- Wędrówka jest częstym motywem pojawiającym się w historii Polski, literaturze i sztuce, ma ona zazwyczaj dwa wymiary, dwa swoiste znaczenia - opowiadała dyrektor SP nr 3, Bożena Rulak. - Po pierwsze, bywa po prostu podróżą, zmianą własnego miejsca w przestrzeni, w wyniku którego zdobywa się wszelkiego rodzaju doświadczenia, rozwija się wewnętrznie i poszerza swoją wiedzę. Drugi wymiar wędrówki, to ten o charakterze symbolicznym, kiedy wędrówka staje się symbolem zawiłego i pełnego zagadek ludzkiego życia. W obydwa te wymiary wpisuje się historia Szkoły Podstawowej nr 3 w Płocku, która na przestrzeni 100 lat swojego istnienia zmieniała swoje miejsce w przestrzeni Płocka, czyli adres. Ale także poprzez między innymi zmianę jej patrona, była symbolem zmian społeczno-politycznych w naszej Ojczyźnie. Bez względu na nazwę i miejsce, od 100 lat szkoła jest świadkiem historii pisanej przez nas wszystkich, uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, a także przyjaciół i rodziców - dodała na koniec swojego wystąpienia Bożena Rulak.Po odśpiewaniu hymnu, minucie ciszy ku pamięci zamordowanego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, przedstawieniu gości, okolicznościowych przemowach, nadszedł czas na opowiedzenie 100-letniej historii SP nr 3. Początek istnienia, wtedy jeszcze szkoły im. Królowej Jadwigi, datuje się na rok szkolny 1918-1919. Placówka pierwotnie usytuowana była w dawnym budynku koszar przy ulicy Dobrzyńskiej. Po II wojnie światowej, SP nr 3 była jedną z pierwszych placówek, która zaczęła z powrotem nauczać, tym razem zlokalizowana pod adresem Kolegialna 19. Krótko jednak placówka funkcjonowała w tamtym miejscu, niedługo potem została przeniesiona do budynku seminarium przy ulicy Nowej, obecnie Arcybiskupa Juliana Antoniego Nowowiejskiego, gdzie działała aż do 1978 roku. Kolejny rok był dla SP nr 3 czasem przejściowym, oczekiwania na nowy budynek, który powstawał przy ulicy Kossobudzkiego 7. W tym czasie szkoła musiała radzić sobie, rozdzielona na udzielone przestrzenie w Politechnice oraz Technikum Elektrycznym. Szkoła Podstawowa nr 3 ostatecznie znalazła się w obecnym budynku jesienią 1979 roku. Placówka, po zaledwie 2 latach, okazała się zbyt mała dla rosnącej ilości uczniów i wymagała rozbudowy, co też nastąpiło - w 1984 roku uczniom i nauczycielom oddano do dyspozycji nowy budynek. W 1983 roku polski działacz socjalistyczny i komunistyczny Władysław Figielski został patronem szkoły. 15 lat po obaleniu w Polsce komunizmu, w roku 2004, działacza komunistycznego w roli patrona szkoły zastąpił Kornel Makuszyński, prozaik, poeta i publicysta z okresu 20-lecia międzywojennego. Po przedstawieniu historii Szkoły Podstawowej nr 3, przyszedł czas na zrealizowaną z niezwykłym rozmachem i wyobraźnią część artystyczną obchodów, a następnie zaserwowano wrażenia kulinarne - poczęstunek przygotowany został przez szkolną stołówkę, a dodamy, że nie powstydziłyby się go najlepsze płockie restauracje.
[WIDEO]1622[/WIDEO]
0 0
Szkoda tylko że grono pedagogiczne jest bardzo mizernego poziomu ?łącznie z dyrekcja, która nie potrafi z tym samopasem nic zrobić!
0 0
Dzień dobry ja zapytaniem do Dyrektora szkoły podstawowej nr 3 w Płocku. Czemu nigdzie nie piszecie o ludziach ktorzy budowali szkołę. Czy oni nie zasługuja o nich wspomnieć o ich walce
Oddaniu Sercu.
0 0
Mam pytanie do autora tekstu: gdzie w Płocku mieściły się koszary wojskowe przy ulicy Dobrzyńskiej? W tych koszarach szkoła działała do 1939 r. (z jakiego źródła jest ta informacja, bo ja o koszarach na Dobrzyńskiej słyszę po raz pierwszy). Dziękuję za odpowiedź.