Dzięki życzliwości Towarzystwa Naukowego Płockiego, możemy zaprezentować Wam unikalne zdjęcia naszego miasta w zestawieniu z aktualną fotografią danego miejsca czy budynku.
ze zbiorów TNP
Dzisiaj zapraszamy do zapoznania się z historią budynku tzw. płockiej dziekanki, mieszczącego się na rogu ulicy Kościuszki i Tumskiej, pod adresem ul. Kościuszki 1. Kamienica ta, wybudowana w 1806 r., należała do budowniczego województwa płockiego, Ludwika Mahna. A skąd nazwa potoczna? Płocki budynek jest podobny zewnętrznie do warszawskiej "Dziekanki" na Krakowskim Przedmieściu. Jak czytamy w historii kamienicy, dom ten był jednym z miejsc spotkań płockich masonów. Bywali tu m.in. Józef Pestugia i Wilhelm Fick (mieszczanie), Dawid Trotz (poczmistrz), Jan Smoliński (aptekarz), Wincenty Chełmicki (ziemianin), Antoni Sumiński (radca), Franciszek Jałowiecki (prezes sądu), Hipolit Gawarecki (prokurator), Ludwik Mahn (budowniczy) i Karol Hawelke (pastor). W piwnicy budynku znaleziono głazy, które są typowe dla kaplic masońskich.
http://petronews.pl/metamorfozy-plocka-kamienica-kuliga/Po likwidacji w 1821 roku lóż masońskich, w "dziekance" zaczął działać klub towarzyski, z elementami instytucji charytatywnej, tzw. Resursa Obywatelska, która przetrwała (z małymi przerwami) do II wojny światowej. W okresie międzywojennym natomiast, kamienica należała do Aleksandry i Romana Lewensteinów (co wyraźnie widać na zdjęciu z tego okresu). Roman Lewenstein znany był w mieście jako miłośnik sztuki, kolekcjoner (numizmatyk), był także prezesem Towarzystwa Kredytowego. Został zamordowany przez Niemców w Działdowie, w czasie II wojny światowej.
http://petronews.pl/metamorfozy-plocka-baszta/Kamienica przy Kościuszki 1 kojarzyła się przez wiele lat z dobrym jedzeniem. Po 1945 r. w budynku mieściła się bowiem dość znana w Płocku restauracja "Pod Strzechą".
Adek Jasiński
Obecnie kamienica ta nadal należy do rodziny Lewensteinów. Jednak obecni właściciele chcą ją sprzedać, ze względu na kontrolę konserwatorską, która nakłada obowiązek zainwestowania w remont budynku. Płocka dziekanka niszczeje, co widać szczególnie od strony podwórka - miejsce to upodobali sobie bezdomni, służy też jako składowisko różnego rodzaju śmieci. Odrapana elewacja i widoczne z dala gryzmoły namalowane sprayem również nie tworzą przyjemnego widoku. Czy znajdzie się nowy właściciel, który przywróci czasy świetności tej nieruchomości?
http://petronews.pl/metamorfozy-plocka-dom-prasy/Miejsce jest świetne na lokalizację różnego rodzaju firmy usługowej - to kolejny budynek, który mógłby pomóc w ożywieniu ulicy Tumskiej. Jak zachęca biuro nieruchomości, zajmujące się sprzedażą: "Najatrakcyjniejsza lokalizacja w Płocku na Starym Mieście. Położona przy głównym ciągu spacerowym miasta, u zbiegu ulic Tumskiej i Kościuszki. Idealna na cele handlowe, biurowe lub mieszkaniowe. Zabytkowa kamienica posiada powierzchnię użytkową 870 mkw., a działka powierzchnię 856 mkw. Z okien kamienicy roztacza się piękny widok na panoramę wzgórza tumskiego z jego najważniejszymi zabytkami".
Ta metamorfoza Płocka nie należy do udanych, jednak trzymamy mocno kciuki, żeby wkrótce to się zmieniło.
Źródło: Polska niezwykła, Wikipedia
http://petronews.pl/szlakiem-plockiego-przemyslu-cukrownia-na-borowiczkach/IK08:57, 24.01.2019
Może zacznijcie się trochę interesować miastem.. Dziekanka jest od 2017 r. remontowana, kamienica obok jest już skonczona. Tragedia jak można nie mieć tak podstawowej wiedzy, a robic artykul..
KG13:06, 05.04.2019
Autorka Napisała:
"A skąd nazwa potoczna? Płocki budynek jest podobny zewnętrznie do warszawskiej „Dziekanki” na Krakowskim Przedmieściu."
Płocka do warszawskiej jest tak podobna jak krokodyl do żyrafy, bo jedno i drugie to zwierzęta i na tym koniec podobieństw. Tak samo budynek w Płocku i "Dziekanka" w Warszawie posiadają niszę w fasadzie frontowej i to całe podobieństwo. Kto widział "Dziekankę" warszawską ten wie.
Skąd się biorą w tym mieście takie porównania? Nie lepiej nazywać to miejsc tak jak się to zawsze nazywało czyli "kamienica Lewensteinów".
Maurycy09:08, 02.09.2019
Nie wspomniano, że przed wojną Lewenstein prowadził tam skład win co zresztą widać na starych fotografiach elewacji budynku.
Nie będzie już dwukadencyjności? Złożono projekt
w peeselu nawet jak cię policja zatrzyma i wyciągnie nayyyebanego z samochodu, z prawie trzema promilami to dalej możesz być starostą - wystarczy przeprosić i obiecać, że dalej będziesz pracować dla powiatu!
pioter
01:08, 2025-07-05
Nie będzie już dwukadencyjności? Złożono projekt
Już się zaczyna podtrzymywanie klik...
$$$
20:49, 2025-07-04
20-latek dostał 51 punktów i kolosalny mandat
gostynin to jednak stan umysłu…
rel
20:12, 2025-07-04
Poseł Wioletta Kulpa o sytuacji ratowników
Złodziejstwo w tym Płocku. Żeby ludzie z Płocka Nie mieli pracy we własnym mieście bo na ich miejsce przyjdzie ktoś z innego miasta. Przecież to się w głowie nie mieści. Kiedy odwołacie tego Nowakowskiego? Ten człowiek szkodzi miastu.
Ekspert
19:18, 2025-07-04
0 0
Artykuł został napisany 7 lipca 2015 roku. Data, która pojawia się przy artykule wynika z aktualizacji galerii zdjęć - powoduje to automatycznie aktualizację daty publikacji.