rzeczywistości, a także przygotować swoich podopiecznych na pojawienie się w klasie nowych rówieśników. Wiemy, że to duże wyzwanie i nie chcemy zostawiać ich z tym samych - podkreśla członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.
Emocje, język i wielokulturowość
Wśród 20 aktywności przygotowanych przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, przeważają seminaria i warsztaty metodyczne, ale nauczyciele mogą także korzystać z podcastów oraz gotowych pakietów, takich jak obrazkowy słownik polsko-ukraiński. Wśród przygotowanych propozycji wyróżnić można trzy główne obszary działania: pomoc językową, pomoc psychologiczną oraz pomoc w adaptacji dzieci o zróżnicowanych potrzebach kulturowych.
Nauczyciele mogą skorzystać ze wskazówek, dotyczących między innymi:
- rozmawiania z dziećmi o lęku przed wojną,
- interwencji kryzysowej,
- pracy z traumą,
- pokonywania barier językowych.
Oferta będzie na bieżąco aktualizowana i dostosowywana aktualnych potrzeb.
- Nauczyciele otrzymają przykłady zabaw i tańców z rekwizytami i uwzględnieniem muzycznej kultury Ukrainy oraz materiały filmowe do pracy z klasą, dowiedzą się, jak pomóc ukraińskim dzieciom nauczyć się języka polskiego, jak pomóc sobie oraz dziecku w trudnych sytuacjach. Dodatkowo psycholodzy i pedagodzy szkolni będą mogli uczestniczyć w grupie wsparcia, sieci współpracy i samokształcenia - zapewnia dyrektor Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Jarosław Zaroń.
Jak skorzystać?
Udział we wszystkich przygotowanych przez MSCDN aktywnościach jest bezpłatny. Mogą z nich korzystać nauczyciele z całego Mazowsza, bez względu na staż dydaktyczny, rodzaj zatrudnienia czy placówkę, jaką reprezentują. Szczegóły dotyczące zajęć oraz elektroniczne formularze rejestracji, można znaleźć
na stronie internetowej instytucji.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz