Zamknij

Ilu stulatków jest w Płocku? Czym jest świadczenie honorowe i jak je otrzymać?

Patrycja WiktorzakPatrycja Wiktorzak 18:40, 15.01.2025 Aktualizacja: 10:52, 16.01.2025
Skomentuj fot. Pixabay fot. Pixabay

Od stycznia 2025 r. świadczenie honorowe dla stulatków przysługuje na podstawie ustawy. Przestał obowiązywać pozaustawowy mechanizm przyznawania tych środków, jako tzw. świadczenia w drodze wyjątku. W Płocku świadczenie honorowe otrzymają w tym roku 62 osoby.

Świadczenie honorowe z urzędu
Zgodnie z aktualnie obowiązującą ustawą, świadczenie honorowe przysługuje osobom, które mają obywatelstwo polskie, skończyły 100 lat i mają prawo np. do emerytury lub renty. W takim przypadku jest przyznawane z urzędu, czyli nie trzeba składać wniosku.

Decyzję w tej sprawie stulatek otrzyma z właściwego organu emerytalnego lub rentowego (m.in. z ZUS, KRUS, Wojskowego Biuro Emerytalne, Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA, Biura Emerytalnego Służby Więziennej). W przypadku, gdy jedna osoba ma prawo do świadczeń emerytalno-rentowych wypłacanych przez dwa różne organy, świadczenie honorowe przyzna oraz będzie wypłacał ZUS.

- Zgodnie z nowymi przepisami, świadczenie honorowe od 1 stycznia 2025 r. wynosi 6246,13 zł brutto miesięcznie. Będzie też każdego roku waloryzowane, począwszy od marca tego roku - tak jak w przypadku emerytur i rent. Przed wejściem w życie nowych przepisów świadczenie dla stulatków przyznawane było w stałej wysokości. Odpowiadała ona kwocie bazowej, która obowiązywała w dniu ukończenia 100 lat. Raz przyznana „honorowa emerytura” była wypłacana do końca życia w tej samej kwocie. W związku z tym świadczenie honorowe wypłacane do 31 grudnia ubiegłego roku w niższej kwocie, od 1 stycznia ZUS podwyższył do nowej wysokości (6 246,13 zł brutto miesięcznie) - informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Świadczenie honorowe na wniosek
Świadczenie honorowe może być przyznane także po złożeniu wniosku. Dotyczy to osób, które nie mają prawa do świadczenia wymienionego w ustawie, np. emerytury, renty. Ale mają obywatelstwo polskie, skończyły 100 lat i po ukończeniu 16. roku życia miały centrum interesów osobistych lub gospodarczych Polsce przez co najmniej 10 lat. W tej sytuacji ZUS przyzna świadczenie honorowe od miesiąca złożenia wniosku.

- W województwie mazowieckim 591 osób, które osiągnęły 100 lat, otrzymuje z ZUS świadczenie honorowe, 491 kobiet i 100 mężczyzn. W Płocku świadczenie honorowe wypłacane jest 62 osobom, w tym 53 kobietom i 9 mężczyznom. Najstarszą seniorką, której ZUS Oddział w Płocku wypłaca dodatkową premię za wiek jest kobieta, która ma 107 lat - dodaje rzecznik.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%