Zamknij

Koniec ery „Kobylanki”. Właśnie jest wyburzana [FILM, FOTO]

Agnieszka StachurskaAgnieszka Stachurska 16:03, 19.06.2025 Aktualizacja: 16:04, 19.06.2025 ok. 2 min. czytania
1 Fot. Tomasz Stachurski Fot. Tomasz Stachurski

Po ponad pięćdziesięciu latach służby mieszkańcom Płocka, pływalnia „Kobylanka” odchodzi do historii. Obiekt, który przez dekady był miejscem rekreacji, nauki pływania i wspomnień kilku pokoleń, jest właśnie wyburzany. W jego miejscu powstanie ogólnodostępny parking i strefa zieleni, a pobliski aquapark przejął funkcję kultowego basenu.

Geneza i znaczenie „Kobylanki”

Pływalnia „Kobylanka”, nazywana też przez płocczan „Szklanką”, powstała jako część osiedla Dobrzyńska między 1962 a 1970 rokiem (wówczas opracowywano jej projekt). Inicjatorem projektu pływalni było Warszawskie Biuro Projektów Miastoprojekt Stolica-Wschód, a autorami konstrukcji byli architekci Tadeusz Kobylański i Jadwiga Grębecka, przy wsparciu konstruktora Stefana Goetza. Budowa, zakończona w 1973 roku, została przeprowadzona w ramach czynu społecznego przy udziale płockich budowlanych przedsiębiorstw Mostostal i Petrobudowa oraz Elektromontaż Warszawa. Generalnym wykonawcą pływalni było PBP Petrobudowa, natomiast kierownikiem budowy osiedla - Jan Przybyłowicz. Aranżacją wnętrz pływalni zajął się w 1973 roku płocki artysta, malarz i muzealnik (późniejszy dyrektor Muzeum Mazowieckiego) Tadeusz Wojciech Zaremba.

Obiekt przez ponad pół wieku służył mieszkańcom, choć z czasem jego stan techniczny zdecydowanie się pogarszał.

Dlaczego nadszedł kres?

W końcu władze miasta zdecydowały o zamknięciu basenu – ostatni dzień działania przypadał na 29 maja 2024 roku. Powodem była wysoka eksploatacja obiektu, której remont okazał się ekonomicznie nieuzasadniony. W dodatku w kwietniu 2024 roku otwarto nowoczesny aquapark przy ul. Miodowej, który przejął rolę basenu rekreacyjnego dla mieszkańców.

Wyburzenie i plany zagospodarowania

Wyburzenie rozpoczęło się w 2025 roku. Miasto ogłosiło przetargi — wpłynęło 10 ofert, z czego 9 mieściło się w budżecie (ok. 4 mln PLN). Wykonawca ma 5 miesięcy na uporanie się z zadaniem.

Na terenie po dawnej pływalni powstaną:

  • dwa nowe parkingi o nawierzchni ażurowej (łącznie 120 miejsc),
  • modernizacja istniejącego trzeciego parkingu,
  • razem ok. 160 miejsc ogólnodostępnych, w tym wydzielone miejsca dla niepełnosprawnych.

Projekt przewiduje również zieleń – 56 nowych drzew, 1400 krzewów oraz wiele traw ozdobnych, a także poprawę infrastruktury chodnikowej.

Harmonogram prac i perspektywy

Prace wyburzeniowe i budowa parkingów mają zakończyć się około października-listopada 2025. Choć basen był ważny historycznie, większość ekspertów uznała remont za nieopłacalny. Mieszkańcy Osiedla Miodowa oczekują więcej zieleni i miejsc parkingowych – modernizacja ma więc szansę odpowiedzieć na realne potrzeby lokalnej społeczności.


Fot. Tomasz Stachurski
Fot. Tomasz Stachurski
Fot. Tomasz Stachurski
Fot. Tomasz Stachurski
Fot. Tomasz Stachurski
Fot. Tomasz Stachurski

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze [1]

komentarz(1)

TiaTia

3 0

Ten basen nie cierpiał przynajmniej na wieczne awarie i remonty........filtry miał porządne

23:03, 19.06.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%