Akademia Mazowiecka w Płocku otrzymała od Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej pozytywną ocenę programową dla funkcjonującego już kierunku lekarskiego oraz pozytywną opinię w sprawie spełnienia warunków prowadzenia studiów na planowanym kierunku automatyka i robotyka - oznajmiła uczelnia.
Ocena programowa dla kierunku lekarskiego, jak wyjaśniła Akademia Mazowiecka, "została wydana w wyniku analizy procesu kształcenia, obejmującej zarówno osiągane efekty uczenia się, jak i jakość zaplecza dydaktycznego, dostępność infrastruktury, kompetencje kadry akademickiej oraz stosowane rozwiązania wspierające proces dydaktyczny i rozwój studentów". W toku postępowania potwierdzono zgodność realizowanego programu studiów z przepisami rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 12 września 2018 r. - podkreśliła uczelnia.
Akademia Mazowiecka zwróciła uwagę, że przyznana na najdłuższy możliwy okres sześciu lat pozytywna ocena dla kierunku lekarskiego stanowi potwierdzenie, że płocka uczelnia realizuje proces kształcenia zgodnie z obowiązującymi standardami jakości, przy czym jednocześnie jest to efekt jej "zaangażowania merytorycznego, organizacyjnego i finansowego", w tym w szczególności funkcjonującego tam Collegium Medicum.
"Ocena Polskiej Komisji Akredytacyjnej stanowi jedno z najważniejszych źródeł wiedzy o poziomie kształcenia na naszej uczelni. To niezależne i rzetelne spojrzenie z zewnątrz, które pozwala ocenić, czy nasze działania zmierzają we właściwym kierunku" - powiedział prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki, rektor uczelni, cytowany w jej komunikacie.
Jednocześnie Akademia Mazowiecka oznajmiła, że Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej wydało pozytywną opinię w sprawie spełnienia warunków prowadzenia tam studiów na kierunku automatyka i robotyka na poziomie studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym. Opinia została wydana na podstawie analizy zgodności wniosku z wymogami ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz w oparciu o stanowisko zespołu nauk inżynieryjno-technicznych.
Aktualnie postępowanie znajduje się na etapie oceny przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który podejmie ostateczną decyzję w sprawie pozwolenia na uruchomienie kierunku - zaznaczyła uczelnia. Jak wyjaśniła, utworzenie tam kierunku automatyka i robotyka "stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku pracy na wysoko wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinach automatyzacji procesów przemysłowych, projektowania nowoczesnych układów sterowania oraz integracji rozwiązań z zakresu robotyki, systemów wbudowanych, inteligentnych instalacji i sztucznej inteligencji".
"Formą organizacyjną kierunku będą studia dualne, prowadzone we współpracy z firmą Budmat. Studia dualne to model kształcenia, który łączy naukę w teorii z praktyką w firmie. Uczelnia i pracodawca współpracują ze sobą, aby zapewnić studentom kompleksowe przygotowanie do zawodu. Część efektów uczenia się jest uzyskiwana w trakcie pracy w firmie, co pozwala studentom na zdobycie praktycznego doświadczenia i przygotowanie do przyszłej pracy" - podkreśliła uczelnia.
Akademia Mazowiecka w Płocku została utworzona w 2022 r. na podstawie ustawy podpisanej przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, kontynuując działalność Mazowieckiej Uczelni Publicznej i wcześniej funkcjonującej, powołanej w 1999 r., Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
Obecnie uczelnia zatrudnia 217 pracowników dydaktycznych, kształcąc 1924 studentów. Posiada 20 kierunków studiów, w tym lekarski, który otworzono w październiku 2023 r., a także pielęgniarski i położniczy - na wydziale nauk o zdrowiu, oraz na pozostałych wydziałach, nauk humanistycznych i informatyki oraz nauk społecznych. Studenci wydziału lekarskiego korzystają m.in. z zajęć dydaktycznych, które odbywają się w oddziałach klinicznych płockiego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.
Od początku działalności, zapoczątkowanej przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową, obecną Akademię Mazowiecką opuściło dotychczas 15 tys. 148 absolwentów. (PAP)
mb/ zan/
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Będzie ścieżka rowerowa pod mostem
Inne miasta się rozwijają ,drogi ,szkoły (studenci) , miasto ściąga inwestycje firm , innowacje ,lotniska , szpitale uniwersyteckie itp. a te gamoni... ścieżki robią .No jaki prezydent takie inwestycje.
sypialnia
21:05, 2025-07-13
Tragiczny wypadek w Płocku. Zginął pieszy
Bardzo współczuję temu młodemu kierowcy oraz współczuję rodzinie zmarłego.
Monika.
12:33, 2025-07-13
Wystawiał recepty, udawał lekarza
Mając dolegliwości trafiłem do lekarza POZ który słynął z tego żeby nie zaszkodzić i nie pomóc czyli totalne beztalencie i tym razem też nie pomógł. Na SORZE też nie wiele lepsi. a na prywatnie totalnie odklejony. To są realia leczenia w Polsce czyli wstyd i hańba. Żyją z naszych składek a pacjenta mają głęboko... Ludzie płacą ogromne składki zdrowotne a i tak muszą leczyć się prywatnie więc gdzie ty u jakiś sens?
Janek
06:50, 2025-07-13
„Cud nad Wisłą” w Płocku - historia wciąż żywa
Jakoś nie widać wpisów po dniu wczorajszym
Taa
06:30, 2025-07-13
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz