- Towarzystwo Techniczne założone w roku 1913, które po wielu latach zawieszenia swojej działalności zostało ponownie reaktywowane, na swoim koncie posiada wiele zasług dla Płocka oraz regionu płockiego. To między innymi dzięki działalności Towarzystwa możemy cieszyć się mostem drogowo-kolejowym. To właśnie członkowie naszego towarzystwa zawsze stali u boku prezydenta i starosty, starając się o most dla Płocka - opowiadał prezes Piotr Gryszpanowicz. - Moim pragnieniem jako prezesa Towarzystwa jest pójście w ślady naszych wielkich poprzedników i pomoc władzom miasta, powiatu, ale i województwa w osiągnięciu kolejnych celów.Prezes Towarzystwa Technicznego w Płocku zwrócił uwagę, że 20 lat temu zainicjowano debatę nad powstaniem drugiego mostu, którym obecnie już od ponad 10 lat płocczanie mogą się cieszyć. Zdaniem prezesa, warto obecnie rozpocząć dyskusję nad wybudowaniem trzeciej przeprawy, która służyłaby naszemu miastu. Podczas obchodów uhonorowano rodzinę kierownika budowy mostu im. Legionów Józefa Piłsudskiego, inżyniera Aleksandra Witkowskiego. Medal "Pro Masovia" rodzinie wręczył marszałek Adam Struzik wraz z dyrektorem Urzędu Marszałkowskiego w Płocku Tomaszem Kominkiem i prezesem Piotrem Gryszpanowiczem W imieniu rodziny głos zabrała wnuczka Aleksandra Witkowskiego, Anna Korda.
- Dziadek był wspaniałym, serdecznym człowiekiem, a przede wszystkim emanował niezwykłą solidnością. Myśmy zawsze wiedzieli, że on nas nigdy nie zawiedzie, że mam w nim oparcie i dotrzyma danego słowa. No i był niesamowicie pracowity, słyszeli państwo, ile w swoim życiu zdziałał. Chciałabym państwu coś pokazać, to jest suwak logarytmiczny mojego dziadka. Wtedy, kiedy nie było komputerów i kalkulatorów, za pomocą tego urządzenia, z którego już mało kto wie jak korzystać, obliczał te wszystkie konstrukcje, te wszystkie budowle, o których była dzisiaj mowa, te drogi i ten most. To jest jedna z największych pamiątek po moim dziadku - opowiadała Anna Korda.Jak zauważyła przedstawicielka rodziny, korzystanie z tego przyrządu wymagało wyjątkowego skupienia, dobrych oczu i znacznie więcej czasu zajmowało, niż te obliczenia, które dzisiaj się wykonuje. Anna Korda zwróciła uwagę na słowa prezesa Piotra Gryszpanowicza, który uzmysłowił wszystkim, iż wpływ na otaczającą rzeczywistość mają nie tylko rządzący, ale też inżynierowie i fachowcy z różnych dziedzin gospodarki, tacy jak jej dziadek. Podczas uroczystości głos zabrał również prezydent Andrzej Nowakowski. Podziękował on prezesowi Towarzystwa Technicznego za przygotowanie uroczystości rocznicowych, dzięki którym ważne dla Płocka postaci i wydarzenia nie zostaną zapomniane. Prezydent przyznał, że z doświadczenia ze współpracy z Piotrem Gryszpanowiczem może zapewnić, że jeśli będzie on prowadził starania o powstanie trzeciej przeprawy przez Wisłę w Płocku, to ona powstanie.
Lysy18:55, 25.09.2018
Nie Płocki most a most w Płocku
NN19:08, 25.09.2018
Wyjątkowemu? Wtedy suwak logarytmiczny był tym, czym luźniej kalkulatory i teraz komputery...
Lecta na galę za 3 d21:21, 25.09.2018
Powstało osiedle Warszawskie, czy w Warszawie powstało osiedle?
0 0
uwielbiam takich inteligentnie. Nie warszawskie osiedle a osiedle w Warszawie? Na prezydenta idź Łysy. Marnujesz się jako podrzędny hejter
0 0
Polska język trudna język
zawsze znajda się niedouczone BARRY czy inne PUBY