Zamknij

Od kiedy można otrzymać rentę wdowią? Nie spóźnij się ze złożeniem wniosku

Patrycja WiktorzakPatrycja Wiktorzak 11:55, 05.06.2025 Aktualizacja: 18:02, 07.06.2025 ok. 4 min. czytania
Skomentuj fot. Pixabay fot. Pixabay

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już ponad 871 tysięcy wniosków o tzw. rentę wdowią. W województwie mazowieckim wniosek złożyło ponad 100 tys. osób. Pierwsze wypłaty rozpoczną się 1 lipca 2025 roku. Aby otrzymać świadczenie za lipiec, wniosek musi trafić do ZUS-u najpóźniej do 31 lipca 2025 roku.

Najwięcej wniosków złożono dotychczas w województwie śląskim - 111 tys., mazowieckim - 100 tys. oraz wielkopolskim 80 tys. Z kolei najmniej świadczeniobiorców ubiega się o rentę wdowią w województwie podlaskim - 22 tys., lubuskim - 24,7 tys., oraz opolskim - 25 tys. 

- Renta wdowia to połączenie dwóch świadczeń: renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz własnej emerytury lub renty. Aby uzyskać przysługujące zwiększenie, należy złożyć formularz ERWD oraz spełnić określone warunki - przypomina Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Pierwsze wypłaty renty wdowiej rozpoczną się 1 lipca 2025 roku.

- Środki dla osób, które podstawowe świadczenie otrzymują pierwszego dnia każdego miesiąca, zostaną przekazane na pocztę 26 czerwca, a do banków 30 czerwca. Aby otrzymać tzw. rentę wdowią już w lipcu, warto się pospieszyć. ZUS ma miesiąc na rozpatrzenie wniosku - pod warunkiem, że jest on kompletny i prawidłowo wypełniony. Jeśli jednak wystąpią braki w dokumentach lub błędy, termin ten zostaje wydłużony i liczony dopiero od dnia, w którym wyjaśniona zostanie ostatnia okoliczność niezbędna do wydania decyzji. Osoby, które złożą wniosek po 31 lipca, uzyskają prawo do świadczenia od miesiąca spełnienia wszystkich wymaganych warunków, nie wcześniej niż od miesiąca złożenia formularza - dodaje rzecznik.

Wniosek ERWD można złożyć osobiście w placówce ZUS-u, wysłać pocztą lub przekazać online poprzez platformę PUE/eZUS.

Kto nabędzie prawo do renty wdowiej?

Osoby, które chcą otrzymać tzw. rentę wdowią, muszą spełnić określone warunki. Najważniejszym z nich jest prawo do dwóch świadczeń emerytalno-rentowych - w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Jeśli wdowa lub wdowiec do tej pory nie miał przyznanej renty rodzinnej lub własnej emerytury czy renty, ale spełnia wymagane warunki, powinien jak najszybciej złożyć odpowiedni wniosek. Równocześnie należy dostarczyć do ZUS-u także formularz ERWD, czyli wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Kluczowe jest, aby oba formularze, prawidłowo wypełnione, dotarły do ZUS-u przed końcem lipca. Tylko wtedy świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca, w którym zaczyna obowiązywać.

Kolejnym istotnym kryterium jest wiek. Kobieta musi mieć ukończone 60 lat, a mężczyzna - 65 lat. Osoba ubiegająca się o to świadczenie powinna również spełniać następujące warunki: 

  • pozostawać we wspólności małżeńskiej, aż do śmierci współmałżonka,
  • nie pozostawać obecnie w związku małżeńskim,
  • nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż po ukończeniu 55 lat (w przypadku kobiety) lub 60 lat (w przypadku mężczyzny).

Renta wdowia przysługuje wyłącznie po ostatnim zmarłym współmałżonku. Prawo do świadczenia wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego związku małżeńskiego.

Oprócz spełnienia podanych warunków, istotna jest także wysokość otrzymywanych świadczeń. Renta rodzinna lub inne własne świadczenie nie mogą przekraczać wartości trzykrotności najniższej emerytury, czyli od 1 marca 2025 roku wysokości 5636,73 zł brutto. Jeśli dotychczas pobierane świadczenie jest wyższe niż ta kwota, prawo do renty wdowiej nie przysługuje. Ponadto łączna suma obu świadczeń nie może również przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. W przypadku przekroczenia kwoty 5636,73 zł brutto, renta wdowia zostanie pomniejszona o wartość przekroczenia.

Ile wyniesie renta wdowia?

W początkowym etapie wysokość renty wdowiej wyniesie 15% własnego świadczenia oraz całą kwotę renty rodzinnej, która dla jednej osoby stanowi 85% świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu lub 15% ustalonej dla wdowy lub wdowca renty rodzinnej oraz 100% wypracowanego świadczenia.

- Wybór opcji zależy od decyzji wnioskodawcy lub od możliwości dokonania wyboru przez instytucję emerytalno-rentową, która na prośbę seniora podejmie najkorzystniejsze rozstrzygnięcie. Aby Zakład mógł zadecydować w imieniu wnioskodawcy, w formularzu w punkcie dotyczącym wysokości świadczenia należy zaznaczyć preferencję wyższego świadczenia - dodaje Wojciech Ściwiarski.

Od 1 stycznia 2027 roku drugie świadczenie (tj. albo renta rodzinna lub własna emerytura czy renta) będzie wypłacane w wysokości 25%. 

Liczba wniosków o rentę wdowią w województwie mazowieckim:
- Warszawa - 52 880,
- Płock - 19 832,
- Radom - 16 578,
- Siedlce - 10 819. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 100%
nie podoba mi się 0%
śmieszne 0%
szokujące 0%
przykre 0%
wkurzające 0%
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%