Zamknij

Informacje kluczowe dla głosowania w wyborach europejskich

Wiktor PleczyńskiWiktor Pleczyński 11:44, 04.06.2024 Aktualizacja: 11:14, 05.06.2024
Skomentuj

Płocki Ratusz podał informacje kluczowe dla głosowania w wyborach europejskich. Do niedzieli warto się upewnić, że jesteśmy ujęci w spisie wyborców okręgu, w którym chcemy głosować.

Zbliżają się kolejne w ostatnich miesiącach wybory. Tym razem kraje Wspólnoty będą głosować na swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Czas decyzji o tym, kto będzie wyznaczał dalszy kierunek rozwoju Unii Europejskiej, nastąpi 9 czerwca.

Płock jest podzielony na 68 stałych obwodów głosowania oraz 4 odrębne (m.in. w szpitalach). Aby ułatwić mieszkańcom udział w głosowaniu, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski zdecydował, że w niedzielę będziemy poruszać się komunikacją miejską za darmo (w strefie A).

Urząd Miasta Płocka informuje, że miejsce zmienił jeden z lokali na Radziwiu – nr 60. W NZOZ "Przychodnia Radziwie" przy ul. Popłacińskiej 42 będą głosować mieszkańcy ulic: Drzewna, Gromadzka, Kapitańska, Kotwiczna, Leśna, Marynarska, Piaskowa, Popłacińska, Portowa, Stoczniowa, Strażacka, Sucha, Szkutnicza, Sukcesorska, Tartaczna, Teligi, Ukośna, Zagroda, Zielona, Żeglarska.

– Zanim pójdziemy na głosowanie, warto upewnić się czy albo gdzie jesteśmy ujęci w spisie wyborców – w jakim okręgu i obwodzie głosowania. Szczególnie, gdy w ostatnim czasie zmienialiśmy miejsce zamieszkania albo mieliśmy problem przy poprzednich wyborach. Do Centralnego Rejestru Wyborców zajrzymy przez stronę gov.pl albo w urzędzie gminy – wyjaśnia Urząd Miasta Płocka.

Automatycznie w spisie wyborców dla Płocka ujęte są osoby zameldowane na pobyt stały w mieście oraz te, które dopisały się do niego na stałe.

Zmiana miejsca głosowania

Można także zmienić miejsce głosowania. Termin na złożenie odpowiedniego wniosku upływa 6 czerwca. Formalności dokonuje się w siedzibie Urzędu Miasta Płocka przy al. Piłsudskiego 6. Analogicznie zrobią to płocczanie, którzy w niedzielę będą poza miastem – muszą zgłosić się do urzędu gminy, w której chcą głosować.

Zaświadczenie o prawie do głosowania

Można także wystąpić o zaświadczenie o prawie do głosowania, dzięki któremu można zagłosować w dowolnej komisji w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Jest ono do pobrania do 6 czerwca w Biurze Obsługi Klienta UMP przy ul. Zduńskiej lub na stanowiskach obsługi przy al. Piłsudskiego 6.

– Wyborca, który weźmie taki dokument, wykreślany jest ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania. Dlatego zaświadczenia nie wolno niszczyć, nawet gdy zdecydujemy się głosować, tam gdzie mieszkamy. A także uważać, aby go nie zgubić, bo nie dostaniemy jego duplikatu – informuje UMP.

Głosowanie

Ratusz przypomina, że w wyborach 9 czerwca mogą głosować osoby, które najpóźniej w tym dniu skończą 18 lat. Do lokalu wyborczego należy zabrać dowód osobisty lub paszport, aby członkowie komisji mogli sprawdzić naszą tożsamość. Głosowanie trwa od 7 do 21.

Godziny obsługi klientów w Urzędzie Miasta Płocka:

  • al. J. Piłsudskiego 6: poniedziałek – piątek 8.00-17.00 – wizytę można zarezerwować poprzez system internetowej rezerwacji dostępny na stronie Urzędu Miasta Płocka.
  • Biuro Obsługi Klienta, wejście od ul. Zduńskiej: poniedziałek, wtorek, środa 8.00-15.30, czwartek 9.00-17.30, piątek 9.00-15.30

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

anonimanonim

2 0

"Rząd Tuska pracuje nad zakazem sprzedaży Polakom węgla

5 czerwca 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska rządu warszawskiego pracuje nad przepisami, które wprowadzą zakaz sprzedaży węgla polskim gospodarstwom domowym. To wynik jednego z kamieni milowych KPO.

Rząd Tuska pracuje nad zakazem sprzedaży Polakom węgla. Chodzi o rozporządzenie, które ma zaostrzyć wymagania jakościowe dla paliw stałych dostępnych na rynku dla gospodarstw domowych. Wstępnie od 1 lipca 2029 roku Polacy nie będą mogli zaopatrzyć się w węgiel kostkę, węgiel orzech i węgiel miał.

Zmianie ulegną także nazwy dla poszczególnych sortymentów paliw. “Kęsy, kostka, kostka I, kostka II” zostaną zastąpione przez “węgiel kostka”, które będzie stosowane do końca czerwca 2029 roku. Z kolei “węgiel orzech” zmieni nazwę na “orzech, orzech I, orzech II”, a “groszek, groszek I, groszek II, ekogroszek, groszek plus” na “węgiel groszek”. Zmianom będą podlegać także cechy sprzedawanego węgla, które zdaniem resortu umożliwią producentom jak i użytkownikom czas na dostosowanie się.

Ministerstwo wyznaczyło 30 czerwca 2029 roku jako ostateczny dzień stosowania wymagań jakościowych dla węgla kamiennego, brykietów i peletów. W uzasadnieniu projektu stwierdzono, że w związku z obowiązującym od 1 czerwca 2020 roku zakazem wprowadzania do obrotu węgla brunatnego do celów grzewczych dla gospodarstw domowych, od 1 lipca 2025 roku ma zacząć obowiązywać zakaz sprzedaży paliw stałych otrzymywanych w procesie przeróbki termicznej węgla brunatnego. Normy jakościowe dla takiego paliwa będą obowiązywać do końca czerwca 2025 roku.

NASZ KOMENTARZ: Nowe rozporządzenie stanowi element realizacji wymagań tzw. “kamieni milowych” eurokołchozu w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Mordercze dla polskiej gospodarki i zwykłych Polaków KPO przyjął antypolski rząd Morawieckiego, jednak sporą część szkodliwych przepisów, będzie wprowadzał w życie antypolski rząd Tuska." 20:47, 06.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%